Pravice družine z štirimi otroki ali več

Dorkam  

član od: 9.10.2009

sporočila: 17

tema odprta - 2. maj 2011 15:25 | ogledi: 16.685 | odgovori: 13

Lep pozdrav vsem skupaj!!!

 

Mene zanima ,če se kdo tukaj spozna na pravice otrok in družine!

Moja sestra ima 5 otrok  (jst srečna tetka  :o) ) in naju zanima če kdo ve kaj vse ji pripada??Ali je vrtec zastonj za vse ali ne?Kako je z malico v šolah?

Njen mož ima namreč minimalno plačo,plačuje vrtec za 2 otroka,malica  v šoli je zastonj kosilo pa mora plačati.

Ali se kdo kej spozna na to??

 

Hvala vsem za pomoč

 

Dorkam

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

2. maj 2011 21:37

Jaz mam 4, samo ni noben v vrtcu. Imajo pa malico zastonj v šoli, dodatek za velike družine, - 50% pri cestnini, pa do 10 leta zadnjega otroka je mama lahko doma, ji zavarovanje in prispevke krije država. To je po moje to.

lesnik

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. maj 2011 8:55

Gre za dve zadevi.

V prvo spada sistem prejemkov in nadomestil za družino (torej, kaj se prejme od države zaradi tega, ker je družina do tega upravičena) Za to je zadolženo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve in kar se tiče družinskh prejemkov, so možnosti tule.

http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/druzina/s

V drugo pa spada sistem olajšev (česa ni treba plačati zaradi tega, ker je družina do tega upravičena). Tega pa nekako NI na enem seznamu. Namreč, za ene sklop olajšav je zadolžena država, za drug sklop pa občina. Npr. šolske malice in kosila so stvar občinskega financiranja, cestnina je državna stvar. Najbolje bi bilo, da se sestra o tem, na kakšne olajšave lahko računa, pozanima v občini, kjer stanuje. Vsaka občina ima namreč urad za družbene dejavnosti  (ki pokriva šolstvo, vrtce in socialo) in tam bi to morali znati povedati.

 

Vendelina jr.

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

3. maj 2011 12:46

lesnik je napisal/a:

Jaz mam 4, samo ni noben v vrtcu. Imajo pa malico zastonj v šoli, dodatek za velike družine, - 50% pri cestnini, pa do 10 leta zadnjega otroka je mama lahko doma, ji zavarovanje in prispevke krije država. To je po moje to.



lesnik

 

Polovična cestnina .... ... v kakšnem primeru pa?

katjushka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. maj 2011 13:23

Kolikor vem, lahko družina s tremi otroki ali več kupi avto brez enega izmed večjih dvakov. Mamamia

mamamia

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

3. maj 2011 13:31

Za ilustracijo informacije, ki jo je podala mamamia:

"Oprostitev plačila DMV za družine s 3 ali več otroki
Oprostitev velja za eno motorno vozilo s 5 ali več sedeži, ki ga največ enkrat v treh letih kupi eden od roditeljev v družini, ki ima tri ali več otrok, ki še niso dopolnili 18 let. Oprostitev se uveljavlja na podlagi dokazila o skupnem gospodinjstvu"

Vir: http://www.amzs.si/default.asp?novica=1260&p


Zgoraj omenjeni DMV je davek na motorna vozila.


Miroslav Vulović

Sporočilo je spremenil(a) sarabande dne 03. 2011 14:04

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

3. maj 2011 14:18

mamamia je napisal/a:

Kolikor vem, lahko družina s tremi otroki ali več kupi avto brez enega izmed večjih dvakov. Mamamia



mamamia

 

V tem primeru je kupec oproščen davka na motorna vozila .... v primeru nakupa novega vozila .... 



katjushka

 

 

popravljam ... me je nekdo že prehitel ....

Sporočilo je spremenil(a) katjushka dne 03. 2011 14:20

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

3. maj 2011 16:20

Če lahko pristavim še svoje.

-ob registraciji avtomobila se pri plačilu cestnine  upošteva 50 % popusta na en družinski avto.

-pri nakupu novega avta , kot je bilo pisano zgoraj  se upošteva zmanjšanje DMV-ja, ( to pride zelo malo-ne tako kot pred leti) meša se DMV z DDV-je.

-plačilo pokojninskega zavarovanja računanega od minimalne plače( je za preračunat ,kaj to pomeni)-sama se nisem odločila za to.

-olajšava pri malici v šoli( v celoti  v kolikor je po vsej Sloveniji enako, do le te opravičen po tabeli in mojih izračunih res zelo, zelo redko kdo. Tukaj je več olajšav, do splošne smo opravičeni vsi, če smo le vpisali, da jo želimo )

Sicer ni ravno odgovor , ki ste ga iskali, ampak se mi ob tem poraja neko vprašanje. Zakaj bi otroci hodili na koslilo v šoli , če pa je njihova mama doma. Seveda so primeri , če je v družini bolezen opravičeni, drugače se mi pa zdi da je to malo mimo. Sama si nisem upala pustiti službe, čeprav imam minimalni dohodek. Delam po 6 ur in gledam da otrokom ni potrebno hoditi na kosilo v šoli.

Da ne bo katera užaljena, vem da vse službe ne dopuščajo skrajšanega delavnega čase , tudi mene so zaradi tega premestili na drugo delavno mesto, in moram kar veliko poslušati zbadljivke in komentarje, vendar sem na prvo mesto postavila družino in mi drugo ni mar. (Včasih mi vseeno pride do živega)

Varianta kako si lahko tudi pomaga je( zanjo sem zvedela šele pred kratkim in jo še nisem koristila, jo pa v prihodnje najbrž bom)

Oblačila ki jih otrok preraste lahko odneseš na Karitas in vzameš številko večje.Pri tem ne bi smela imeti nobenega občutka krivde ali občutka, da fehtaš , ker menjaš .

To je moje mnenje in upam, da nisem koga žalila.

 

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

3. maj 2011 20:42

mizarka je napisal/a:

 

Sicer ni ravno odgovor , ki ste ga iskali, ampak se mi ob tem poraja neko vprašanje. Zakaj bi otroci hodili na koslilo v šoli , če pa je njihova mama doma. Seveda so primeri , če je v družini bolezen opravičeni, drugače se mi pa zdi da je to malo mimo. Sama si nisem upala pustiti službe, čeprav imam minimalni dohodek. Delam po 6 ur in gledam da otrokom ni potrebno hoditi na kosilo v šoli.

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

Se strinjam. Vendar poglej tole: http://www.sviz.si/novice/index.php?IDnovica=662

Razmišlja se, da bi morali biti tudi najmlajši šolarji (prva triada) v šoli do 14. ure in v tem času jim mora šola nuditi kosilo. V mojem primeru (pa zagotovo nas je takih precej) je to nesmisel, saj otroka čaka kosilo doma. Otroci so do sedaj bili doma že ob pol enih, torej uro in pol prej.

Tudi jaz sem malo zašla s teme, a vseeno.

Atina

neznan uporabnik

3. maj 2011 20:58

Najprej pojdi na center za socialno delo s vsemi možnimi papirji,ki jih tam zahtevajo. Obenem, pa kot ti je Vendy svetovala, stopi na pristojno občino, kjer imate stalnoo bivališče na oddelek,ki ga je zapisala. In tam se ne daj odpraviti kr z zamahom roke. Je pa res,da moraš imeti prej vse odločbe CSD in ostalih pisarn. Če misliš kupovat auto, si ga kupi. Samo se mi malo zdi noro,da sprašuješ za auto. Raje na položnice pa hrano študiraj. Pa še nekaj, 1.6.2011 stopi v veljavo nov zakon. Daj se pozanimaj pri pristojnem centru za socialnem delu, kako pa kaj, da potem ne bo tle stokanja, kako kdo ni vedel itd... Tam so di pa dolžni povedati toliko, kolikor ti njim. Več pa ne. Če boš pa razgrnila celotno zadevo pa si tudi upravičena pisno zahtevati vsa pojasnila. Povdarjam - PISNO- poštempljano. Da ne bi bilo kasneje nesporazumov.

 

 

Multivitamin

multivitamin

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

3. maj 2011 21:01

katjushka je napisal/a:

lesnik je napisal/a:

Jaz mam 4, samo ni noben v vrtcu. Imajo pa malico zastonj v šoli, dodatek za velike družine, - 50% pri cestnini, pa do 10 leta zadnjega otroka je mama lahko doma, ji zavarovanje in prispevke krije država. To je po moje to.



lesnik

 

Polovična cestnina .... ... v kakšnem primeru pa?



katjushka

 

Ob vsakoletnem registriranju avta imaš cestnino pol ceneje, samo na matični je treba po potrdilo o skupnem gospodinjstvu.

lesnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti