Zunanje rastline( okrasne grmovnice, posodovke, zive meje, predhisni prostor....)

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. feb 2011 16:53

Lucka52 - mislim da ta rastlina v osrednji Sloveniji, na zahodnem balkonu, ne bi bila zadovoljna. Je bolj rastlina za toplo primorje. Lisa

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

3. feb 2011 17:04

A kdo ve, kaj bi bilo najboljše posadit s stališča ptičev, da bi bilo veselje za ptiče?

ežoj

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

3. feb 2011 17:08

Hm, ne vem, pri nas je zadnje leta tudi zelo mraz. -10, 11 stopinj in vec je bilo po cel teden, pa obe lepo uspevata.Pritlikava v loncu na terasi, navadna v zemlji. Sicer ne vem koliko je mraz, kjer zivi rkapica, bi pa vsekakor poskusila.Pa cetudi bi jo prvih nekaj let, ko je rastlina mlada in zato bolj obcutljiva, nesla "prezimovat" k sosedu . lp lučka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. feb 2011 17:15

Ežoj, ptičem za rožce ni dosti, so bolj za plodove. Naši so nori na plodove panešpljice (so sorte od pritlikavih plazečih, do drevesc), na plodove vičeve trte,bršljana in lovorikovca. Ker potem kakajo semena po vsem vrtu, se mi vse to potem v obliki novih rastlinic pojavlja vsepovsod. Dokler grm ni odmrl, so mi redno obrali tudi aronijo. Ameriških borovnic jim pa ne dam, jih pokrijem s kopreno. Vsaka ljubezen ima meje. Lisa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. feb 2011 19:37

Lisa je napisal/a:
Lucka52 - mislim da ta rastlina v osrednji Sloveniji, na zahodnem balkonu, ne bi bila zadovoljna. Je bolj rastlina za toplo primorje.

Lisa

Se strinjam. Praviloma se pozablja, da za večino rastlin (če niso ravno tropske), ni tak hud prtoblem nekja dni mraza, pa čeprav do -10 kot so problem pomaldni dnevi, ko je čez dan nad 0 in sije sonce (rastline postanejo aktivne, po njih se začno pretakati sokvi), ponoči pade temperatura pa precej v -. Če se to ponavlja, je za rastlino hitro usodno.

rimljanka

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

4. feb 2011 0:12

Jaz pa mislim, da je veliko odvisno tudi od tega, kako zdrave in dobre rastline kupimo in kako kasneje skrbimo zanje. Nekaterim, recimo moji sestri, uspevajo rastline, ki so izrazito tropske in za katere so ji rekli, da ne bodo preživele niti pozne jeseni, da o zimi ne govorim, pa so in so celo vsako leto lepše. V loncu ima tudi prekrasen dren z velikimi roza cvetovi, morda bi bil primeren za rdkapico in njen balkon.Kornus ali nekaj takega. Grmovnico, ki jo je predlagala lucka 52, pa ima že vrsto let tudi moja sorodnica v okolici Loke, torej očitno dobro prenaša tudi manj ugodne razmere in ni tako hudo občutljiva. Kotarca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. feb 2011 6:39

Kotarca je napisal/a:

 Nekaterim, recimo moji sestri, uspevajo rastline, ki so izrazito tropske in za katere so ji rekli, da ne bodo preživele niti pozne jeseni, da o zimi ne govorim, pa so in so celo vsako leto lepše.
V loncu ima tudi prekrasen dren z velikimi roza cvetovi, morda bi bil primeren za rdkapico in njen balkon.Kornus ali nekaj takega.
Kotarca

Dvoje: izrazito tropske rastline pri nas kimomur ne morejo preživeti zunaj, ker na nizke temperature enostavno niso prilagojene, v njihovem dedenm zapisu tega pač ni. Bananovec, papaja, mango, kane, recimo, so že take. Tudi povsem običajen tagetes, žametnica, recimo, ali pa božična zvezda. Pa niti niso prav tropske te, ki sem jih naštela, vse že ne.

Bom vesela, če mi poveš, katere izrazito tropske rastline ima tvoja sestra pri nas kot trajnice na prostem.

Dren (Cornus) je rastlina zmernega pasu in ni nenavadno, da preživi zunaj, saj dve vrsti: rumeni in rdeči dren, rasteta tudi pri nas v naravi.

rimljanka

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

4. feb 2011 8:03

Rimljanka, saj nisem napisala da je dren tropska rastlina in vem da raste tudi pri nas. Nekaj rastlin, ki jih ima moja sestra : 'praprotno' drevo, mislim da se imenuje Jacaranda, nekaj bambusov iz Mehike, torej ne iz Kitajske ali Azije, ki se dobijo in uspevajo pri nas, pa razne nenavadne kaktuse in majhne palme. Imajo jih v atrijskem delu, po skupinah, na prostem v zavetju ob zidu. Moj svak se spozna na botaniko, pravzaprav je to njegov poklic in je veliko znanja in veselja prenesel tudi na mojo sestro. Meni rastline ne uspevajo najbolje ampak jih imam vseeno zelo rada in z veseljem prebiram in poslušam dolge razprave o njih. Kotarca

kozamurnik

sporočila: 2311

4. feb 2011 21:22

Mene pa zanima , kako obrezujete spomladansko reso in sivko? Rada bi nizke kompaktne grmičke, pa jih ne upam porezati ker se bojim, da potem ne bi cveteli. Reso obrezujem spomladi, po cvetenju, kakih 10 cm. Kaj se zgodi, če bi porezala do tal, ker je ena skoraj popolnoma gola? Bi ponovno pognala ali ne? Tudi sivk ne znam prav obrezati, so visoke in pretegnjene. Porezujem le odcvetele cvetne bilke, ostalo ne .Tudi te bi rada vzgojila tako, da ne bi bile pri tleh gole in suhe ampak lepe blazinaste. Zlate punce z zelenimi prsti, hvala vnaprej ; za odgovore. murnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti