Potica brez sladkorja

Mojca2007  

član od: 11.10.2007

sporočila: 133

tema odprta - 17. mar 2011 6:59 | ogledi: 11.399 | odgovori: 14

Pozdravljeni,

med recepti in med prispevki nisem našla, da bi kdo delal potico brez sladkorja. Ima kdo mogoče recept zanjo ali pa vsaj kakšen nasvet, kako moram prilagoditi količine moke in ostalih stvari?

Ali pa je enostavno dovolj, da izpustim sladkor iz recepta za testo in da med orehe ne zamešam sladkorja?

Ne želim pa uporabiti fruktoze (ker je to še vedno sladkor) in ne umetnih sladil (ker so strupena).

Smo namreč na bazični dieti, kjer sladkor ni dovoljen (kar je logično, saj močno zakisa telo).

Mogoče pa pride nasvet za tako potico prav še komu. Če pa sem spregledala, kje se je to že pisalo, se opravičujem in prosim za link.

Vnaprej hvala,

lp,

M.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. mar 2011 7:58

Samo potem potica ne bo potica, vsaj tako jaz mislim. Sicer nimam pojma o bazični dieti, ampak... a naravna sladila so pa dovoljena?

Kaj pa slana verzija? Tista cerkljanska s čebulo in orehi je meni za dol past, precej bolj kot so mi ta sladke...

A

Loni Makaroni

Mojca2007  

član od: 11.10.2007

sporočila: 133

17. mar 2011 8:06

Hvala ti, Loni. Glede potice mislim, da ne bo problema, ker sem tudi dosedaj dajala manj sladkorja - nisem pa prepričana, koliko sladkor deluje v receptu in če ga lahko kar v celoti opustim, brez da bi za isto količino dala nekaj drugega (npr. več moke ali kaj podobnega). Ne, pri bazični niso dovoljena nobena naravna sladila, niti uživanje sladkega sadja. Vztrajati je pač potrebno do takrat, ko se PH normalizira (oz. se izboljša počutje), pa tudi drugače (brez bazične diete) se je dobro malo bolj zdravo prehranjevati (manj sladkorjev, bele moke, več vode... itd). Grem pa vsekakor zdaj v iskalnik poiskat potico, ki jo opisuješ, ker že napisano super "diši".. Hvala, lp, M.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

17. mar 2011 8:16

Če boš povsod izpustila sladkor, boš pač spekla kruh z nadevom, ne pa potice.

Takole, zaradi želje po znanju bi te pa vprašala, kako pa ugotoviš, kdaj imaš normalen pH (in kakšen pH je normalen). Ker, mene so učili, da telo samo vzdržuje ravnovesje notranjega okolja (homeostazo) in za to vzdrževanje ima pač množico regulacijakih mehanizmov.

rimljanka

Mojca2007  

član od: 11.10.2007

sporočila: 133

17. mar 2011 8:38

... Sem pravkar našla recept za potico z orehi in čebulo in mogoče pa bom naredila samo to. Glede PH - ja, telo naj bi vzdrževalo normalen PH, če bi mi jedli hrano, ki bi bila vsaj polovico take, ki deluje v telesu bazično (zelenjava, sadje, oreščki...) in največ polovica take, ki v telesu deluje kislo (sladkorji, ogljikovi hidrati, meso.. ). To je seveda bolj groba razdelitev. Hkrati bi morali uživati vsaj dva litra vode na dan, da telo lahko izloča zakisane presnovke iz organizma - če jih ne more, se začnejo kopičiti v telesu oz. telo poskrbi s homeostazo tako, da jih poskuša skladiščiti čimdlje od srca oz. vitalnih organov (skozi kožo - ekcemi, alergije, izpuščaji..., v različnih cistah, v sklepih - "obraba" hrustanca, artroza...itd). PH se ugotavlja tako, da se tri dni zapored vsakokrat meri PH urina z laksmus papirjem (lističi), ki imajo skalo od 5.5 do 7.8. Kar je pod 7, je kislo, kar je nad 7, je bazično. Normalno je, da imamo zjutraj bolj kisel urin (npr. PH 6), saj ledvice izločajo kisline, čez dan pa naj bi se povprečje gibalo okrog 7 - to pomeni, da je telo ob ustreznem "vzdrževanju" sposobno samo regulirati kislo/bazično ravnovesje. Kar sem napisala, je zelo poenostavljeno. Mogoče boš več informacij našla tukaj: http://www.vivalis.si/index.php?option=com_content& ...

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. mar 2011 9:37

Če izpustiš sladkor, ga pač izpustiš in ne nadomeščaš z ničemer drugim. Moka ima drugačno funkcijo kot sladkor.

 

rimljanka se bo pa z veseljem podučila s prilepljenega linka, o tem ne dvomim. Pa še kdo.

 

Mamamia

mamamia

Mojca2007  

član od: 11.10.2007

sporočila: 133

17. mar 2011 9:40

mamamia je napisal/a:

Če izpustiš sladkor, ga pač izpustiš in ne nadomeščaš z ničemer drugim. Moka ima drugačno funkcijo kot sladkor.

 mamamia

Najlepša hvala za nasvet! lp, M.

atos  

član od: 30.10.2008

sporočila: 105

17. mar 2011 10:41

ampak orehi, a niso oni tudi med "kislimi"? atos

Mojca2007  

član od: 11.10.2007

sporočila: 133

17. mar 2011 10:46

atos je napisal/a:
ampak orehi, a niso oni tudi med "kislimi"? atos
Ja, bolje bi bilo uporabiti lešnike ali mandlje - oboji so nevtralni, niti kisli, niti bazični.

atos  

član od: 30.10.2008

sporočila: 105

17. mar 2011 10:50

Včasih so si mnenja glede bazičnosti različne, pa sem mislila, da se je pri orehih tudi kaj spremenilo. pozdravček atos

Mojca2007  

član od: 11.10.2007

sporočila: 133

17. mar 2011 10:57

Če se že poje kaj takega, ki zakisa telo, je dobro potem dobro poskrbeti, da se zaužije stvari, ki deluje bazično. Npr. regrat s čičeriko. Glih ideja, no... :)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti