Raštika

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. apr 2011 8:25

Jaz ji rečem "raša", ker sem to ime slišala v Dalmaciji, kjer sem si nabrala prva semena.

Odlična je v kombinaciji s krompirjem (namesto blitve) kot priloga k ribam

Kakšnega posebnega slovenskega (ljudskega) imena pa še nisem slišala. Bi rekla, da je uradno to "listni ohrovt".

 

"iz dobro obveščenih virov" vem, da krasno uspeva pri našemu Ežoju (pa pri meni doma tudi)

Tale je slikana na Lastovu v J Dalmaciji, sredi poletja:

 

Tale pa na mojem vrtu (spomladi, ko je zacvetela):

 

... dve leti nazaj smo v temi "Moj vrt" (na strani 17) o tem sicer že govorili, pa vendar, tule je članek Ruth Podgornik Reš, kjer omenja "listni ohrovt" kar je očitno slovensko ime za raštiko oz. rašo:

http://www.druzina.si/ICD/SPLETNASTRAN.NSF/all/1A07

od tam citiram:

"Premalo poznani listni ohrovt – Sodi med najstarejše zdravilne rastline, saj ga v Sredozemlju gojijo že najmanj 4.000 let. Med vsemi kapusnicami vsebuje največ beljakovin, veliko mineralov, predvsem železa, kalija, kalcija in fosforja, vse življenjsko pomembne aminokisline, vitamine A, B, C ter celo U.

Liste obiramo vso zimo, poznavalci vemo, da so z vsakim mrzlim dnem slajši!"



Mojca

Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 14. 2011 08:34

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti