Zunanje rastline( okrasne grmovnice, posodovke, zive meje, predhisni prostor....)

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

8. feb 2011 13:09

Kot zanimivost naj povem, da je zahodu uporaba železniških pragov omejena, v nekaterih državah pa celo prepovedana zaradi močnih kemikalij, s katerimi so prepojeni. Zaradi cenenosti so pri nas dokaj priljubljeno gradivo, vendar je dobro vedeti, da je bolje, da jih ne uporabljamo v neposredni bližini bivalnih delov, za zeliščne vrtove ali celo v notranjih prostorih, pa naj delujejo še tako rustikalno. Tudi trajni niso in jih je treba vsake toliko ponovno impregnirati. Da so lepi in praktični, pa ni dvoma. Kotarca Sporočilo je spremenil(a) Kotarca dne 08. 2011 13:10

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. feb 2011 17:08

To je pa res zanimivo - jaz sem vedno mislila, da železniške pragove namočijo v čisto navaden "šmirole" - so pa iz hrastovine in tako grozotno trdi, da skrhate ketno na električni žagi, ko jih žagate. In zlepa ne sprhnijo. lepi pa meni nikakor niso. In smrdijo mi - no, še najbolj po železnici

lp

cervus

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

8. feb 2011 17:32

Elaphus, saj je tako. So trajni, tudi v zahodni Evropi zelo uporabljani (če šteješ GB zraven). Ne bi jih pa uporabljala v zelenjavnem vrtu in tudi za k terasi mi nekako niso. A kot poceni in trajno ogrodje v strmem bregu - posebno ko ga preraste zelenje, to se mi zdi pa dokaj sprejemljivo. Lisa

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

10. feb 2011 15:55

se opravičujem za pomanjkljivosti. Sem iz Dolenjske, se pravi okolica je strma , obdana z vinogradi. Bi pa posadila nekaj kar se razraste po tleh - pa ne vem katera rastlina hitro raste,... kleo

adalbert  

član od: 2.2.2008

sporočila: 285

10. feb 2011 20:06

Ker vidim da ste kar vešče v svetovanjo o vzgoji in negi okrasnih rastlin bi imela vprašanje.Štiri leta imam pasionko,kupila sem jo zelo majhno ,sem mislila da iz nje ne bo nič.Vendar se je zelo razrastla.Pred dvemi leti mi je prvič zacvetela, le par cveto,v lani je cvetela zelo obilno.Brala sem da se jo poreže.Tega do sedaj še nisem storila, ker se je zelo razrasla bi jo letos.Sem za to leto že pozna.Rada bi, da bi mi tudi letos cvetela.In plodovi ,kakšni pogoji morajo biti da zrastejo?.prosim za kakšno izkušnjo.Lep pozdrav. adalbert Sporočilo je spremenil(a) adalbert dne 10. 2011 20:09

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

12. feb 2011 6:48

Lisa je napisal/a:
Elaphus, saj je tako. So trajni, tudi v zahodni Evropi zelo uporabljani (če šteješ GB zraven). Lisa
Tako trajni pa spet niso.... vsaj tale ne. Tam, kjer je dobesedno sprhnel, se je sama zasadila lepa trajnica(Hebe), na sliki zadaj, tako da je v koncni fazi vsaka stvar za nekaj dobra. Zanima me, kje je v Slo bi jih dobila, zamenjati moramo kar dva, kupljena leta 1996, pa se jih pri nas ne dobi. Morda na crno, uradno pa ze od 2001 niso vec v prodaji In Bog ne daj, da bi jih kdo kuril v lastni reziji, ker se baje pri gorenju sprosca nek zelo strupen plin. Adalbert, pasijonko , vsaj tisto najpogostejso v nasih krajih, se obrezuje zgodaj spomladi. Cveti na poganjkih tekocega leta, za sad( ce imas tisto, ki ima uzitne plodove,) bos pa morala pocakati. Ponavadi ima prve plodove kakih 6,7 let stara rastlina. Na socni strani bodo lepsi. Kleo, zal ne vem za nobeno pokrovno rastlino, ki bi se zelo hitro razrasla. Na misel mi je prisla nizka krcnica (hypericum calcinium)http://www.giardinaggio.it/giardino/singolepiante/iperic Ta se dokaj hitro razrasca, je lepa in brez problemov przimi, le nadzemni del se ponavadi posusi. Spomladi jo porezes nekaj cm nad tlemi in to je vse. Zal jo velikokrat napade rja, tudi oidij. Imam se eno, neobcutljivo, nizko pokrovno (zimzeleno )trajnico pa se trenutno ne morem spomniti imena. EMSO.. Ko mi pade na pamet, ti napisem.Morda ti bo se kdo kaj predlagal. Zagotovo jih je na Kulslo veliko z zelenimi prsti, pa od stroke tudi. Sicer pa ti svetujem, da posljes sliko brezine, ki jo namervas zasaditi na kaksno strokovno revijo in napises, kaj bi rada.Verjetno ti bodo radi pomagali, vsaj pri nas je tako.Lp lp lučka Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 12. 2011 07:18

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

12. feb 2011 11:14

Za  zavarovanje brežin je zelo primerna trajanica Stachys lanata - volnatec oz. voljati čišljah. Ni izbirčna glede zemlje, hitro se razraste (če posadite spomladi po eno enojno sadiko na razdalji 30 cm, je velika možnost, da bo do jeseni zemlja povsem prekrita). Učinkovito preprečuje erozijo tudi pozimi, ker nadzemni del ne odmre v celoti.  Enostavno jo je odstraniti, ko se je naveličamo.

Druga, prav tako primerna, le za razrast potrebuje 3 do 4 leta, je Pachysandra terminalis - debelačka.  Zelo trpežna nizka prekrovna rastlina, primerna tako za sonce, kot senco, kot podrast pod grmi in drevjem. Ko se razraste, učinkovito zamori vse ostale nizke rastline in lahko povsem pozabimo na pletje in košnjo.

Obe na mojem terenu izpolnjujeta svoje poslanstvo že dolgo vrsto let. Za slike poglejte na Googlu.

Cila

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

12. feb 2011 11:36

Hvala Cila, ravno Pachysandro terminalis sem imela v mislih, pa se nisem in nisem mogla spomniti imena. Super rastlina, res. lp lučka

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

21. feb 2011 16:45

Pozdravljeni

Zopet bi potrebovala vaš nasvet.

Kupila sem nekaj različnih čebulic rož,posadila bi jih v balkonsko korito,ki je široko 50 in dolgo350cm.Je pa na njem cel dan sonce.

Ker na deklaraciji ne piše kdaj jih lahko posadim bi prosila,če mi lahko ve svetujete.Z čebulnicami nimam izkušenj,tako da res ne vem.

Zdi se mi ,da je sedaj še premrzlo ampak bi jih v vsakem primeru tudi pokrila.

Prosim za vaš nasvet

 

Hvala

kriznana

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

21. feb 2011 17:02

Odvisno kakšne čebulnice si kupila. večinoma se sadijo v jeseni ker mora čebulica zmrznit. Te ki prodajajo zdaj po akcijski ceni je za mene nateg ljudi.

 

irena66

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti