Zunanje rastline( okrasne grmovnice, posodovke, zive meje, predhisni prostor....)

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

25. okt 2012 13:46

Meni so kamelije najljubše grmovnice in po dolgoletnih izkušnjah z njimi  in nasvetih mojega prijatelja,  poklicnega vrtnarja z dušo, lahko mirno napišem, da je o kamelijah na netu in v knjigah napisano toliko nasprotujočih si mnenj, včasih tudi neumnosti, da bog pomagaj.

Tale na sliki je Camellia sasanqua, imam še tri, bledo roza in belo. V primerjavi z japonsko kamelijo ima rada sonce, ne direktno, pa vendar.

Tudi bolje prenese mraz. Če napišem, da sem jo pred leti imela v Posočju, to nekaj pove, ne? Ker je v Slo očitno manj poznana, so mi jo  ukradli... .

Camellia japonica je bolj občutljiva kot sasangua, sploh tiste s težkimi, polnjenimi cvetov, ki se neradi odpirajo, odpadajo...

Ker  pa je že govor o  mrazu, kamelije so bolj kot na mraz občutljive na vlago. Če v suhi zimi nismo  poskrbeli za zaščito tal in in tla zmrznejo, ne bodo preživele zaradi žeje in ne zaradi mraza.

To ne pomeni, da imate lahko japonico  tudi na Triglavu, ampak ob primerni zaćiti tal in ustreznem mestu bo v zemlji lepo živela tudi  marsikje v  Slo. Tele na sliki, Sasanqua skoraj gotovo, za japonico se je treba malo bolj potrudit.

 

 

lp lučka

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

25. okt 2012 16:37

Lučka, čudovite so tvoje kamelije!

 

rosie

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

26. okt 2012 7:19

Res so čudovie! Sploh tista svetla deluje tako prefinjeno, skrivnostno.

Kje se dobijo  sadike te sorte  in kako jih gnojiš?  

Kotarca

Matena1968  

član od: 12.8.2012

sporočila: 32

26. okt 2012 17:00

Prosila bi za nasvet kdaj naj pospravim limonovec in kumkvat, oba sta sedaj na balkonu v velikih lončenih loncih. Letos ju imam prvo leto in se še ne spoznam prav dobro na nego. Sicer pa sta oba sedaj začela rasti oziroma poganjati nove liste in veje in sta prav luštna, sadeži pa se še vedno držijo. Zanima me tudi kam naj ju pospravim, v garažo, v klet, nekam kjer bo toplo in svetlo? In kako naj ju zalivam?

Ali mogoče veste še kaj bi lahko naredila iz sadežev kumkvat? Razmišljala sem o marmeladi.

Matena1968

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

26. okt 2012 22:53

Hvala obema, Kotarca tebi  obširneje na ZS.

Matena 1968, postavi ju kamorkoli, v garažo, klet, če je svetlo, tem bolje, nujno pa ni, bosta preživela. Moji so še zunaj, ampak napovedi niso nič kaj obetavne, tako da jih bo nemara treba v kratkem   preseliti.

Kumquat je manj občutljiv, limonovec si pa tudi opomore, četudi izgubi pozimi liste.

Kdaj pa kdaj ju seveda tudi zalij, a ne preveč, le ko se zemlja izsuši.

Jaz kumquatke jem kar na dreveščku,  surove, včasih ji nekaj dam v kako posebno lepo steklenico in v žganje, za okras in okus. Je pa tudi nekaj receptov, bolj malo  sicer, ampak kaj se najde.

lp lučka

Matena1968  

član od: 12.8.2012

sporočila: 32

28. okt 2012 18:20

lucka52 najlepša hvala za odgovor. Danes sta oba že varno spravljena v garaži :) Sicer pa me je navdušila ideja za žganje, nekako kot limonce, bom poizkusila, ker jih je ogromno!

Matena1968

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

2. nov 2012 0:06

Nima fantek kapice....

Vanja

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

2. nov 2012 9:56

Matena1968 je napisal/a:

Prosila bi za nasvet kdaj naj pospravim limonovec in kumkvat, oba sta sedaj na balkonu v velikih lončenih loncih. Letos ju imam prvo leto in se še ne spoznam prav dobro na nego. Sicer pa sta oba sedaj začela rasti oziroma poganjati nove liste in veje in sta prav luštna, sadeži pa se še vedno držijo. Zanima me tudi kam naj ju pospravim, v garažo, v klet, nekam kjer bo toplo in svetlo? In kako naj ju zalivam?

Ali mogoče veste še kaj bi lahko naredila iz sadežev kumkvat? Razmišljala sem o marmeladi.



Matena1968

 

Limonovec naj bi menda šel v hišo, ko je zunaj manj kot 8 stopinj. Jaz ga imam že kakšnih 14 dni v kuhinji na oknu. BOm pa verjetno prestavila nekam bolj na senčnato in malo hladnejše mesto, da ne bo ravno celo zimo na 20+.

 

Predvčerajšnjim pospravila tudi figovca. Sta še precej majhna in dvomim, da bi se obdržala zunaj. Morda drugo leto, ko še zrasteta in si okrepita korenine.

rag_doll

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

17. apr 2013 13:25

Prosila bi za pomoč. Rada bi posadila grm, pa ne vem kako se mu reče . Podoben je Jasminu (philadelphus coronarius), samo da so cvetovi roza barve. Če kdo ve kako se mu reče, bi bila zelo vesela. 

Hvala.

 

Uly

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti