Cimetove zvezdice-recept

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

tema odprta - 22. nov 2003 16:08 | ogledi: 18.478 | odgovori: 16

Pozdravljeni,

noro obožujem cimet, in lepo bi vas prosila za kakšen preizkušen recept za cimetove zvezdice. Večkrat sem slišala praviti da postanjejo po peki precej trde, ali je to res??! zadnjič sem poskusila Milko z nadevom iz cimetovih zvezd (Zimtsterne)

in lahko samo rečem da je okus nebeški!

Recept za piškotke me zanima tudi zato, ker se bližajo prazniki in obdarovanja, pa obiski...itd.,saj veste kako to gre..;)

LP

Zala

živica  

član od: 28.11.2002

sporočila: 307

22. nov 2003 17:31

Preizkušeno dober recept, prepisan iz kuharske knjige sestre Vendeline; upam, da je to, to!! :) Potrebuješ: 35 dag moke, 1/3 pecilnega, 1/2 žličke cimeta, 18 dag masla, 18 dag sladkorja, 3 rumenjake, 3 žlice kisle smetane ali mleka; sladkor za potresanje. Postopek: v moko zamešaš pecilni in cimet, nato porazdeliš kosmiče masla, dodaš sladkor, rumenjake in smetano ter zgneteš testo. Zvaljaš ga za nožev rob na debelo, izrežeš zvezdice, jih namažeš z raztopljenim beljakom in potreseš s kristalnim sladkorjem. Pečeš pri 220°C. Veliko veselja pri peki! Ziva

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

23. nov 2003 20:43

Živa hvala, tudi sama sem že študirala na nekaj takega, a želim si speči cimetove zvezdice, pri katerih recept vsebuje beljake in mlete mandlje, po vrhu pa je prevlečen z glazuro in beljaka in sladkorja v prahu. Če ima kdo recept, se res priporočam! lp Zala

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

24. nov 2003 9:20

Halo, Zala! Tale recept je iz lanske posebne izdaje Božična kuhinja, posredovala pa bi ga naj Lorela Flego: BOŽIČNE ZVEZDICE za 70 koščkov potrebuješ: 450g sladkorja v prahu 5 beljakov 500g zmletih mandeljnov 2 čajni žlički cimeta 2cl češnjevega žganja sladkor v prahu za posipanje delovne površine Priprava: 1. Sladkor presej, beljake stepi v trd sneg in dodaj sladkor. Odvzemi 3 zvrhane žlice snega in ga shrani, da ga boš kasneje uporabila za premaz na zvezdicah. 2. V preostali sneg počasi vmešaj mandeljne, cimet in žganje. Testo naj se le malo lepi. Lahko dodaš mandeljne. 3. Pečico nekaj minut prej ogrej na 140 stopinj. Testo razvaljaj 0,5 cm debelo, delovno površino še prej potresi s sladkorjem v prahu. Izreži zvezdice in jih položi na 3 pekače, obložene s peki papirjem. S snegom, ki si ga prihranila, namaži zvezdice in jih 25 minut peci v pečici, tako da ostane spodnja stran še mehka. Priprava: 50 min, peka: 75 min, 70 kcl na košček. Beljakovine: 2 g, maščobe: 7 g, ogljikovi hidrati: 10 g To je to... Mislim, da je podobno tistemu, kar si iskala. Jaz recepta še nisem preizkusila, čeprav se sliši MNJAMI! Javi mi, kako so uspeli (če boš preizkušala). Pa-pa! Silva

capala  

član od: 15.9.2003

sporočila: 75

24. nov 2003 9:50

Meni se zdi pri temle receptu od Silve velika količina sladkorja. Če bo kdo poskusil po njem spečt te kekse, naj prosim napiše, kako so uspeli! capala

Golob  

član od: 16.11.2001

sporočila: 43

24. nov 2003 9:54

Našla sem tudi recept za cimetove zvezdice v katerih je marcipan (knjiga Prelepi božični čas) Sestavine za kakih 50 zvezdic: 150 g marcipanove zmesi 600 g mletih mandljev 250 g sladkorne sipe 3 žličke mletega cimeta 1 ščep soli 6 beljakov 125 g sladkorja v prahu Marcipanovo zmes postavimo v hladilnik, da se ohladi, nato jo drobno nastrgamo, ji dodamo 500 g mandljev, sladkor, cimet in 4 beljake ter ugnetemo testo. Testo pokrijemo in ga postavimo za 2 uri na hladno. Pečico segrejemo na 150°C. Za preliv trdo stepemo preostala beljaka in vmešamo v sneg polovico sladkorja v prahu, da se zmes sveti. Po potrebi dodamo še preostalo količino sladkornega prahu. Prihranimo 3 žlice mandljev. Papir za peko potresemo s polovico preostalih mandljev, damo nanj testo in ga potresemo z drugo polovico mandljev. Testo pokrijemo z drugo polo papirja za peko in ga razvaljamo približno 12 mm debelo. Na testo namažemo približno tri četrtine sladkornega preliva in izrežemo zvezdice. Navlažimo pekača, ju obložimo s papirjem za peko in naložimo nanju zvezdice tako, da so nekoliko razmaknjene. Ostanke testa pregnetemo s prihranjenimi 3 žlicami mandljev, znova razvaljamo, pomažemo s preostalim prelivom in spet izrežemo zvezdice. Zadnji ostanek testa damo na pekač brez sladkornega preliva. Pecivo naj se na srednji rešetki v pečici bolj suši kot peče 20 do 25 minut; preliv ne sme porjaveti. Cimetove zvezdice naložimo na kuhinjsko rešetko in jih ohladimo. Tako, to je vse. Upam, da sva ti s Silvo kaj pomagali. Lep dan, Helena Sporočilo je spremenil(a) Golob dne 30. nov 2003 11:14:44

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

24. nov 2003 9:59

Pozdravljeni, jaz delam cimetove zvezdice po naslednjem receptu, vendar kar drago pridejo! Cimetove zvezdice Sestavine 3 beljake (srednje debela jajca) 250 g sladkorne moke 1 zavitek vanilin sladkor zvrhano čajno žličko mletega cimeta 500 g zmletih mandljev ali lešnikov Priprava Beljake stepemo v trd sneg. Po žlicah dodamo snegu sladkorno moko in na koncu odvzamemo 2 zvrhani žlici sladkega snega za premaz. V preostali sneg zamešamo vanilin sladkor, cimet ter mlete lešnike ali mandlje. Testo razvaljamo približno 1/2 cm debelo in izrežemo zvezdice, jih položimo na obložen pekač in premažemo s prihranjenim sladkim snegom. Piškote po želji potresemo z olupljenimi in na lističe narezanimi mandeljni. Pekač postavimo v pečico segreto na 130° - 150°C in pečemo od 30 - 40 minut. Ko pecivo potegnemo iz pečice, mora biti se nekoliko mehko. PS. Količina mandljev ali lešnikov je odvisna od velikosti jajc. Pa veliko uspehov! Maja

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

24. nov 2003 17:52

Uh, resnično iz srca hvala vsem! Res so to recepti ki sem jih iskala, sedaj pa me nekaj moti:eni pečete na 140°C 20-25 min ali več, Helena pa pravi, da jih moramo bolj sušiti kot pa peči - Helena, mi zaupaš, koliko časa jih "pečeš" in na kkšni temperaturi? Prosim prosim! :) lp Zala Zala

Golob  

član od: 16.11.2001

sporočila: 43

24. nov 2003 20:16

Zala, v knjigi piše da pečeš - sušiš na 150°C 20-25 minut. Sama jih še nisem pekla, ker sem knjigo šele dobila, pridejo pa sigurno na vrsto v decembru. LP Helena

tofika  

član od: 9.10.2003

sporočila: 48

25. nov 2003 0:36

Glede na mojo izkušnjo lahko povem, da je recept sestre Vendeline do sedaj zdaleč najboljši, hkrati pa je količina precejšnja (maso moram razpoloviti, ker nimam dovolj škatel za piškote he he), vonj in okus po cimetu pa intenzivan. Ne postanejo trdi, hrusta kristalni sladkor potresen po njih, ki rahlo karamelizira. Kar se tiče peke na 150C (sušenje) oz. 200c je tako: za določene vrste piškotov to ustreza - najboljši primer je masleno sladko testo za skandinavske mandeljeve palčke, ki se v bistvu samo presušijo (malo je moke, precej pa jajc in sladkorja), medtem ko je bolje peči khke piškote, kot zgoraj omenjene zvezdice, na 180 - 200C, odvisno od pečice. Traja cca. 15 min da se spečejo - višja temperatura bolj se hitro speče a ohrani krhko sredico. Večinoma je tako pri večini receptov, ki sem jih preizkusila, seveda velja za piškote. Naj še dodam, da so klasični recepti sestre Vendeline krasni! Raznovrstni, v zadostni količini in nezahtevni za pripravi ter zelo okusni - kot babičini! lp Ursa ursa pogacnik

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

25. nov 2003 10:55

Skoraj ne verjamem, da bi se te zvezdice pekle na 180 - 200C! Urša, ne pozabi, da imaš te zvezdice premazane s posladkanim beljakom... In kot je napisala Helena, preliv ne sme porjaveti. Glede količine sladkorja v receptu, ki sem ga napisala: uporabiti moraš tudi 5 beljakov; Maja ima v receptu 3 beljake in 250 g sladkorja... Mislim, da je treba gledati razmerja vseh sestavin. Zmenimo se takole: Vsaka naj preveri svoj recept, pa se (po praznikih) spet dobimo tukaj. Velja? Lep dan! Silva

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti