Shranjevanje peteršilja (listi)

matejaoz  

član od: 1.6.2010

sporočila: 329

tema odprta - 7. jun 2011 13:27 | ogledi: 34.204 | odgovori: 12

Prosim za pomoč in ideje, na kak način naj shranim malce več peteršiljevih listov. Če jih dam v skrinjo (sem že prejšnja leta), se je kr precej izgubil okus. Razmišljam, da bi liste posušila in zdrobila.  Na kak način bi lahko pri pri sušenju ohranila intenzivno barvo listov?  Pa še to me zanima, če slučajno kdo ve, na kak način bi se dalo pripravit zamrznjene suhe peteršiljeve liste (to lahko kupimo v Hoferju). Tisti peteršilj ima lepo barvo in tudi okus je dokaj intenziven.  Hvala za ideje!

matejaoz

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

7. jun 2011 13:40

Sama večino začimb (peteršilj, drobnjak, liste zelene, timijan) porežem, operem in osušim. Potem jih narežem in dam v aluminijaste posodice, ki so namenjene za zmrzovanje. Do sedaj se je izkazalo, da zelišča tako najlepše prenašajo zamrznitev. V vrečkah in plastiki se zadeva ni obnesla.

Podobne izkušnje imam z jagodami, malinami in ribezom, dodam samo malce sladkorja.

marjanaj

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

7. jun 2011 13:52

Moj ustaljeni način, da ohrani barvo je sušenje v hladilniku. Liste operite, osušite, drobno nasekljajte. Dajte na krožnik in ohranila se bo intenzivna barva.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. jun 2011 15:10

Peteršiljevi listi ohranijo barvo, če so posušeni hitro in brez stebelc. Če torej potrgamo lističe s stebelc. Ker v primeru, da sušim o cele liste, lističi ves čas sušenja strkajo vodo iz sočnijh stebelc, sušenje traja dolgo in končni efekt je rumenkasta barva posušenega peteršilja.

Če zamrzneš nasekljan peteršilj, zalit z vodo v posodicah za ledene kocke, ohrani okus.

Sicer je pa za juho meni boljši posušen.

Glede peteršilja iz Hoferja bi pa dejala, da gre za liofilizacijo, česar pa doma ne moremo početi.

rimljanka

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

7. jun 2011 20:56

Peteršilj operem, osušim, drobno nasekljam in ga vložim v kozarce skupaj s soljo po plasteh - prva in zadnja plast je sol. Količine vlagam v kozarec po občutku. Tako pripravljen peteršilj hranim v hladilniku.

 

Lep pozdrav.

 

 

Alenka

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

8. jun 2011 8:26

Že 17 let ga shranjujem tako,da obtržem liste,jih operem,osušim,dodam nekaj strokov česna,vse to zmiksam,dam v vrečko za zamrzovanje,povaljam,potolčem z rokami v en tanek zrezek in dam zamrzniti.Ko rabim,odlomim količino,ki jo potrebujem in to je to .Prej se malo pomartram,je pa potem lepše in praktično.

Imam pa za vse:za juho,grah,bučke,gobe...

andreja m

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 801

8. jun 2011 9:39

Začimbe sušim v ventilatorski pečici (na zato posebnih mrežastih pladnjih),  na najmanjši možni temperaturi in to  kar nekaj ur. Različne posušene začimbe različno zdrobim ali zmeljem. Recimo origano in peteršilj zdrobim z rokami, če pa potrebujem svojo mešanico sedmih začimb, imam kavni mlinček samo za začimbe in jih pač zmeljem ter zmešam v  točno določenem razmerju. Vse pa hranim hermetično zaprto v temi. Sosedje so se tako navadili na moje začimbe, da jih pripravljam za vse.

malaga

linolina  

član od: 15.3.2008

sporočila: 531

8. jun 2011 10:40

Peteršiljeve lističe potrgam,operem,dobro odtečem na cedilu in jih za nekaj časa dam na bombažno krpo ali papirnato brisačo. Nato pa v ventilacijsko pečico na vse 3 pladnje na 95 st.,da se čim hitreje posušijo. Tako ohranijo lepo zeleno barvo. Nato jih z rokami zdrobim in shranim v steklen kozarec.

linolina

matejaoz  

član od: 1.6.2010

sporočila: 329

11. sep 2011 19:02

Da povem, kako sem letos naredila z peteršiljevimi listi: točno tako, kot je predlagala Linolina: oprala, odcedila, posušila v pečici, zdrobila, shranila. Zadeva se je odlično obnesla. Ker pa mi je še ostalo peteršiljevo listje, bom probala še po ostalih nasvetih.

matejaoz

cemkcku4  

član od: 1.9.2011

sporočila: 28

13. sep 2011 21:35

Jaz pa operem in posušim.Nato zvakumiram v vrečke in zamrznem.Tako ohranijo okus in barvo.Slabost je, da moram pakirati po manjše količine saj drugače ostanek iz odprte vrečke počasi začne izgubljati okus.

Zoki

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

14. sep 2011 10:11

Tudi jaz sušim peteršilj in ostalo v hladilniku, ostane naravna barva in okus

syu

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti