Odtaljevanje piščančjega fileja

Robbus  

član od: 22.1.2009

sporočila: 29

tema odprta - 31. jan 2011 14:46 | ogledi: 24.878 | odgovori: 32

Mi lahko kdo svetuje, kako najhitreje odtalim zamrznjen piščančji file? Včasih se namreč zgodi, da mi zapaše to meso, pa mi res ni do večurnega čakanja, da se odmrzne po naravni poti. Poskušal sem v mikrovalovni, ampak meso zakrkne, postane belo, podobno velja za segrevanje nad paro... Spodnji del nad paro postane bel, česra pa seveda nočem.

Imate kak koristen namig? Hvala.

Robbus

sooonck  

član od: 8.6.2010

sporočila: 144

31. jan 2011 15:10

Ko je nuja, odmrzujem v vroči vodi, ki jo menjam, ko postane mlačna. Meso se mi ni še nikoli pobelilo. sooonck

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

31. jan 2011 15:25

Na krožniku dam na radiator,samo toliko da lahko zmrznjenega razrežem i delam naprej ,kar mislim...

lp goga

Brina  

član od: 10.10.2001

sporočila: 39

31. jan 2011 15:32

V vrečki dam v toplo vodo in je parkrat vodo zamenjam. Brina

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

31. jan 2011 15:44

V mikrovalovni je najhitreje: večkrat ( kolikor je potrebno ), po krajši čas, z vmesnim počivanjem kakšno minutko.

ežoj

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

31. jan 2011 15:50

Najhitreje je v mikrovalovni, vendar ga pustite pri odtaljevanju kar v vrečki in pazite, da se tali res kratek čas. Predolgo odtaljevanje povzroči, da meso zakrkne in postane belo.Tudi meni se je to že zgodilo pri manjših koščkih mesa. Bolje, da je manj odtajano in ga še malo pustite na krožniku in posolite, ker pospeši postopek.

talijaa  

član od: 16.7.2007

sporočila: 30

31. jan 2011 16:17

Najboljši nasvet je, da meso, ki je v vrečki, z vrečko vred potopite v skledo s toplo vodo (ne sme pa biti prevroča, ker drugače bo meso postalo belo). Tako lahko talite vsako zamrznjeno meso. Čas odtaljevanja pa je nekje 15 pa do 30 minut. talijaa

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

31. jan 2011 16:51

Sem diplomirala iz variant hitrega odtajanja Pod vročo vodo kot so rekle, z vrečko, brez kakor nanese, pobelilo mi ni še nikoli, pač temperatura vode toliko kot približno pipa zmore. Potem v pečici, oni majhni prenosni, s tem da sem med vratca utaknila kuhalnico, da ni bilo prevroče, temperaturo pa na ene 80, pa na krožnik pa pred kalorifer sedaj v mrzlih dneh, pa pod staro električno rinko, ki razgreje ves predal pod njo. Mirkovalovka pa dokler je še bila pri hiši je bila majka, ful hitro odtaljeno pa nič belo. Mogoče na prevročem odtajaš. Poskusi zmanjšati temperaturo v mikrovalovki Viva Meier

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

31. jan 2011 16:59

E pa *ebiga, dejmo stvar zakomplicirat do konca:

Recimo, da imamo v zamrzovalniku kos mesa velikosti kosa masla, zmrznjeno na minus deset stopinj. Radi bi to pripravili naprej. Če ga mislimo kuhat, ga čisto komot vržemo v vodo ( juho, jed ) in kuhamo, morda mal dalj kot bi kuhali nezmrznjenega. Pri toplotni obdelavi mesa, gre ( večinoma ) za koagulacijo beljakovin, in ta se naredi na ( recimo ) sedemdeset stopinj. Ko notranjost našeg hipotetičnega kosa doseže to temperaturo, je meso pripravljeno. Če ga hočemo pečt/pražit je zadeva nekoliko drugačna, predvsem zaradi časovnega poteka. če zmrznjen kos damo na vrelo olje, zunanja plast se hitro odtali in je pečena, notranjost je še zmrznjena, torej, moramo meso prej odtalit, da ga lahko normalno pripravljamo. Pri odtajevanju gre enostavno za dovajanje energije ( karkoli to pomenilo, le da ni bio energija) za odtajanje ledenih ktistalčkov vode, s katerim je cel kos " prepojen ". Pri klasičnih metodah odtajevanja, energijo dovajamo po zunanjosti kosa mesa, in rabimo določen čas, da dosežemo sredino mesa. Z vročo vodo bo šlo hitreje, če je prevroča, tvegamo koagulacijo beljakovin ( čemu rečemo, da je meso pobelilo ( pa kaj pol, vprašam jaz )). Če meso damo v mikrovalovko, energijo za odtajanje dovajamo v cel kos enakomerno, torej segrevamo tudi notranji del mesa ( sam teoretično, dejansko, zaradi apsorpcije ( recimo, vpijanja )) mikrovalov, slika ni tako enostavna, dejansko se sredina vseen bolj počasi segreva. Če delamo daljši čas, ta neenakomernost pripelje do pregretja zunanje površine segrevanega kosa. Zaradi tega segrevamo v mikrovalovki večkrat na kratko, da omogočimo izenačitev temperatur.

A sedaj vemo, kako bomo najbolj učinkovito razmrznili kos mesa?

ežoj

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

31. jan 2011 17:01

Z vodo je najboljš:) JanisJoplin

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. jan 2011 17:07

Ja zakaj pa zapletate z odtajevanjem? Jaz zrezke začnem delat kar zamrznjene. V posodo nalijem malo vode in na srednjem ognju pustim meso, ga potresem z začimbami. Včasih potem dodam malo olja, včasih pa sploh ne, ampak dodelam omako, ko je meso že povsem mehko in skorajda gotovo.

Tako da sploh ni potrebe po odatljevanju, preizkušeno s perutnino, govedino, teletino ....

 

Nikoli ne odtajam mesa v vodi, mi je bljak, ko vse od mesa gre v vodo. Če že, potem pod mlačno tekočo vodo držim v vrečki in ko se vrhnja plast malo odledeni, gre potem dalje zelo hitro.

 

Ampak, kot sem rekla, sploh ni potrebno odtaljevati mesa.

 

mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti