Kateri kruh jest doma, kateri je najboljši?

pkucler  

član od: 2.1.2005

sporočila: 69

tema odprta - 22. jan 2011 20:08 | ogledi: 8.134 | odgovori: 3

Pozdravljeni

Mene pa zanima, kateri kruh je najbolj zdrav, če si ga pečemo doma.

Na začetku sem si pekel iz bele moke, kasneje pa prešel na 500g polnozrnate moke tipa ˝1250˝ in 500g polbele krušne moke tipa ˝850˝, če sem dodal malo preveč vode, dodam kar belo moko cca 50-100g.

Danes sem si spekel kruh iz polbele in ržene moke.

Ali je ržena moka boljša od polnozrnate pšenične moke.

Ajdova/pirina moka pa se mi zdi draga.

pkucler

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

22. jan 2011 20:26

Mislim, da ni pri kruhu nič drugače kot pri drugih stvareh in hrani nasploh - najbolje je jesti čim bolj pestro. S tem po eni strani dobimo različne hranljive snovi, po drugi strani pa zmanjšamo tveganje (tole ni zraslo na mojem zelniku). Pri nas domačega kruha zdaj ne utegnemo peči redno, ampak enkrat tedensko ali celo na deset dni - pečemo koruznega, belega pšeničnega ali pirinega, polnozrnatega pšeničnega ali pirinega, ajdovega, včasih ajdovega z orehi, pa tudi različne mešanice. Za sladice in svaljke pa zadnje časa pogosto uporabim kamutovo moko. Dobrojedka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

22. jan 2011 20:43

Se kar strinjm z Dobrojedko, drugače se mi zdi pa najbolje kupiti mlinček za moko pa žakelj pšenice in si moko sproti mleti. Jaz se pripravljam na to že kakšnih deset let, pa kar nekako ne pridem do tega mlinčka.

Če imaš v bližini kakšen mlin, kupuj moko sproti tam, boš videl, kakšna razlika je med sveže zmleto moko in tisto, ki dolgo časa stoji.

nola

pkucler  

član od: 2.1.2005

sporočila: 69

22. jan 2011 20:48

Kaj pa tip moke, to nam dovolj pove, višja ko je številka boljša in bolj zdrava je moka. TIP 500 je bela moka TIP 850 je polbela moka TIP 1250 je polnozrnata moka, ržena (otrobi so dobri za prebavo, zato se tud boljše počutim) Mogoče bi bil kruh še najbolj zdrav iz ržene in polnozrnate-pirine moke (mercator). tip 1250 ržena + polnozrnata-pirina moka. Sporočilo je spremenil(a) pkucler dne 23. 2011 00:44

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti