Šmarna hrušica

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

tema odprta - 29. mar 2011 19:48 | ogledi: 45.269 | odgovori: 32

a ma kdo mogoče to rastlino doma ??? in kako jo uporablja ??'

sem videla da je zelo dobrega okusa, pa me zanima še kakšno mnenje.....:D

hvala za odgovore ....

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

29. mar 2011 21:01

Sproti obiramo z dreveščka in uživamo - malo jaz, malo kosi. Lisa

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

30. mar 2011 10:51

Tako kot je rekla Lisa. Zelo dober sadež. Ko sem bila majhna, smo otroci vedeli za vsak grm šmarne hrušce (mi smo ji rekli božja hrušca) in smo se na njih pasli kot kake mlade kozice. Že nekaj časa pa se te grmičke z veliko večjimi plodovi kot pri divjih, kupi v vrtnarijah. (mislim da se mu reče Canadensis, Amelanchier ovalis canadensis). Mene osebno okus teh jagod še najbolj spomni na borovnice, zatorej se jih da tudi podobno uporabit. A veste kaj, prav spomini na otroštvo so se mi ob tem pisanju prebudili in na rahlo se mi cedijo sline

mejačka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. mar 2011 10:58

ferda govori o Amelanchier canadensis, o kanadski šmarni hrušici. Smo o njej že govorili tula na kulinariki. Tudi jaz imam v načrtu, da najde mesto pri meni doma.

rimljanka

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

30. mar 2011 18:28

rimljanka, sadike ma tuševa trgovina, samo najbrž tista v celju.....če bi se pa dalo dobit sadiko tkole po kakšni pošti bi jo bla pa vesela....:D

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. mar 2011 18:43

Naj bi jih imela, ja. Sem v Lj. iskala v enem velikem marketu, pa so imeli vse iz kataloga, še povsem neprebrano, šmarne hrušice nobene. Po moje jih sploh niso dobili. Bo treba malo po vrtnarijah stikati.

rimljanka

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

30. mar 2011 20:52

aha...celo....hja jo bomo pa iskal , ne ??' hehehehhehehe

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

11. jul 2011 11:48

sem se malo pozanimala, rastlina je pregrešno draga ( 28 € ) pa še v muto bi morala ponjo....a ma kdo to doma , pa da se da dobit kakšen podtaknjenec ali del rastline ??

Daniel R  

član od: 22.12.2013

sporočila: 18

22. dec 2013 11:34

Se da dobiti sadike tudi ceneje ali pa celo zastonj, samo treba je najti nekoga, ki ima doma grm-ali pa ga poiščete v naravi. V okolici Ljubljane sta dve rastišči in vsak grm naredi veliko izrastkov, ki jih samo izkoplješ in presadiš v lonec. Češ kakšno leto ko naredi dovolj korenin se jo pa presadi na stalno mesto. Tako sem jaz letos razmnožil kar nekaj sadik hrušic zase. Edino malo je zoprno najti rastišče naše šmarne hrušice.

Daniel R

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

22. dec 2013 14:02

Daniel R, kdaj se to izkoplje? Šmarno hrušico imam doma, je lepo rodila, je zelo dobra. Kdaj naj gledam, če ima izrastke? Lepo prosim za nasvete. Sem vesela in presenečena, da bi si jo lahko sama razmnožila.

Poloni

Daniel R  

član od: 22.12.2013

sporočila: 18

22. dec 2013 19:09

Malo je odvisno od vrste. Amelachier ovalis (naša avtohtona vrsta) sama dela veliko koreninskih izrastkov in te potem izkoplješ in posadiš. Imam eno sadiko ki sem jo izkopal to poletje in je tudi ta sadika naredila že 3-4 izrastke. Uglavnem če imaš vrsto, ki dela izrastke to takoj vidiš. Ti izrastki so mladice, ki rastejo okoli grma/drevesa, ki zrastejo iz korenin matičnega grma.

Če pa imaš tuje vrste pa ni več tako preprosto. Sam imam še Amelachier lemarckii in ta ni naredila nobenih izrastkov, ali pa jih še nisem opazil. To sem potem razmnoževal s podtaknjenci, samo bom šele pomladi videl koliko se bo ukoreninilo, oz če sploh kaj.

Daniel R

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti