Kaj se v tem času nabira v naravi ?

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

17. maj 2011 14:52

@mlg: brez zamere, ampak ne morem reči drugega, kot da te je nekdo grdo naplahtal glede osnovnih bioloških zakonitosti, in da je pametno prijeti kdaj v roke tudi kak učbenik ali poljudnoznanstveno knjigo, na primer Kako deluje človek, v današnjem času pa lahko tudi kdaj pobrskaš po wikipediji. Ti obljubim, da je zanimivo in da se splača. lp, proxima

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

17. maj 2011 15:39

Zaklinjem se dusom i Bogom
Krvi mojom plavom seljackom.....

pa vidiš, kam spada  plava kri - k nam, kmetom

lp

cervus

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

17. maj 2011 15:56

Hehe.

Mislim, da je potrebno očistiti plavo kri,da postane rdeča.

ham-njam

nejčica  

član od: 6.1.2010

sporočila: 174

18. maj 2011 23:08

Bom kar tukaj vprašala( morda bi bol sodilo v temo telebanska vprašanja) a je arnika zaščitena rastlina?Dve leti nazaj sem našla rastišče pa si je nisem upala trgat,ker sem imela v glavi,da je zaščitena!Malce me je sicer presenetilo,ker sem jo potem na tržnici vidla ,da jo je branjevka prodajala!

nejčica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. maj 2011 6:34

Da, zavarovana vrsta, v kategoriji C, O. Kar pomeni:

  • C – pogojno dovoljen odvzem iz narave in izkoriščanje
  • O – rastlinske vrste, pri katerih je dovoljen odvzem iz narave in zbiranje nadzemnih delov, razen semen oziroma plodov, za osebne namene
rimljanka

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

19. maj 2011 9:06

jaz pa sem za sestro,ki je imela gnojno angino nabrala list gozdne jagode,list maline in robide,timijan,rožmarin in dodala sem cvetove lanskega lučnika in koprivico.Zanimivo zvečer ko je prišla domov ni bilo gnojnih bul nikjer več,še jaz nisem skoraj verjela.

antonija7

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

25. maj 2011 15:24

Sanja Lončar je na predavanjih priporočala 28dnevno  kuro s čajem iz kopriv. Danes grem v akcijo, da naberem vršičke koprive. Nekaj za takoj in nekaj za posušit. Pa divje češnje bom pogledala, če so že.

 

jovita

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. maj 2011 17:50

Divje češnje na 600 m nadmorske še niso. Za nižje pa ne vem.

lp

cervus

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

27. maj 2011 19:52

sedaj se nabira črna pekoča kopriva,bezeg,ki cveti,plahtica,rman,Črna detelja,Hrastovo lubje,brezovi listi,orehovi listi,trpotec,lakota in še bi se našlo.Zato le pridno pobirajte saj je sdaj idealni čas za zdravilne rastline.Edino za njivsko preslico še ni čas,bo treba še pol meseca počakati.Pa tudi borovničevi listi sedaj niso več zdravilni,nabirati se jih mora preden zasvetijo.Pri divji črešnji pa so zdravilni tudi peclji.

antonija7

neznan uporabnik

28. maj 2011 14:25

Odkar je Urška Čepin vremenarka na eni teve postaji, jemljem vremenske prognoze zelo resno. Tako sem se včeraj odpravila iz centra Ljubljane proti Medvodam, Stanežičam, Mednem, Slavkovemu domu...pojma nimam, sem se zgubila in bluzila...do pravljice, kjer je konec poti in tam na koncu le en manjši kamnolom...

In travniki vseh barv...srna, za katero ne vem a se je mene ustrašila, da je tako zbezljala čez potok..materina dušica..meta...bezeg...prijazni lokalci, ki so v bregu družinsko grabili seno (je morebiti že otava?..ne, ne verjamem..) na star način, z lesenimi grabljami...gozdne jagode...ivanjščice, primožki...gozdne hiacinte (nekaj dišečega in krhkega skratka)..orehovo listje proti moljem...preslica...lepi kamni za dekoracijo netreska v domačem koritu...

Nazaj grede se mi je nos povešal, ker mi je zmanjkalo starih zalog cukra in sem ga morala kupiti po tanovi ceni..

No ja, tistih 90 cvetov bezga je namočenih, flaše so postrojene, zunaj je slabo vreme (kakor za koga) in jaz grem prečitat knjigo do konca.

 

Narava ponuja, butelj se kuja.

 

 

japaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti