Raštika

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. apr 2011 19:58

Mislim da ne, bržota, verzote ali ohrovt so kodraste, broskva pa je gladka.

nola

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

12. apr 2011 21:05

Na linku od elaphus je rastlina, ki jo poznam le z italijanskim imenom "cavolo nero", največkrat uporabljeno v toskanski jedi "ribolitta". Je to raštika?

lp

mzm

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

12. apr 2011 21:12

Če sem jaz danes Ano prav razumela (v oddaju Kod Ane, kreativna kuhinja), je to nekaj zelo podobnega. V oddaji je rekla, da je cavolo nero pripravljala v Londonu, ko je delala v eni restavraciji, in ko se je vrnila domov, si je rekla, da bo enako poskusila z - raštiko. Po listih sodeč sat si rastlio zelo podobni, s tem da ima cavolo nero precej ožje liste, raštika, ki je bila videti v oddaji, pa je imela veliko večje in širše in malo manj nagubane. Ampak očitno sta ožja sorodnika. Ali pa celo gre za eno te isto rastlino, pa je na Hrvaškem pač malo drugačne oblike?

 

 

Mamamia

mamamia

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

12. apr 2011 21:44

Toskanski listnati ohrovt ni enak raštiki, zdi se mi trši in manj ukusen. Lani sem ga posadila prav zaradi spomina na "raštanj s suhim mesom" v Črni gori, pa sem bila malo razočarana. Sicer sem počakala na prvi mraz, ki naj bi dal listom pravi okus, a.... Lisa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. apr 2011 7:03

Odprite no link teme Moj vrt in na straneh od 12 naporej in okoli 30 poiščite, imate fotke, zapise,......daga, ežoj in še kdo so pisali o tem in dodajali fotke. Pa ne bo več nejasnosti.

rimljanka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

13. apr 2011 8:23

Zaključek: slovenskega imena ni (?), sem se pa poučila, da na paradižniku dobro uspeva paprika  

lp

mzm

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

13. apr 2011 8:36

Slovenskega imena definitvno ni. Kelj južno ime za ohrovt , raštika je pa raštika. Pri nas se je ne dobi, vsaj v celinskem delu države ne, lahko pa da v Istri, kot piše Nola. Sam sem jo ponavadi kupil bodisi v Sarajevu ali pa na kaki drugi tržnici, prodajajo pa jo v šopkih- liste zvežejo in to je to. Poleg priprave v juhi ali omaki je iz nje možno narediti tudi odlične sarmice, pa verjetno še kaj. Okus raštike mi je mnogo boljši od ohrovta, ki ga sicer ne obožujem glih najbolj, raštika pa ima eno drugo noto, manj po ohrovtu , bolj po špinači. Kakor koli, zadeva je dobra čeprav, čez meso ga pač ni ! lp hedonist

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

13. apr 2011 20:08

Hihihi, hedoist,

ni boljšega ptiča od pujsa, ne?

Mi smo se raštike najedali na Mljetu, kjer smo domovali v privat penzionu, na višku sezone raštike (očitno). Mama je kuhala in pospravljala, sin je lovil ribe in smo imeli že za zajtrk sveže sardelice naravnost s čolna. Nebeško.

Aja - raštika: večinoma je bila kar kuhana oziroma še bolj verjetno na hitro poparjena, lahko prelita z olivnim oljem in malo česna, ali z razpuščeno slanino, ali malo tako zraven v solati, tudi v juhi je nekaj takega plavalo, enkrat smo jo našli tudi v umešanih jajcih - ampak v vseh oblikah je bila dobra. Smo jo jedli štirinajst dni najmanj enkrat na dan, pa bi jo še. Se pravi, da je res OK.

Lep pozdrav!

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

13. apr 2011 20:58

 

linol:

Hihihi, hedoist,

ni boljšega ptiča od pujsa, ne?

 

"Ni ga 'tiča do prašiča" rečemo na Štajerskem ..., in pa najboljša riba je - svinjska riba.

No, jaz imam raje mrosko, a vseeno ...

 

Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti