Žolca

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

23. feb 2014 18:25

Jaz dam tudi za žolco svinjske nogice, kožo, goveji rep in kašno veliko telečjo kost, na kateri je še veliko veziva, to kost prej malo zblanširam, da potem juha ni motna.

Dam pa tako, okrog 2 kili teh kosti in mesa, cca 2,5 do 3 litre vode, kuham pa tudi okrog 3 ure.

Da dobiš okroglino, lahko zložiš v pekač srnin hrbet, ali pa podolgem odreži PVC plastenko, bo tudi šlo.

Dober tek, tudi meni si naredil lušte

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

23. feb 2014 19:16

Pri nas kuhamo žolco iz svinjine. Uporabimo suhe svinjske nogice, svinjski rilec, kože, uhlje, rep, včasih dodamo tudi kakšno telečjo kost od spodnjega dela noge, kot začimbe pa uporabimo česen, lovorjev list, poper.

Kuhamo po nasvednjem postopku - suho meso damo namakat v hladno vodo dan pred kuhanjem. Preden ga pristavimo na ogenj, meso dobro pregledamo in očistimo, če le.tega nismo storili ob kolinah (odstranimo morebitne dlake, ki so ostale po kolinah, obrežemo rilec, odstranimo notranji del uhlja, kožo iz pregibov pri nogicah...). Meso naložimo v večjo kozico ali lonec, nalijemo hladno vodo, dodamo nekaj lovorjevih listov, glavico česna, poper in damo kuhat. Čas kuhanja je odvisen od posode v kateri kuhamo. V kolikor kuhamo v loncu na pritisk je dovolj, da kuhamo kakšni dve pod pritiskom in nato še dve uri »na odprto«, tako da vre le narahlov kolikor pa kuhamo ves čas na odprto pa moramo žolco kuhati vsaj šest ur ter sproti ugotavljamo, kdaj je primerno kuhana, kar se razloči iz lepljivosti juhe in razkuhanosti mesa. Ko je žolca kuhana, jo precedimo, odstranimo odvečno maščobo in tekočino naložimo v skledice ali globoke krožnike. Zelo natančno pregledamo meso, odstranimo vse kosti ter ga narežemo na manjše kose ter položimo v vsako skledico nekaj kosov. Včasih posebej skuhamo še kakšno drugo suho meso, npr. od krače in ga damo v žolco. V vsako skodelico damo še polovico ali četrt trdo kuhanega jajca, ki ga skuhamo posebej ter sveži lovorjev list. Skledice odnesemo na hladno ter počakamo do naslednjega dne, da se žolca strdi.

Da pa čisto ne zgrešim teme - žolce nikoli ne zmrzujemo.

tisa55

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

23. feb 2014 20:08

Mi jo pa vedno in nikoli ne razpoade niti ni z njo nič narobe.

testeninca

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

24. feb 2014 16:00

Ko jo mož kuha,žal ne pride so zamrzovlane skrinje..takrat vsi vedo kam prit..

Zzak1971 ,a ti je žolca uspela?

Vrtejbenka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

24. feb 2014 16:05

Oooo, Vrtejbenka...     

Povej mi, kaj se je toliko lovorjevih listkov kuhalo notri?

 

Pozdravček!

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

24. feb 2014 16:53

Ne Dragička...ko damo žolco na krožnike ,damo na rob sveže lovorjeve liste..potem si drug drugemu krademo liste,ker ni lepšega kot polizat žolco z lista...Ko damo več robe,sploh telečjih kosti in mesa pa naredimo še bolj mesno žolco v keramičnih posodah.Na hitro se posoda potopi v vrelo vodo,da žolca odstopi in jo zvrnemo na krožnik,kjer se jo reže na rezine.Včasih se jo zreže na koščke in zabeli z kisom,oljem (bučno je tu super),in veliko sesekljane čebule.

Vrtejbenka

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

24. feb 2014 17:39

To je projekt za prihajajoči vikend. Sem še na teoriji.

Commis débarrasseur

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

24. feb 2014 18:40

Jaz sem danes prešla s teorije na prakso, čeprav pripravljalno. Bila sem v mesariji,    kuhali bomo v četrtek.

 

Pozdravček!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. feb 2014 21:09

Pihtije, dragička moja pihtije? 

mamamia

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

26. feb 2014 8:57

No vprašanje o zmrzovanju domače žolce je tudi mene mučilo. Kuham jo namreč samo za moža, ki pa te količine, ne glede na to, kakšen ljubitelj je, pač ne zmore. Potem pa talam okrog, imam stalne stranke, a je ljubiteljev žolce žal precej malo. Če sem odkrita, jaz probam samo juho, ko se še kuha, če je dovolj slana, drugače je pa ne jem. Mož sicer pravi da je vrhunska. Jo pa delam vedno iz svinjskih nogic (ker nimam domačih kolin, je ostale dele relativno težko dobit, no zadnjič sem ujela celo svinjski repek) in govedine, z veliko jušne zelenjave. Meso kuham kar dolgo 3-4 ure z začimbami (cel poper, lovor, majaron, česen, sol), potem dodam še jušno zelenjavo, obvezno veliko korenja in kuham še cca 2 uri. Mama me je naučila, da ko juho precediš, mora meso samo pasti s kosti, oziroma odstopiti. Meso narežem na koščke in očistim vseh koščic. V skledice dam na dno pol jajca, na kolobarje narezano korenje iz juhe, narezane kisle kumarice in meso. Vse to zalijem s precejeno juho in dam na hladno, da se strdi. Do zdaj je še vedno uspela. Količinsko pa - nekje 3 parklje in en paket govedine za juho s kostjo (cca pol kile mesa) za običajen petlitrski jušni lonec. Iz tega potem pride cca 13-14 skodelic za enega bolj krepkega jedca.

Mož si to potem zvrne na krožnik, razreže na kose, gor da malo kisa, čebulo in bučno olje.

Naslednjič bom potem žrtvovala eno skodelico za v zmrzovalnik.

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti