Kulslo v2.030 - portal "zdravo"

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

20. feb 2011 19:19

Ja ti recepti bodo v obliki člankov in bodo ko bo možno in potrebno, imeli te vrednosti navedene, seveda.

Mirjan  

član od: 8.3.2010

sporočila: 59

15. mar 2011 16:52

VITAMIN D "Ugotovljena toksična meja znaša 25 µg in več na dan." A lahko kakšen vir za tole trditev ? Če se ne motim je tole 1000 IU, medtem, ko Office of dietary supplements (ameriški oddelek zdravstvenega ministrstva za prehrambene dodatke - napačen prevod toda splošna ideja je važna ) navaja naslednje: Most reports suggest a toxicity threshold for vitamin D of 10,000 to 40,000 IU/day and serum 25(OH)D levels of 500–600 nmol/L (200–240 ng/mL). While symptoms of toxicity are unlikely at daily intakes below 10,000 IU/day, the FNB pointed to emerging science from national survey data, observational studies, and clinical trials suggesting that even lower vitamin D intakes and serum 25(OH)D levels might have adverse health effects over time http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD Morda kot zanimivost, kaj pravi študija (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18689406?dopt=Abstract), ki je navedena kot eden izmed virov v zgornjem (NIH) članku: "Although current data support the viewpoint that the biomarker plasma 25(OH)D concentration must rise above 750 nmol/L to produce vitamin D toxicity, the more prudent upper limit of 250 nmol/L might be retained to ensure a wide safety margin." Pa še iz prve (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18844846), ki sem jo dobil, ko sem vpisal v PubMed, "Vitamin d toxicity": Toxicity occurs at levels of 500 nmol/L or higher. The input needed for efficacy, in addition to typical food and cutaneous inputs, will usually be 1000-2000 IU/day of supplemental cholecalciferol. Toxicity is associated only with excessive supplemental intake (usually well above 20,000 IU/day). Mirjan

Alexander  

član od: 31.5.2010

sporočila: 3

15. mar 2011 17:44

Z maščobo-topnimi vitamini kot so A, E, K in seveda D je treba biti previden. Saj lahko pri previsokih odmerkih pride to težav. Saj se ti vitamini akomulirajo v maščobnem tkivu in se ne izločajo tako kot vodo-topni vitamini. Temu pravimo bioakumulacija. Osebno pravim takole, kot je navedeno spodaj: Toxical effects: 5000 IU is the established toxicity line, but usually it is recommended to not exceed 600 IU. This will lead to excess calcium in the blood, lower appetite, increased thirst, nausea, vomiting, abdominal pains and calcium depositing in soft tissues like blood vessels, which is especially harmful to older people because calcifying of veins can cause severe health issues. Vitamin D je problem pozimi, sedaj, ko pa nas že grejejo sončni žarki pa bo problemov malo manj, seveda, če bomo zunaj na prostem. Aleksander Alexander

Mirjan  

član od: 8.3.2010

sporočila: 59

15. mar 2011 18:41

Po mojem kratkem googlanju je tvoj citat delo osebe z nadimkom "Big Cat" in ne citira nobene študije (ali pa jih jaz ne najdem, ker na koncu govori o "bibliography"). Ne pravim, da si je človek zadevo zmislil, še več prepričan sem, da je bral o tem zadevi ampak sekundarni viri so tko, tko, no, no. V primeru, ko ima človek na voljo članek oddelka ameriškega ministrstva za zdravje (povezava zgoraj), ki ima literaturo navedeno in no ja to dotično zadevo (http://www.bodybuilding.com/fun/bigcat.htm) je, vsaj v mojem primeru, jasnejša izbira, ki bi jo zbral za informiranje (in posledično posredovanje nekomu drugemu). Sicer pa se v primeru sončnem izpostavljanja govori o cca. 10 000 IU (idealni pogoji torej "močno" sonce, izpostavljenost kože itd), tako da vseeno ne vidim čemu tako ozke meje "toksičnosti". Na to zadevo sem opozoril z namenom, da ima vsak, ki se odloči posredovati neke informacije povezane z zdravjem, nekakšno odgovornost za kredibilnost podatkov, ki jih je odločil posredovati. Navedki tudi omogočajo lažje preverjanje teh trditev zato mi je brezveze, ko vidim slovenske časopise govoriti o "študijah" toda nihče ne navede ničesar konkretnega in tudi verjamem, da večina piscev (konkretno rubrika zdravje Nedeljskega dnevnika/Dnevnika) ni videla "študij" o katerih pišejo niti od daleč. Da ne bo pomote, to ni osebna kritika, temveč morda zgolj opomin na nek standard podajanja stvari, ki ga, predvsem v tej internetni dobi, prevečkrat pozabljamo. Mirjan Sporočilo je spremenil(a) Mirjan dne 15. 2011 18:53

Alexander  

član od: 31.5.2010

sporočila: 3

21. mar 2011 10:04

Danes je v poplavi študij, težko izluščiti tisto pravo, saj kot vemo obstajajo študije in pa seveda ''študije''. Zelo nehvaležno je navajati zelo, zelo natančne vrednosti, saj lahko morebitne kasneješe študije dokažejo drugače. Vsak je genetski individum z različnimi kg in seveda spolom, od tega pa je zelo odvisna bioakumulacija, v tem primeru maščobo topnih vitaminov. Alexander

Mirjan  

član od: 8.3.2010

sporočila: 59

21. mar 2011 22:19

Poglej preprosto. TI si naveden kot avtor članka in posledično trditve "Ugotovljena toksična meja znaša 25 µg in več na dan." in jaz te vprašam, kje si to zasledil ? Mirjan

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

21. mar 2011 22:34

Kot je eden omenjal glede študij, težko je izločit ta pravo.In zato jaz pomislim na mojo babico,ki se ni bavila z nekimi študijami, ni preštevala kalorij itd.Žal je že 22 let pokojna,a je doživela za takrat zavidljivih 85 let.Prehrana,ja čisto domača, od ocvirkov do vsega v bistvu kaloričnega,pa zelenjave je bilo tudi obilo,seveda,tudi na masti narejena hrana, kar si danes težko zamislimo.Bila je zdrava,brez tablet, ki jih danes začnemo jemati že po 40 tem letu,pritisk,holesterol.No tudi športala ni.Vrt,mala njiva,to je bila njena rekreacija.Sedaj res ne vem,kaj je bilo takrat drugače.Danes pa smo vsi obsedeni z zdravo hrano,kaj pa je zdravo? V bistvu si zmeden, ker danes prećitaš to,je zdravo,drug dan pa negdo pove ravno nasprotno. dari

Mirjan  

član od: 8.3.2010

sporočila: 59

22. mar 2011 9:24

Dari, te posamezni primeri so zelo nehvaležni za posploševanje kajti nekdo privleče primer kadilca, ki vleče že 70 let in je OK toda to ne pomeni, da je to zdravo, niti, da bomo vsi doživeli tako starost, če bi kadili toliko časa. Z pečenjem na masti ni nič narobe in to je ugotovila tudi "znanost". Vsak, ki je svoje znanje v zadnjih 10 letih nadgradil ti bo priporočil mast ali maslo veliko prej kot margarino. Celotna gonja proti nasičenih maščobam je bila neupravičena, znanost, ki se ga uporabljala za ugotavljanje te "škodljivosti" pa dvomljiva (po današnjim standardih), čeprav razni (zasledil ravno v zadnji izdaji Kuhinje, priloge Nedela) kuharski strokovnjaki (morda glede kuhanje toda ne glede prehrane) še vedno tolčejo eno in isto pesem. Holesterol, bolezni itd. Skupni holesterol je namreč znak in ne povzročitelj različnih stanj. Logika je nekakšno tako kot, če otrok vsakič ko dežuje vidi da ljudje nosijo odprte dežnike in potem zaključi, da odprti dežniki povzročajo dež. Plus primarna študija je bila narejena zgolj na moških v določeni starostni skupini ampak tega se pač ne govori naokoli :D Ko si ravno vprašal, kaj je zdravo. Čeprav sem zgoraj izrazil obotavljanje nad posameznimi primeri je tale tvoje babice izvrsten. Predvidevam, da je jedla pravo hrano, pridelano doma in vse (torej nobenih pustih piščančjih prsih temveč od možganov do jeter). Michael Pollan (če boš hodil kaj po knjižnicah, napisal je knjige, ki se jih splača prebrat) priporoča pravila palca nekako v tem smislu "Ne jej hrane, če je tvoja prababica ne bi prepoznala", "Ne jej hrane če pride v ovitku", "Ne jej hrane, katerih sestavin ne poznaš". Torej nič rastlinskih olj, kosmičev, sladkorja, majonez*, kečapov*, keksov... Mast, maslo, jajca, ribe, zelenjava, mlečni izdelki in tudi ti si boš verjetno povečal možnost, da dočakaš 85 v dobri formi. Viri so seveda enako pomembni kajti danes ima večina hrane v trgovinah nepotrebne dodatke (ne govorijo pa vseplošni o gonji proti E-jem četudi ne vidim potrebe po njih v nobenih hrani katero jem) tako, da kupuj lokalno, pridelaj sam, probaj surovo mleko, jajca iz kurnika, meso živali iz pašnika, ... Upam, da nisem kje izpadel pregrob samo res me razjezi, ko vidim razne reklame za neke kvazi dodatke in "low-fat" linije in "strokovnjake", ki še vedno jokajo o petih obrokih na dan, ogromnih količinah žitaricah, zdravnikih, ki so svoje izobraževanje zaključili ko so dobili "dr.", ... Sporočilo je spremenil(a) Mirjan dne 22. 2011 10:06

Alexander  

član od: 31.5.2010

sporočila: 3

22. mar 2011 15:01

Po RDA je najvišji priporočen vnos 10µg na dan. Kot sem napisal že zgoraj: ''Toxical effects: 5000 IU is the established toxicity line''. Kar znaša 125µg. http://www.bodybuilding.com/fun/southfacts_vitd.htm Študij je veliko, vsaka pravi malce drugače, a osebno bi priporočal, da se z vitaminom D ne pretirava. Pretirana doza pa se lahko doseže tako rekoč le, če ga vnašamo s prehrambenimi dodatki. Zato previdnost ni odveč. Alexander

majk  

član od: 29.3.2011

sporočila: 13

29. mar 2011 9:26

Jaz bom pa zdele čist mim usekala, ampak v skladu s temo "Zdravo" :) Zadnjič so mi ugotovili, da imam preveč razširejno kandido (črevesno glivico). Zdaj sem na 4 tedenski dieti brez sladkorja (tudi medu in sadja ne. Lahko jem ananas:) ), pšenične moke, kvasa, alkohola in svinjskega mesa ter na bioresonančni terapiji. To me je prisililo (prej obsedeno sladkosnedo - najbrz tudi zaradi kandide) da razširim domišljijo zdravega prehranjevanja. Sicer mi tudi prej ni bilo tuje, ampak zdaj sem postavljena pred dober izziv in preizkušnjo. Še dobr, da se je začela pomlad in je začel rasti regrat, čemaž ... Sicer rada kuham in si z veseljem zmišljujem kombinacije z adjovo moko, proseno kašo, polento, domačim pirinim kruhom ... Zelo težko pa se je še vedno odrečt sladkemu okusu. Zdi se mi, da dokler po nas ne udari bolezen, se zelo težko spremenimo, kljub temu, da vemo, kaj bi blo z nas dobro. Tisti, ki ste na podobni dieti, predvsem pa tisti, ki bi radi jedli zdravo, si lahko recepte ogledate tudi na mojem blogu http://brezmeja.blogspot.com/ majk

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti