Vpliv nožev na vsebnost železa v prehrani

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

tema odprta - 21. jan 2011 16:28 | ogledi: 7.719 | odgovori: 7

Tematika me zanima in vedno zastrižem z ušesi (ali očmi), če naletim na podatek iz  verodostojnega vira, še sploh, če se pojavi mimogrede v debati o čem drugem. Se mi zdi, da v takih primerih možnost manipulacije s podatki lahko odmislimo.

 

Tukajle http://tvslo.si/predvajaj/na-vrtu/ava2.932135 sem naletela na zanimivo izjavo kemika (19.minuta) , ki pravi, da se količina železa v krompirju lahko poveča za 3 do 4x, če ga režemo s kovinskim nožem . Torej ne samo kovinski lonci, tudi kovinski noži so lahko vir železa . Pravzaprav je bilo razumeti, da vsa rezala puščajo sledi materiala iz katerih so narejena. 

 

Cila

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. jan 2011 16:50

Staro ljudsko zdravilo za bledičnost pri mladih dekletih (=slabokrvnost zaradi premočnih menstruacij in s tem izgube železa) je bilo vsakodnevno uživanje jabolka, v katerega so čez noč nabodli nekaj zarjavelih žebljev. (Ne morem si kaj, da ob tem ne bi dobila asociacije na železne device.) 100 g surovega krompirja ima 1.8 mg železa (14% priporočene dnevne doze, vedeti moramo sicer, da je absorpcija železa iz hrane kompliciran proces z zelo slabim izkoristkom), torej če bi z železnim nožem razrezali eno tono krompirja, bi se moralo pri tem rezilo obrabiti za kakšnih 15 gramov - ta številka se mi zdi nekoliko neverjetna. Kemiki, na pomoč! lp, proxima

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. jan 2011 17:34

Torej je sklep jasen, stran z rostfrei in podobnimi lonci..............................pa ne bomo anemične.

rimljanka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

21. jan 2011 17:41

Med čakanjem na kemike, je res, da se železo iz hrane lažje absorbira z istočasnim uživanjem C vitamina?

proxima, a pri starejših "dekletih" pa ni več pomagalo?

lp 

mzm

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. jan 2011 17:44

Ja, je res, mišzmoke.

rimljanka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. jan 2011 17:59

To o vitaminu C in absorpciji železa drži, askorbinska kislina reducira železov ion iz feri (Fe+++) v fero (Fe++) obliko, ki lahko prestopa iz lumna črevesja v celice črevesne (bolje rečeno duodenalne) sluznice in od tam naprej v krvni obtok (sicer imajo nekatere celice črevesne sluznice tudi encim, ki počne isto, ampak seveda ni 100% učinkovit). Zakaj ljudsko zdravilstvo omenja predvsem mlada dekleta, ne bi vedela, načeloma je pa res, da so neredni in premočni ciklusi pogostejši na začetku in na koncu reproduktivne dobe. lp, proxima

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

21. jan 2011 19:35

Hvala! (matr, se mi kadi iz glave:))

lp

mzm

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

24. jan 2011 8:35

Hm, že res, da je možen prehod kovinskih delcev s posode in pribora -ne vem pa, če se res TOLIKO spremeni vsebnost železa, kot opisuje prispevek. Verjetno je pa stvar preveril (vsaj upam).

 

Tudi recimo marmelado iz svetlih sadežev kuhamo v emajliranih posodah, ne rostfraj, ker marmelada tako obdrži svetlejšo barvo.

 

Za dojenčke ste tudi vse ali večina sadje ribale na steklenih ribežnih.

 

Verjetno je še kak tak primer.

 

 

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti