Sojin jogurt

zanna  

član od: 2.2.2011

sporočila: 22

3. feb 2011 22:47

lesnik, zanimivo tole z sojinim mlekom. kje se pa kupi soja? samo joj posode pa nimam nobene take. pa za jogrut bi mogla vrjetno mašino met a ne? sam kaj bi pa mogla dat zraven mleka, da bi nastal jogrut? pri navadnem mleku sem brala na netu, da daš nekaj malega navadnega jogurta notri. saj ne vem iz česa je pa riževo mleko? samo iz tiste vode v kateri je riž kuhan? tulka, po enem tednu dobrem uživanja mlečnih izdelkov je dobil krče. zdaj nazadnje sva jedla samo jogrut vsak dan isto količino. sem na monu vprašala pediatrinjo pa je rekla, da laho pride do takojšnje reakcije ali pa pride do reakcije šele čez nekaj časa po uživanju mleka. tko, da pri nas je vedno reakcija kasneje. zanna

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

4. feb 2011 13:03

No, če se najde recept za rižev jogurt, se pridružujem prošnji tudi jaz oz mi...kot sem brala po tujih straneh, naj bi bil bolj desert varianta, ne pa jogurt, ker nima "prave" maščobe, ne vem pa kako je s sojo, je ne uporabljamo. So pa ti jogurti oz deserti kar zasoljeni:( Riževo mleko je riž, voda, sončnično olje in sol, vsaj na vrstah ki jih mi kupujemo - biološko pridelano... Hvala in lep dan še naprej!

zanna  

član od: 2.2.2011

sporočila: 22

8. apr 2011 8:12

hej spet jaz. zdajle sem malo brskala po netu. našla en kup angleških receptov za sojin jogurt. a mogoče katera ve če se dobijo pri nas jogurtove kuture na osnovi soje? oziroma kje bi se lahko pozanimala? če bi kupila to napravo za delanje jogurta in bi notri dala sojino mleko in navadni sojin jogurt (mislim, da nekateri vsebujejo te bakterije, ma niti ne znam napsat kako se jim reče), da bi uspelo? je katera že probavala? v enem od receptov se zasledila, da jogurt zagostijo z jedilnim škrobom? jaz sicer jedilnega škroba nisem še nikoli uporabljala, vem, da obstaja ampak nimam pojma za kaj se uporablja. kaj je sploh to? baje, da je domač sojin jogurt precej tekoč in ga je fino z nečem zagostit, da ga lahko ješ normalno z žlico. prooosim za kakršno koli informacijo. dosti imam teh zasoljenih kupljenih jogurtov. res bi rada se naučila pripravit to zadevo doma, saj kaže da bomo še dolgo brez mlečnih izdelkov, sinu pa bi rada ponudila zdravo hrano, glede teh kupljenih jogurtov sem kar malo skeptična. zanna

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

8. apr 2011 9:08

Jaz ti lahko napišem, kako delam navadne jogurt iz kravjega mleka. Mleko (1 liter)  segrejem, da zavre in ko se malo ohladi, ga zmešam z jogurtom (1 majhen), razdelim v skodelice in dam v toplo pečico, v kateri sem prej kaj pekla. Poleti bi ti jogurt nastal tudi na pultu, toda tako ga nisem še poskusila delati, ker jogurt delam sama od jeseni. V pečici pustim čez noč. Jogurt je čvrt in tak kot iz trgovine.

Poskusi ti isto iz sojinega mleka in jogurta, če se navaden sojin jogurt sploh dobi. Malo poeksperimentiraj. Sojino mleko sem delala tudi že sama. Če ga sladkaš s kakšnim zavojčkom vaniljinega sladkorja, je zelo dober. Na takem mleku lahko skuhaš riž (rižev puding) pa pščenični zdrob,...Saj ni treba, da otrok je samo jogurte.

Jaz sem se tudi pri svoji bala, da ne bi mleka prenašala, pa smo pred kakim tednom zelo previdno pojedle malo navadnega jogurta. In naslednji dan še malo,...tako da mislim, da bo v redu, če ne bi se kakšna alergija že pokazala.

Jelenckova

zanna  

član od: 2.2.2011

sporočila: 22

8. apr 2011 9:35

ja saj jeva tudi druge zadeve. samo za malico je pa najbolj enostavno jogurt pojest, pa še kakšno sveže sadje pa je rešeno. ker ne moreva samo sadja jest za malico, je dobil že kar odpor do njega. samo piškoti pa tudi niso zdravi. hmm zanimivo tole s pečico. vse recepte do zdaj sem našla take, da mora pečica skos biti prižgana za določeno temperaturo. evo grem danes v trgovino pa bom kupila navaden sojin jogurt in bom probala. ma kok bi rada, da uspe. ja pri nas je bilo tudi dobro en teden ob uživanju jogurtov iz kml potem so se pa pojavili taki krči, da ni za govorit. zanna

zanna  

član od: 2.2.2011

sporočila: 22

8. apr 2011 12:40

hej spet jaz. zdajle sem malo brskala po netu. našla en kup angleških receptov za sojin jogurt. a mogoče katera ve če se dobijo pri nas jogurtove kuture na osnovi soje? oziroma kje bi se lahko pozanimala? če bi kupila to napravo za delanje jogurta in bi notri dala sojino mleko in navadni sojin jogurt (mislim, da nekateri vsebujejo te bakterije, ma niti ne znam napsat kako se jim reče), da bi uspelo? je katera že probavala? v enem od receptov se zasledila, da jogurt zagostijo z jedilnim škrobom? jaz sicer jedilnega škroba nisem še nikoli uporabljala, vem, da obstaja ampak nimam pojma za kaj se uporablja. kaj je sploh to? baje, da je domač sojin jogurt precej tekoč in ga je fino z nečem zagostit, da ga lahko ješ normalno z žlico. prooosim za kakršno koli informacijo. dosti imam teh zasoljenih kupljenih jogurtov. res bi rada se naučila pripravit to zadevo doma, saj kaže da bomo še dolgo brez mlečnih izdelkov, sinu pa bi rada ponudila zdravo hrano, glede teh kupljenih jogurtov sem kar malo skeptična. zanna

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

8. apr 2011 13:39

odmik od teme .... a ni zanimivo kako je lahko določena, na prvi pogled negativna stvar, na drugi pogled v bistvu zelo pozitivna .... zato bodimo hvaležni za vse "negativne" izzive ....

 

pa zanna, tudi jaz sem imela oz. še imam podoben izziv ... mi nadomeščamo jugurte z na riževem mleku kuhanim rižem, zdrobom, proseno kašo, ovsenimi kosmiči, pudingom, katerim lahko dodaš doma narejene sadne kaše, ki jih, ko je sezona, vložiš. Če pa nimaš, pa lahko dodaš tudi sadne otroške kašice. Vse to skuham malo večjo količino in jih spravim v manjših posodicah v hladilniku. Do 3 dni definitivno počaka. 

Pa veliko zadovoljstva s tvojim malčkom ti želim! 

katjushka

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

8. apr 2011 15:17

Ti kar probaj, izgubiš lahko 1 l mleka in pa en jogurt. Jaz to delam največkrat, ko pečem kruh, ko mi pečica ostane topla. Lončke dam v toplo pečico (ne prevročo) in je zjutraj že jogurt!

Jelenckova

zanna  

član od: 2.2.2011

sporočila: 22

9. apr 2011 16:02

evo da poročam jogurt je USPEL !!!!!!!!!! no zdaj pa da povem kako sem naredila, če bo še katera poizkusila. liter sojinega mleka sem segrela, notri dala malo več kot 150 g navadnega sojinega jogurta Sojade (ta ima notri te bakterije bifidus ....ne vem kako se reče točno), dala v pečico in jo vključila na najnižjo temperaturo, tako, da je bila celo noč topla. zjutraj odprem pečico in evo ga pričaka me jogurt. je sicer malo bolj redek kot kupljen, moram se ugotovit kako bi ga zagostila, ampak na okus mi je pa boljši kot ta kupljen. zdaj pa moram še ugotovit razmerje mleka in jogurta za manjšo količino. mali ga cel liter ne bo mogel pojest tako hitro. saj ne vem koliko časa pa bi bila obstojna ta zadeva? če ga dam v skrinjo pa vrjetno ne bo ok a? zdaj mi je kar škoda tega celega litra, da bi pol stran vrgla.... no sproti bom pa začela še zase pripravljat doma jogurt, da bo bolj ”ekonomično” porabljena elektrika :) moram pa še enkrat probat nardit z riževim mlekom, me prav zanima, če bo uspelo. aja kako pa vložite doma pripravljene sadne kaše? jaz imam zdajle kar nekaj na pol nagnitih jabolk in jih ne morem porabit tako hitro, kompoti pa tudi ne gredo tako v promet, je jih samo sin in potem kuhana jabolka romajo v smeti. če bi pa znala kako nardit kako sadno kašo pa bi notri dala še kako drugo sadje pa dala v kozarce, da bi malo dlje počakalo, bi si mogoče pa še jaz kdaj namešala v jogurt. zanna

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

9. apr 2011 16:48

zanna je napisal/a:
evo da poročam



aja kako pa vložite doma pripravljene sadne kaše? jaz imam zdajle kar nekaj na pol nagnitih jabolk in jih ne morem porabit tako hitro, kompoti pa tudi ne gredo tako v promet, je jih samo sin in potem kuhana jabolka romajo v smeti. če bi pa znala kako nardit kako sadno kašo pa bi notri dala še kako drugo sadje pa dala v kozarce, da bi malo dlje počakalo, bi si mogoče pa še jaz kdaj namešala v jogurt.

zanna

 

Za našo skoraj 6 mesecev staro   skuhamo hrano, spasiramo, "nalijemo" v posode za ledene kocke in zmrznemo. Ko je zmrznjeno, spravimo to kašico v plastične vrečke, na katerih je vsebina jasno označena. Ena kocka je približno 35 ml. Potem kocke hrane odmrznemo in po potrebi dodamo otroške riževe kosmiče.

 

Začeli smo z enojnimi kašicami:

Korenček

Jabolko (s cimetom)

Sladek krompir

 

 

Kombinacije so pa:

Jabolko in hruška

Jabolko in borovnice

Hruške in borovnice

Korenček in cvetača (temu se od vsega najbolj izogiba, ker cvetača smrdi. Če dodamo piščanca s korenčkom, uživa)

Sladek krompir in belo piščančje meso in/ali teletina (zadnja porcija je imela tudi peteršilj in košček stebelne zelene, ki ju nismo dodali kašici)

Hokaido bučka in meso

Korenček in belo piščančje meso in/ali teletina

Posušen grah in špinača

Mango in banana (tega ne kuhamo in ne zamrznemo)

Jogurt sam ji je bil prekisel, zato smo ji ga zmešali s sadno čežano.

 

Mesni in zelenjavnim jedem dodamo čisto malo masla. Po potrebi različne kocke za en obrok kombiniramo.

Banano je prvič jedla z borovničevo in jabolčno čežano.

Mesnim kašicam dodamo sveže kuhan pretlačen krompir.

V sadne kašice smo ji dali otroške piškote, tiste, ki jih imajo za grizenje, ko jim začno rasti zobki.

 

Toliko zaenkrat. Moram se pohvaliti, da je v približno enem mesecu, odkar je začela jesti "pravo hrano", ni nikoli črvičilo po trebuščku.   Mesnim in zelenjavnim hranam dodamo par zrnc soli, ampak niti približno ne dovolj, da bi jo mi odrastli okusili. Seveda poskrbimo, da skuhano zalogo poje v največ sedmih dneh.

 

 

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti