Kje kupim citronko-limonsko verbeno?

Tetida  

član od: 7.7.2009

sporočila: 33

tema odprta - 7. feb 2011 19:13 | ogledi: 9.855 | odgovori: 10

Pozdravljeni!

Upam, da mi bo kdo lahko pomagal, že nekaj dni se namreč preganjam po internetnih straneh in iščem dobro dušo/firmo, ki bi mi prodala citronko (ang. lemon verbena). Baje je neverjetnega vonja in zelo uporabna v kulinariki, kozmetiki ter kot čajno zelišče. Na tujih straneh jo še kar omenjajo, pri nas je pa očitno še precej nepoznana zel.

Je kdo že nabavil citronko oz. jo vzgojil iz semena?

Najlepša hvala za odgovore!

Tetida

Tetida

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

7. feb 2011 19:37

A je ta zel mogoče poznana tudi pod izrazom limonina trava?

Drejček

Tetida  

član od: 7.7.2009

sporočila: 33

7. feb 2011 20:07

Uau. Hvala za hitri odgovor! :) Se bom kar osebno oglasila v vrtnariji... Tetida

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. feb 2011 21:47

Trajnice Strgar jo tudi imajo...

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. feb 2011 20:17

Tetida je napisal/a:
Pozdravljeni!

Upam, da mi bo kdo lahko pomagal, že nekaj dni se namreč preganjam po internetnih straneh in iščem dobro dušo/firmo, ki bi mi prodala citronko (ang. lemon verbena). Baje je neverjetnega vonja in zelo uporabna v kulinariki, kozmetiki ter kot čajno zelišče. Na tujih straneh jo še kar omenjajo, pri nas je pa očitno še precej nepoznana zel.
Tetida

Ni nepoznana, še malo počakaj, pa jo boš našla v vsaki srednje založeni vrtnariji, na tržnicah, skratka, skoraj povsod. Glede na to, da ima kar nekaj slovenskih imen: loviža, lojzek, citronka, je pri nas znana vsaj iz 19. stoletja. Res lepo diši, ni pa njen vonj nič kaj neverjeten.

Tudi na kulinariki smo o njej že večkrat pisali, recimo tule.

rimljanka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

9. feb 2011 20:23

rimljanka, v tisti temi je bilo govora o citronki "iz škatlice" :) Ognjič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. feb 2011 20:34

Aha, potem smo pa kje drugje o njej govorili...... no, motiti se je človeško. V kateri od tem o rastlinah pač.

rimljanka

Tetida  

član od: 7.7.2009

sporočila: 33

10. feb 2011 14:45

Danes sem po uri in pol dolgem vlačenju po betonu končno prisopihala v KPL rast in izdavila, da bi rada citronko. Pa je niso imeli, čeprav za moje pojme niso glih srednje založena vrtnarija. Baje bodo imeli dišavnice tam od marca naprej. Eh. No, ko sem si opomogla od razočaranja, sem šla za vsak slučaj preverit še v botanični vrt v tivoliju, pa mi tudi niso mogli pomagati. Zdaj pa brskam po internetu za vse mogoče vrtnarije po Ljubljani. Ne mislim obupati, če jo vi poznate in ste jo nekje staknili, jo bom tudi jaz. Hehe...mi je pa hecno, kdo se je odločil to plemenito rastlino imenovati Lojzek. :D Tetida

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. feb 2011 20:50

Neučakanost ni prida, tetida, veš. Zdaj pač še ni čas za sadike citronke. Kje bi jo pa imela do takrat, ko mine nevarnost pozebe? Če počakaš do sejma Flora 2011 v Celju, jo boš tam zagotovo dobila, še vedno so jo imeli.

Posušeno se pa seveda da dobiti tudi zdaj.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti