Zunanje rastline( okrasne grmovnice, posodovke, zive meje, predhisni prostor....)

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. feb 2011 9:34

Sivko vsako leto februarja porežem v "živo". Brez skrbi, se čisto lepo obraste. Res pa po kakšnih 10, 12 letih grmi vseeno niso več lepi, je v sredini preveč debelih vej. Vendar se meni stalno zasejejo nove rastlinice, tako da se da postopoma nasad obnavljati. Lisa

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

6. feb 2011 6:46

Kozmurnik, z obrezovanjem rese ni dobro pretiravati, le toliko, da takoj ko odcveti porezes cvet in suhe, odmrle vejice.Vsako leto seveda. Odrezano pusti kar ob grmickih, je odlicna zastirka. Meni sta se dva grmicka ob straneh susila ( verjetno zaradi obiskov stirinozcev) pa sem zadevo resila tako, da sem tisti del porezala do tal in cisto zraven posadila kamelije in pieris. Do tal obrezani deli se niso nikoli obrasli, ostalo pa prekrasno cveti.Ce ne pozabim, prilepim slikco. lp lučka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. feb 2011 10:38

lucka52 je napisal/a:
Ezoj, jerebika, cesnje, nesplje,fige, kaki, smarna hrusica, ognjeni trn, bodika, ....skratka izbire vec kot dovolj.Pa cimmanj mack v blizini....
http://www.helpfulgardener.com/design/2003/bird.html

lp lučka

 

Jauuuj, ne ežoja spominjat na jerebiko, prooooosim!!!!!

lp

P.s. Pozabila sem napisat: Ežoj, ne postavljaj provokativnih vprašanj!!!



cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 06. 2011 11:31

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

6. feb 2011 21:54

Meni so pa všeč grmički Ilex - bodike, božje drevesce predvsem zaradi svoje zimzelenosti in rdečih plodov. Rada bi jo posadila na vrt, zato me zanimajo izkušnje v zvezi s to rastlino .... kako je z njeno vzgojo, ali vsako leto rodi rdeče plodove, se zelo razraste ....

katjushka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

7. feb 2011 13:51

Elaphus, saj vem, da ima ezoj raje macke kot ptice. Za hip sem tudi pomislila, da z njegovim studentskim penzjonom bolj tezko vzdrzuje macke, pa je pomislil na naravno selekcijo, s katero bi prisparal kak centezim . Ampak ker sem dober clovek sem vseeno prilepila link, morda komu pride prav.Zakaj so se mu zamerile jerebike, pa ne vem Pa se za katjushko: Jaz osebno imam raje ptice kot macke, zato imam ob hisi tudi bodiko ali bozje drevce. Glede tal ni posebno obcutljiva, vendar bolje uspeva v rahlo vlaznih tleh in na popoldanskem soncu. Tako da ce zivis v krajih kjer je zelo vroce, poskrbi vsaj za delno senco. V senci bo sicer tudi uspevala vendar bo jagod bolj malo.Te so strupene, to je dobro vedeti, sploh ce so pri hisi majhni otroci. Najbolje je, da kupis rastlino od novembra naprej, v casu ko ima jagode, tako bos zagotovo vedela, da si kupila zensko rastlino. Se je ze zgodilo-in ne le enkrat-,da je nekdo kupil drevesce poleti in potem zaman cakal jagode, ker so mu prodali mosko rastlino. Sicer obstajajo tudi enodomne, ampak ziher je ziher. Raste zelo pocasi, primerna je kot posodovka, nemalokrat jo vidimo kot cudovito zivo mejo ali oblikovano kot drevesce. Bolezni skoraj nima, obcutljiva je na spomladansko suso. Od skodljivcev jo velikokrat napade volnata us in kapar, ki pa ga z lahkoto opazis na spodnji strani listov.Ce ne ukrepas pravocasno, rastlina zelo hitro propade. Na nasem koncu je prav bodika (poleg kamelije) ena najbolj priljubljenih posodovk. lp lučka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

7. feb 2011 14:47

Lučka, hvala za info  .... da bom sigurna, bom res šla v nakup v jeseni .... Pa ženska rastlina potem uspeva oz. rodi plodove sama?

katjushka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

7. feb 2011 15:46

Mogoce pa bi jih se dobila, plodovi se zelo dolgo obdrzijo. V naravi mora biti poleg zenske v neposredni blizini tudi moska rastlina, sicer ni plodov, za kupljene pa preprosto povedano velja, da bo tista, ki ima jagode, imela jagode tudi naslednje leto. Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 07. 2011 16:35

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

7. feb 2011 20:34

Vikend je precej v bregu in okrog imamo precej strmino in v jeseni navožena zemlja nam drsi. Čisto spodaj smo naredili škarpo iz betona, tako da ne bo vse zletelo na sosedovo, imamo pa dve precej strmi terasi katerima ne moremo obdržati oblike ravno zaradi te zemlje ki je nič ne drži. Imate kakšno rešitev kaj bi lahko posadili tam, da bi se hitro razraslo in zemljo povezalo? Sedaj ko se zemlja suši, se pa lušči in drsi dol, pa čeprav smo v jeseni tam nasadili ječmen. Sem mislila nasadit neko grmovnico ki ima bolj rdečkaste veje in rdeče bunkice ko zori vendar menda zelo počasi raste. Kakšen nasvet? Sem pregledovala razen vrtnarske forume, vendar nikjer nisem zasledila nikogar s takšnim problemom. Hvala za vsako informacijo. kleo

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

7. feb 2011 23:29

Nic nisi navedla, ali je to ob morju ali v hribih...ce gre za vikend na dezeli, bi skoraj morala izbrati taka drevesa/grme, ki rastejo v bliznji okolici, eksotika tja pac ne sodi . Nekaj dreves, ki so zaradi svojih znacilnosti primerna in se uporabljajo za utrjevanje brezin: Cupressus sempervirens, Juniperus communis Larix decidua Acer campestris Carpinus betulus Castanea sativa Laburnum anagyroides Crataegus oxyacantha Fraxinus angustifolia ecc... Od grmovnic pa leska, morda aronija.. Tole je sicer bolj v okrasne namene, vendar bos zagotovo nasla tudi koristne nasvete in morda celo kako idejo. http://www.vecer.com/clanek2010061405549333 http://www.kvadrati.si/default.asp?kaj=1&id=20090608 lp lučka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

8. feb 2011 9:52

Iz lastnih izkušenj ti toplo svetujem, da zelo strmo zemljišče razdeliš na več teras z utrjeno oporo - bodisi več nižjih škarp, eno višjo, ali robovi iz železniških pragov....karkoli. Namreč - določene rastline imajo koreninske sisteme, ki "držijo" zemljo malo bolj skupaj, a vseeno bo strmina med drevesi in grmi vedno neobvladljiva za nego. Razpasli se bodo pleveli, razno ščavje, ker v tisti strmini, med vejami grmov ne boš v stanju vzdrževati red. Tista rastlina, o kateri govoriš, je verjetno nizka panešpljica - spomladi ima male bele cvetke, jeseni pa pordečijo listi in pojavijo se rdeče jagode. Če le ni prstrmo, bi se morda obnesla. A posadi jo na črno folijo, da ne boš imela preveč dela. V parih letih bodo rastline naredile zeleno skorjo. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti