Čokoladna glazura-kako obliti tako na gladko?

kati11  

član od: 18.12.2009

sporočila: 28

tema odprta - 9. feb 2011 18:27 | ogledi: 35.909 | odgovori: 45

Hej, jaz imam en problem! Ko torto oblijem, ni nikoli ravna! Vedno se vidijo sledovi žlice ali loptke, želim pa, da bi bila gadka in ravna. Zanima me ali obstaja kakšen postopek, pri katerem bi bila moja želja uresničena. Prosim, pomagajte mi (čimprej)!!!

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. feb 2011 18:54

Zdravo kati,
mislim, da nas ima veliko podobne probleme, ampak meni kar za silo uspeva takole:
vzameš dolg dolg raven nož, če se le da, daljši kot je premer tvoje torte (dobi se tudi neka stvar, podobna nožu, le da je brez rezila - pa se ne morem in ne morem spomniti prave besede zanjo; neke vrste spatula). Torto postavi na orkoglo rešetko, če je nimaš, pa na desko, tako, da malo gleda čez in jo lahko lepo vrtiš. Glazure si pripravi raje malo več kot premalo, vlij jo na sredino torte, potem jo pa maži tako, da nož čimmanj premikaš - obračaj torto pod rezilom in ne noža; nikakor pa ga ne dvigni, dokler ne bo vsa površina torte poravnana, ker to pusti sled, pa če se še tako trudiš. Meni je po par poskusih kar uspelo - seveda pa ne pričakuj enake glazure kot v high-tech slaščičarnah, kjer jo polivajo čez torte po litrih in višek reciklirajo v lovilnih posodah. 

Naj ti uspe!

Lep pozdrav,
Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 10.nov 2012 12:27

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

9. feb 2011 19:21

V eni moji knjigi je nasvet, da prelivas 2x. Po prvem premazu ohladis v hladilniku ali celo v zmrzovalniku.

Pomaga, ce si nabavis tole in sicer kar se da veliko.

Vanja

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

9. feb 2011 19:55

Zakaj ne bi delali, kot je na linku od limnol? Saj se vse reciklira, uspeh pa je zagotovljen! Najlepše se sveti čokolada stopljena z oljem, ne maslom.

lp

mzm

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

9. feb 2011 19:57

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

V eni moji knjigi je nasvet, da prelivas 2x. Po prvem premazu ohladis v hladilniku ali celo v zmrzovalniku.

Pomaga, ce si nabavis tole in sicer kar se da veliko.



Vanja

 

Če boste iskale tole orodje v naših trgovinah, vprašajte po paletnem nožu.

V sili je uporaben tudi nož za pršut.

nola

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

10. feb 2011 3:39

Nola, hvala za "prevod".

Vanja

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

10. feb 2011 5:45

Naj ti dam nasvet mojstra Goljata za obliv, ki ni problematičen, se lepo sveti, enakomerno oblije celo torto, pa tudi rezati jo je lahko, da ti obliv ne bo pokal: 30 dk mletega sladkorja 25 dk jedilne čokolade 12 dk vode vse skupaj zavreš in kuhaš do 104 stopinje, odstaviš od štedilnika, med mešanjem obliv ohlajaš in obliješ torto. Glazura se strdi samo na površini zaradi vsebnosti sladkorja in ima sipasto strukturo. Začni oblivati na sredini po počasi delaj kroge proti robu torte. Pa nič ne ravnaj s kako žlico ali podobno. Sweetie

EvaLuna  

član od: 22.6.2010

sporočila: 114

10. feb 2011 6:37

Podpis pod Sweetie, glazure se absolutno nič ne dotikam, samo torto premikam, da se glazura lepo razliva. Zelo dobri so oblivi pri recepturi tort Vendeline Jr. EvaLuna

valikaben  

član od: 31.12.2008

sporočila: 161

10. feb 2011 7:34

jaz dam na 100g čokolade, 50 g olja, raztopim nad vodno paro, prelijem in torto samo premikam, kot EvaLuna in pride krasen preliv! valikaben

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. feb 2011 9:19

Katti, po toliko nasvetih ni vrag, da ti ne bi vsaj eden od njih ustrezal....Predvsem je pa važno tole: za torto je treba imeti čas. Ko se dela torta, ne gre imeti na mizi in pultu nič drugega, kot setavine in posodje za torto. Ko so tisti ključni momenti pri torti (jemanje iz modela, rezanje, mazanje, whatever...) naj ostalo pleme lepo počaka zunaj (razen, če je kdo toliko kvalificiran, da lahko kaj pomaga pri izdelavi) in naj v tistem trenutku ne išče nekaj v hladilniku in naj ne pere sadja v umivalniku, naj ne stoka, da ne zna domače naloge in tudi ni treba točno v tem trenutku razlagati, kako je bilo v službi in tudi telefoni so na off.   Izdelava torte je proces, za katerega sta potrebni kreativnost in  veščina in čisto vsi tega nimajo in naj tisti, ki ima vsaj nekaj tega, ima pravico in dožnost, da zadevo dela v miru in tudi postavi nekaj pogojev, ne?

In imej v bližini krpo in vedro in papirne brisače in oljne robčke, ker ko se naredi čokoladna poplava, je treba hitro ukrepati

Vendelina jr.

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

10. feb 2011 9:33

Glede papirnih brisač se strinjam z Vendelino jr.: ko imam opravka s čokolado, imam poleg sebe veliko papirnatih brisač , ki jih natopim z oljem in brišem odvečno čokolado. S krpo za pomivanje nikamor ne prideš, pa še v smeti jo moraš vreči. Sweetie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti