Postna hrana

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

tema odprta - 7. mar 2011 9:22 | ogledi: 12.584 | odgovori: 44

Spoštovani, kje bi lahko dobil nasvete in recepte za zdravo postno hrano. Rad bi uresničil 40 dnevni post, vendar ne bi rad zaradi tega "stradal" . Hvala lepa. Mihael

karajan

medvedica  

član od: 27.12.2010

sporočila: 39

7. mar 2011 9:40

živjo, zdej je odvisno, pravoslavni verniki postijo brez mesa in mlečnih izdelkov, katoličani načeloma brez mesa oz. se v 40-dneh nečemu najrajšemu odpovejo. kaj te bolj zanima? medvedica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. mar 2011 9:41

Hm, a  misliš da je izvedljivo po sistemu "bi, al' ne da uđe?"

 

Po moje se boš moral najprej prepričati, da nisi lačen, da vzdršiš ta post, seveda pa je odvisno od zdajšnjih prehranjevalnih navad, koliko težav boš imel pri prilagajanju. In zakaj se želiš postiti. Ko v galvi razčistiš, je potem itak lahko naprej.

 

Za druge nasvete bodo ostali bolj primerni, jaz namreč nisem tip za take "postne" zadeve, priznam. Čerpav mi verjetno ne bi škodilo ...

 

Kakorkoli, želim ti, da ti uspe. Mamamia

mamamia

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

7. mar 2011 9:46

Hvala, v glavi imam razščišeno, samo želel sem , da bi dobil kakšne praktične nasvete. Vem, da se da narediti tudi okusne postne obroke. Hvala karajan

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. mar 2011 9:58

Če hočeš, ti lahko prepišem nekaj receptov iz ene knjige, in sicer iz srbske postne kuharice.

Mamamia

mamamia

tunna  

član od: 11.9.2010

sporočila: 288

7. mar 2011 10:02

krščanski post gre po načelu, da se lahko vsak dan samo enkrat do sitega naješ. to ne pomeni, da ješ v celem dnevu samo en obrok, ampak da se samo enkrat res do sitega naješ. vsaj toliko je meni znano. drugače pa se večina ljudi odloči, da se bo v tem času nečemu odpovedala, pa ni nujno hrana. jaz osebno se bom odpovedala sladkarijam. tunna http://titabota.blogspot.com/

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. mar 2011 10:09

Miha, nisem čisto prepričana, da si ti v resnci razčistil tale kocept posta.

V osnovi je post nastal zaradi tega, ker so ljudje zadnje morali šparati zimske zaloge hrane do trenutka, ko je zemlja spet kaj prinesla, ko je kakšna žival spet toliko zrasla, da je iz nje dalo narediti meso, ko so kure spet bolj nosile jajca....skratka ko je bila spet pomlad.

In je skupnost zapovedala kolektivno šparanje in so se pač tega vsi držali. Ta koncept skupno definiranega šparanja v kombinaciji z verskimi rituali - to obstaja povsod tam, kjer ljudje živijo in smiselno od tu izhaja tudi ta famozni post med pustom in velikonočnim časom.

V moderni izvedbi se človek posti bodisi takrat, ko se sam za to odloči ali pa sledi kakšni verskim običajem. Ampak fazon postenja ni v tem, da je "isto, samo malo drugače". Fazon postenja je v tem, da "je drugače". Pri postu se izloči tisto, kar je nekomu užitek, da ne rečem razvada, in potem se človek testira, kako živi, če je nekaj časa brez tovrstnega užitka. In potem vidi, kako funkcionira brez tega.

Če je tebi hrana užitek in bi se postil, ampak tako, da bi še vedno "pasalo" - potem to ni noben post. Lahko je shujševalna kura, lahko je bolj inteligetno prehranjevanje, post pa to ni.

Se boš moral pa kar sam odločiti, ali greš v post ali pa v hujšanje ali whatever. Sicer je tule tudi topic vernikov od Montija, pa imaš tam maso pripevkov. Pa vegetarijanski topic je tudi tule.

 

Vendelina jr.

medvedica  

član od: 27.12.2010

sporočila: 39

7. mar 2011 11:48

post ima telesno in duhovno stran, telesna : v pravoslavni veri:da ne ješ mesnih, mlečnih (sir, smetana, mleko, jajca...), v katoliški pa se odpoveš nečemu kar imaš rad, in mesnih izdelkov ko je veliki petek. telesni post ni koristen če ni vezan z duhovnim postom. ne pomeni samo da postiš če ne ješ ampak moreš tudi mal v sebi razčistit. ne smeš negativno mislit, sovražit, biti ljubosumen, ne smeš se kregati, moraš pomagati ljudem, oprostiti.... i tudi moliti. kot so rekle kolegice razčisti zakaj bi se postil, ker kot sm rekla postiti ne pomeni samo ne jesti. je še dosti drugega. upam da ti uspe, lp medvedica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. mar 2011 11:56

Glede na to, da skozi vse leto ne počnem ničesar od tega, kar medvedica našteva, da nes meš med postom, edino molim ne, to mi nekako ne gre v moj življenjski koncept, mi je post, hvala bogu, prihranjen.

Je Vendelina malo bolj podrobno napisala, kar sem jaz strnila v nekaj besedah. Tudi pri postu s ezačne v glavi.

 

Mamamia

mamamia

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

7. mar 2011 11:56

Vendelina jr. je napisal/a:
Če je tebi hrana užitek in bi se postil, ampak tako, da bi še vedno "pasalo" - potem to ni noben post. Vendelina jr.
To je bistvo JanisJoplin

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

7. mar 2011 12:34

Vsaka postna hrana je v principu zdrava, ja kakšna pa. Sicer so pa kolegice zgoraj napisale že čisto vse in temu ni več kaj dodati. Kar poslušaj jih pa boš čez 40 dni lep kot slika ! lp hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti