Kuhanje za telebane (ali: telebanska vprasanja)

michie  

član od: 24.3.2011

sporočila: 4

tema odprta - 13. maj 2011 13:28 | ogledi: 17.199 | odgovori: 10

Ciao!

Nimam pojma o kuhanju, zato se mi ob poskusih porajajo narazlicnejsa tupa vprasanja. Npr.:

Kako se opere in nareze por? Torej, kateri deli se ne uporabljajo? Tam pod listi je zemlja, to mi je jasno, da je treba ocistit, ampak kaj potem s tem listom naredis, ki si ga odstranil, a se ga uporabi ali ne?

Zelenjavne kocke za v juho: a je to nujno uporabiti ali je isto, ce uporabis zacinko v "prahu"?

Kaj pomeni, da nekaj dusis? (pri kuhanju, jasno :))

Hvala zaenkrat in vabljeni tudi drugi telebani, da prispevate svoja telebanska vprasanja.

Lp

michie

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

13. maj 2011 13:44

Jaz zelene dele pora porabim za jušno osnovo. Dam jih v vodo in prevrem, potem precedim in naredim lahko zelenjavno juho po okusu.



Commis débarrasseur

Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 13. 2011 13:46

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

13. maj 2011 13:53

Por po dolgem prerežeš do belega, oziroma še kakšen centimeter več. Tako zlahka razmakneš liste in jih pod tekočo vodo opereš. Odstraniš samo uvele liste, drugi so vsi uporabni. Če imaš veliko steblo pora, ga lahko narezanega spraviš v zamrzovalnik.

Niti zelenjavne kocke niti začinka v prahu niso nujni dodatki jedem. Raje dodaj malo pora ali čebule, kakšen korenček, zeleno, česen in kakšno začimbo, ki ti je všeč. Če se boš vseeno odločila za pripravljene dodatke, je pa po moje precej vseeno ali so v obliki kocke ali prahu. Vse so zelo slane, od začimb pa revladuje luštrk.

Živilo dušimo, kadar ga segrevamo v lastnem soku ali z malo dodane tekočine v pokriti posodi.

nola

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

13. maj 2011 13:59

Poru odstraniš spodnji, trdi del, zarežeš po dolžini, olupiš prvo plast (shraniš) in obrnjeno na glavo (zeleni del gleda v lijak) spereš pod tekočo vodo. Odrežeš zgornji del zelenja, ki ga uporabiš pri kuhanju zelenjavne osnove (dodaš še stebelno zeleno, korenje, čebulo, začimbe). Le to ohladiš, zliješ v posodo za led in zamrzneš. Na ta način ti ni treba kupit kock, oblika pa ostane skoraj enaka

Dušiti pomeni v pokriti posodi kuhati v majhni količini vode in maščobe (lahko tudi brez nje).

, michie!

lp

mzm

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

13. maj 2011 14:02

, ah, saj je vseeno, bolje dvakrat, kot nobenkrat!

lp

mzm

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

13. maj 2011 16:29

Jaz zunanje liste pora in v bistvu tudi vse ostale zelenjave/solate zavržem. Sej me žena grozno krega , da sem potraten ampak jaz se enostavno ne morem znebiti misli, kje vse se je to valjalo preden je prišlo meni v roke. In zdej en list gor al dol, za božjo voljo, po drugi mstrani pa mečemo z lopato razne stavri proč, pa se nič ne razburjamo.

Glede kock, vegete , začinke in podobnoh kemičnih substanc večina tistih, ki redno deluje na KulSlo pozna moje mnenje tako da ne bi zgubljal besed.....

Pa kaj je še bilo vprašanje ? A ja, kaj pomeni "dušiti" v kulinaričnem smislu seveda. Dušenje je postopek termične obdelave živil na način, da je na le-tem vedno dovolj tekočine . Ali enostavno: npr. meso popečeš ter pokriješ. S tem dosežeš, da bo oddalo svojo lastno tekočino in se bo od te točke naprej kuhalo in ne peklo. Če je tekočine premalo doliješ v najslabšem primeru vodo sicer pa kako fino juhico, vino, mošt, etc..........

Upam Miči, da sem ti vsaj malo pomagal. Če še kaj rabiš vprašaj, če kaj na tem portralu potem zelo radi modrujemo. In pametujemo. Te pa zna kdo tudi grdo pokarati. češ, pejt no na Gugl , tam itak vse piše. Ali pa ti bodo svetovali taki, ki sicer v praksi odpovedo na celi črti poznajo pa teorijo.

Kakorkoli, dobrodošla med nami !

 

Lp

hedonist

kaja45  

član od: 29.6.2007

sporočila: 95

13. maj 2011 16:47

Sama sem se ogromno naučila na strani Jamia Oliverja Jamies home cooking skills. Tudi če ti angleščina ne gre, ni panike, so večinoma slike in video posnetki. Imaš vse od tega kako pripraviš avokado, jesensko buču, narežeš ananas, razrežeš celega piščancater še ogromno drugega. Priporočam!

kaja45

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. maj 2011 21:55

hedonist je napisal/a:

Jaz zunanje liste pora in v bistvu tudi vse ostale zelenjave/solate zavržem. Sej me žena grozno krega , da sem potraten ampak jaz se enostavno ne morem znebiti misli, kje vse se je to valjalo preden je prišlo meni v roke. In zdej en list gor al dol, za božjo voljo, po drugi mstrani pa mečemo z lopato razne stavri proč, pa se nič ne razburjamo.

Glede kock, vegete , začinke in podobnoh kemičnih substanc večina tistih, ki redno deluje na KulSlo pozna moje mnenje tako da ne bi zgubljal besed.....

Pa kaj je še bilo vprašanje ? A ja, kaj pomeni "dušiti" v kulinaričnem smislu seveda. Dušenje je postopek termične obdelave živil na način, da je na le-tem vedno dovolj tekočine . Ali enostavno: npr. meso popečeš ter pokriješ. S tem dosežeš, da bo oddalo svojo lastno tekočino in se bo od te točke naprej kuhalo in ne peklo. Če je tekočine premalo doliješ v najslabšem primeru vodo sicer pa kako fino juhico, vino, mošt, etc..........

Upam Miči, da sem ti vsaj malo pomagal. Če še kaj rabiš vprašaj, če kaj na tem portralu potem zelo radi modrujemo. In pametujemo. Te pa zna kdo tudi grdo pokarati. češ, pejt no na Gugl , tam itak vse piše. Ali pa ti bodo svetovali taki, ki sicer v praksi odpovedo na celi črti poznajo pa teorijo.

Kakorkoli, dobrodošla med nami !

 

Lp



hedonist

Všeč mi je, da je vse napisano brez kančka sarkazma ( ali buh ne daj žlehtnobe ). Dodal bi le, da je kuhanje po definiciji, termična obdelava živil v veliko tekočine ( vode ). Pa,( da se mal delam pametnim ): toplotni obdelavi v olju, rečemo praženje in temperaturo reguliramo nekje čez sto stopinj do ( recimo ) 220 ( ali več, če nam uide ), če dodajamo mal tekočine ( voda, vino ali lastni sok ), je dušenje in temperatura ne preseže 100 stopinj, tekočine je mal in dobimo lepo omako, če je vse skupaj prekrito s tekočino, temu rečemo kuhanje ( in tako dobimo meni ljube " čorbe ", enolončnice.

Mici, ali kaj si že, dobrodošla med nami. Vsi smo enkrat bili na začetku, in nekaj nas se je naučilo čisto sami, brez pomoči mam ali babic, je mal težje, gre pa. Informacije pobiraš od vsepovsod, tudi tako da vprašaš tiste, ki znajo več ( tist, ki veliko sprašuje, se sem ter tja komu zdi neumen, tist, ki nikoli ne vpraša, ostane neumen za vekomaj ).

Tukaj je skor greh svetovati knjigo ( kar je videti tudi pri pripombi kolege hedonista o teoretikih ), jaz pa tvegam,: poskusi dobiti knjigo " kuharstvo " Pepike Levstek ( je učbenik za predmet kuharstvo, programov gostinski tehnik, kuhar ). Lahko, da se dobi v knjigarnah pri učbenikih ali morda v knjižnici. Tam so razložene vse kuharske tehnike in kaj več.

ežoj

michie  

član od: 24.3.2011

sporočila: 4

18. maj 2011 14:36

zivjo spet in hvala za odgovore :)

po novem znam narediti porovo juho, juhu.

naslednje vprasanje: sparglji (ta zeleni seveda, ne iz konzerve): a je kaksen del, ki naj se ga ne bi uporabljalo?

Lp

michie

michie

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. maj 2011 14:52

michie, pri špargljih odlomiš spodnji, oleseneli del. Takoj čutiš, do kod je ta rastlina olesenela, in tega dela ne uporabljaš za kakšno fritajo, rižoto ali  drugo jed, lahko pa ta olesneli del skuhaš in potem juho uporabiš za zalivanje drugih jedi, rižote s šparglji na primer, ali za kakšno zelenjavno juho, omako in podobno. Lahko jo tudi zamrzneš in dodajaš zelenjavnim jedem po potrebi.

 

Ves ostali del šparglja je uporaben. Le ne cmari jih preveč, je škoda s predolgim kuhanjem ali pečenjem uničiti prefinjen okus te žlahtne zelenjave.

Na primer: zavri vodo z malo soli in v njej blanširaj (torej pusti dve do tri minute) šparglje, potem jih odcedi in splahni pod mrzlo vodo. Tako bodo ohrnaili lepo zeleno barvo. Po blanširanju jih lahko opečeš na maslu ali uporabiš po kakšnem receptu. Ni pa blanširanje nujno, če jih drugače toplotno obdeluješ (rižota na primer, fritaja, razne pite in podobno). Pa saj vedno v receptu piše, kdaj je blanširanje potrebno in kdaj ne.

 

Super, da ti je porova juha že uspela. Samo hrabro novim zmagam naproti, mi ti bomo pa pomagali, kolikor bomo zmogli.

 

Lep pozdrav, mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti