Indijska kuhinja

dreamjob  

član od: 7.12.2009

sporočila: 47

3. mar 2011 12:29

Mlinček je električen, res še najbolj podoben starim mlinčkom za kavo. Čeprav tale na sliki zgleda zelo lepo. Ok, ga bom prosila za kak recept. Trenutno je na drugem kontinentu, zato sva bolj na MSN-u in telefonu, ampak ga bom danes zvečer pognjavila. Maščobo uporablja kakšna je pač pri roki, ponavadi sončnično olje ali pa sezamovo. Nič ne komplicira. Zelo pogosto kar se začimb tiče sega po koriandru (imava ga posajenega v lončku, čeprav se rad posuši, zato jih pridelujeva kar serijsko). Poleg koriandra še turmurik (ne vem kako se ji reče v slovenščini) zgleda pa kot živo rumen prah. Potem pa še poper, chili (če so sveži na voljo ali pa prah), pogosto kardamom, muškatni orešek in cimet. Ingver ne vedno. Njegova najbolj simpl jed po navdihu je: pobere vso zelenjavo iz hladilnika, ki jo je potrebno porabit, jo malce popraži na vročem olju, ji doda začimbe, ki sem jih omenjala zgoraj in jo pri serviranju posuje s svežim koriandrom. Zelo rad dela tudi s krompirjem in čebulo polnjen "kruh". Mislim, da se tega dobi tudi v indijskih restavracijah. Ali pa doma pripravljene čapatije, čeprav imava oba raje kruh naan. Ampak naan se da res dobro naredit samo s pomočjo pečice tandoor, ki pa je nimava, zato naan raje jeva v restavraciji. Načeloma velik del indijske kuhinje uporablja lečo oziroma daal kot jo imenujejo oni. Ampak pri tem ne gre za lečo, kot jo poznamo tukaj pač pa več kot 30 vrst različne leče iz katere se delajo jedi, ki so skoraj obvezne v vsskem obroku. Žal je pri nas izbira surovin za slednje zelo omejena. Ok, za konkretne recepte se javim jutri. dreamjob

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. mar 2011 15:05

dreamjob, turmerik poznamo tudi po imenom  kurkuma, se dobi v bolje založenih prodajalnah. Pri nas doma jo na moževo željo tlačim v vse mogoče jedi, enako kot koriander, bodisi mlet bodisi sesekljane liste.

 

Pri nas dobiš zeleno, rumeno in rdečo lečo, kar je za prvo silo kar dovolj.

 

Mamamia

mamamia

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

3. mar 2011 15:15

dreamjob je napisal/a:
Njegova najbolj simpl jed po navdihu je: pobere vso zelenjavo iz hladilnika, ki jo je potrebno porabit, jo malce popraži na vročem olju, ji doda začimbe, ki sem jih omenjala zgoraj in jo pri serviranju posuje s svežim koriandrom.

dreamjob

 

Po tem receptu mnogi kuhamo, a bistvo je skrito in to so (sklepam) začimbe: katere začimbe, predhodno pražene ali ne, mlete ali ne, v kakšnem vrstnem redu se jih dodaja ....

rdkapica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. mar 2011 16:41

Za indisjke kuhinje je značilna upraba pretežno suhih začimb (medtem ko tajsak kulianrika na priemr obožuje sveža zelišča ...). Ene se prej popražijo in zmeljejo, ene se uprabljajo cele, ene v obojih variantah (kumin na primer, seme koriandra ...), številne mešamo v različne začimbne mešanice (kot curry na primer, od živo rumenega do temno rdečega in različno ostrega, pa do raznih garam masal).

 

Je kar precej receptov za prirpavo začimbnih mešanic doma, seveda ima vsaka gospodinja svojo formulo.

 

Te osnove nekako poznam, več pa nam bo dreamjob ob priliki napisala.

 

Mamamia

 

 

mamamia

dreamjob  

član od: 7.12.2009

sporočila: 47

6. mar 2011 21:43

Ok, končno sem nabrala nekaj receptov. Piščanec s kokosom Pol kilograma piščanca 1 jogurt 1 čebula 1,5 cm velik kos ingverja 3 – 4 stroke česna 1 pločevinko nesladkanega kokosovega mleka Kurkuma Masala 3 – 4 posušene rdeče čilije 3 zrna kardamoma 3 – 4 klinčke 1 lovorjev list 1 čajna žlička črnega popra v zrnu Pol čajne žličke kumina 3 cm dolgo cimetovo palčko Priprava začimbne mešanice – masale: Vse sestavine pražite v suhi ponvi (brez olja) na srednji do visoki vročini. Med praženjem ves čas mešajte, da se ne prismodi. Če se katerakoli sestavina prismodi, je masala uničena. Masala je pripravljena, ko razvije zelo močan vonj po začimbah. Pazi: Močan vonj se razvije takoj na začetku, a je potrebno pražiti naprej, tik preden vonj začenja izgubljati intenziteto, je gotovo. V času med 90 in 120 sekund. Ko odstavite z ognja, mešanico razprostrite na hladen krožnik ali skodelico. Če jo pustite v ponvi, se bo še naprej grela in okus se bo pokvaril. Piščanca narežite na kocke in prelijte z jogurtom. Ohlajeno zmes masale zmeljite v fin prah in dodajte k piščancu in jogurtu. Dobro premešajte in pustite počivat 30 – 60 minut v hladilniku ali na kuhinjskem pultu. Zelo drobno sesekljajte čebulo, zelo drobno naribajte ingver in česen. Ko je piščanec odsedel, segrejte posodo z dvema žlicama sončninčnega olja na mali do srednji temperaturi in prepražite čebulo, česen in ingver, dokler ni zlato rjave barve. Trajalo bo nekaj časa, ampak nujno obdržat nizko do srednjo temperaturo. Ko je zmes zlatorjava, dodajte piščanca, mešajte in počasi pražite vse skupaj še naprej na nizki temperaturi, dokler piščanec ni mehek in skoz in skoz pečen. Nato dodajte kokosovo mleko, kurkumo in sol. Nato dolijte toplo vodo (če želite bolj gosto omako, dodajte manj, če pa želite bolj redko, dodajte več vode). Ko dodajate tekočine, povišajte temperaturo na srednje do visoko. Ko se začnejo pojavljati mehurčki (tik pred vretjem) odstavite z ognja. Servirajte z rižem. dreamjob

dreamjob  

član od: 7.12.2009

sporočila: 47

6. mar 2011 21:44

Ali pa nekaj za rastlinojedce :) z južnega dela Indije: Čebulni čatni 3 srednje velike čebule 1 paradižnik 1 – 2 posušena rdeča čilija Pol žlice urdaal leče (lahko surovi riž) Sol Olje Nasekljajte paradižnik in ga popražite na suhi ponvi (brez olja) na visoki vročini, dokler voda ni izhlapela. Razprostrite na krožniku da se ohladi. Popražite (brez olja) čilije in urdaal na visoki vročini za 30 – 45 sekund. Ves čas mešajte, da se ne prismodi, gotovo je, ko diši. V isti ponvi segrejte olje (navadno sončnično), nasekljajte čebulo in jo popražite na olju, dokler ni zlato rjava. Ko porjavi, jo razprostrite na krožnik in pustite, da se ohladi. V mešalniku zmeljite čili in urdaal, do konsistence praška. Nato počasi dodajajte popraženo ohlajeno čebulo (ne dodajajte nobene tekočine) in meljite. Ko zmanjka čebule, dodajte še popražen paradižnik. Solite po okusu in čatni je pripravljen. Rava dosa 1 čebula 4-5 stebelc koriandra 1 zelen čili 1 skodelico pšeničnega zdroba 1 skodelico riževe moke 1 cm košček ingverja Sol Sesekljajte čebulo in čili, naribajte ingver, dodajte pšenični zdrob in riževo moko, solite in vse prelijte s 3 do 4 skodelice vode, da je zmes podobna tekoči zmesi za palačinke. Del vode lahko nadomestite tudi s sirotko. Segrejte ponev z malo olja. Ko je olje vroče dodajte zajemalko zmesi in specite »palačinko« najpej na eni strani, potem pa še na drugi. dreamjob

fotografka  

član od: 1.6.2010

sporočila: 68

6. mar 2011 23:44

Sveži koriander - kupite sadiko ali vzgojite iz semena? In kje to kupite? Dreamjob hvala za recepte! Bom sprobala ob prvi priliki - mali problem je le, ker v hiši sem samo jaz tak "okužena" z indijsko hrano, da bi jo lahko jedla vsak dan. fotografka

dreamjob  

član od: 7.12.2009

sporočila: 47

7. mar 2011 0:27

Tale piščanec ponavadi osvoji tudi neljubitelje indijske hrane, samo pazi na količino čilija, če ne marajo pekoče hrane. Sveži koriander je precej ostrega in nenavadnega okusa, jaz ga recimo sploh ne maram. Lahko ga nadomestiš s peteršiljem, kar včasih naredi moj mož ali pa ga pustiš za zraven, da si ga lahko vsak doda po želji. Koriander (sveži) imajo včasih v Leclercu na zelenjavnem oddelku, sicer pa ga lahko vzgojiš iz semena. Za sadike je po mojem še malo prezgodaj, ampak čez kak mesec, bi se pa mogoče že dobile. Pa dober tek. dreamjob

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. mar 2011 10:05

Koriander lepo uspeva tudi v cvetličnih lončkih na okenski polici. Jaz ga sicer običajno kupim svežega, celega, s korenino in zelenjem, pa dam v zamrzovalnik in ga imam tako vedno pri roki. Ker pri nas doma ni variante, da bi kako indijsko ali tajsko jed pripravljali brez koriandra. Pa tudi zrna meljemo v prah.

Po vonju in okusu je morda bližje našemu pehtranu kot peteršilju, po videzu pa seveda peteršilju. Je pa res, da mnogi ne marajo njegovega izrazitega okusa in  vonja, zato ga tudi jaz nekaj vedno serviram posebej, v skodelici. Ki jo itak vedno sprazni mož.

 

Kot po čudežu je ta vikend pri nas minil brez indijskih jedi na mizi ...

 

dreamjob, hvala za ta zadnji recept, se mi zdi, da že vem, kaj bo danes ali jutri za kosilo.

 

Mamamia

mamamia

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

7. mar 2011 10:11

Dreamjob, dobri recepti! Čarli08

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti