Kolo ali tek

Mikser  

član od: 3.11.2010

sporočila: 19

tema odprta - 20. jan 2011 9:53 | ogledi: 43.651 | odgovori: 54

Letos sem se odločil, da se bom začel končno malo bolj aktivno gibati. Izbiram pa med kolesom in tekom. Sem pa malo v dvomih za tek, ker me bolijo kolena...sicer nič hujšega. Pravijo pa tudi, da je hoja v strm hrib celo boljša od kolesarjenja in teka. Kaj pravite?

Mikser

tunna  

član od: 11.9.2010

sporočila: 288

20. jan 2011 10:26

boleča kolena so lahko posledica premalo razvitih nožnih mišic ... ko sem se jaz pripravljala na maraton in sem vsak dan kar veliko pretekla, so me zelo hitro začela boleti kolena - kondicijo sem nabirala hitreje kot pa mišice. zato sem vsak večer delala počepe, izpadne korake in podobno, kar je krepilo mišice in problemi so izginili. mogoče bo pomagalo. jaz menim, da je tek ali kolo boljše kot hoja v strm hrib. vsaj meni v osebno pulz pri hoji v hrib prehitro naraste in se hitro utrudim. za hitro hojo v hrib je potrebno imeti več mičic in kondicije. pa tudi drugače se mi zdi da hoja v hrib bolj krepi mišice, tek in kolo pa sta bolj za srce ... jaz bi priporočala tek, predvsem zato, ker je napredek hitro viden in je to ena dobra motivacija. tunna http://titabota.blogspot.com/

HEMA  

član od: 2.3.2004

sporočila: 505

20. jan 2011 10:36

Ko boš tekel je pomembno kakšne imaš tekaške copate. Jaz imam superge za trše terene ker imajo podplat ki ublaži "udarce" ki povzročajo bolečine v kolenih. In pa v začetku se izogibaj asfalta. Drugače je pa kolesarjenje bolj prijazno kolenom in ravnotako se lepo razgibaš... Jaz trenutno kombiniram kolo (imam vpetega v trenežer, če je zunaj dovolj toplo pa zunaj), tek na smučeh (pa spet se je treba predaleč peljat, ker nam zima ne da snega) in hitro hojo po ravnini ali bolj "na izi" v klanec. Sicer pa vsakršno gibanje dobro dene

tunna  

član od: 11.9.2010

sporočila: 288

20. jan 2011 10:39

ja asfalt je strup za kolena, in razlika, če se teče 1 uro po asfaltu ali pa 1 uro po makedamu ali gozdni poti, je neverjetna, kakšne bolečine oz čuden občutek nastane na asfaltu ... poleg tega se meni zgodi, da je večje trenje na asfaltu in mi je tako zelo vroče v noge! seveda poleti, pozimi je naravno hlajenje vključeno :) tunna http://titabota.blogspot.com/

leiiča  

član od: 20.9.2008

sporočila: 55

20. jan 2011 10:54

Zelo odvisno je tudi zakaj te bolijo kolena. Lahko je možnost, ki jo omenila tunna ali si imel kakšno poškodbo? Nisi navedel kakšne je tvoj cilj oz. namen ali želiš izgubiti nekaj kg ali bi samo rad se gibal in bil v naravi.  Zelo ti priporočam, če se odločiš za tek investiraj v tekaške superge kajti to je dolgoročna investicija v tvoja kolena. Če hočeš izgubiti nekaj kg je pomembno, da je tvoja vadba srednje intenzivna (aerobna), kajti takrat se izgubljajo maščobe, kajti pri intenzivni vadbi (anaerobna vadba) pa pridobivaš v veliki meri samo mišično maso. Sama se veliko ukvarjam s tekom in kolesarjenjem in razlika je velika. Pri kolesarjenju pridobim na kondiciji in v veliki meri mišice in moč v nogah, tek pa pomaga pri vzdrževanju celotne postave. Sama ravno nisem ljubiteljica hoje v hrib, ker se mi zdi precej zamudno in ni vadba tako intenzivna.

LP, Lea

leiiča  

član od: 20.9.2008

sporočila: 55

20. jan 2011 11:00

tunna je napisal/a:
ja asfalt je strup za kolena, in razlika, če se teče 1 uro po asfaltu ali pa 1 uro po makedamu ali gozdni poti, je neverjetna, kakšne bolečine oz čuden občutek nastane na asfaltu ... poleg tega se meni zgodi, da je večje trenje na asfaltu in mi je tako zelo vroče v noge! seveda poleti, pozimi je naravno hlajenje vključeno :)

tunna http://titabota.blogspot.com/

Mene nekaj zanima ali nimaš težav pri teku po gozdnih poteh? Jaz nikakor ne morem teči po svojem tempu, ker imam občutek, da se bom spotaknila ob kakšno vejo in pristala na nosu ali pa me iz ritma vrže kakšna luknja. Vedno si najdem dobro utrjene makadamske poti ali pa šolska igrišča s tekaško progo.  Vendar imam zelo rada naravo in gozd ampak enostavno mi ne odgovarja.

LP, Lea

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. jan 2011 14:13

Zmerna, ne prehitra hoja v hrib (ne preveč strm) je ena bolj priporočljivih oblik rekreativne dejavnosti, sploh za tiste, ki kakšnih večjih naporov ne zmorejo. Tako je meni svetoval zdravnik, ko sem morala zaradi zdravstvenih težav kombinirat dieto in zmerne telesne dejavnosti. Hoja v hrib je lahko pravi užitek, a si nabavi pohodniške palice, gre veliko lažje, in tudi več mišic dela (roke na primer, ki ti prihopji brezpalic bolj visijo ob telesu).

Je popolnoma enakovredna zmernemu teku in kolesarjenju. Jaz bi na tvojem mestu kombinirala, se vsaj ne boš hitro naveličal rekreacije.

 

Zmeren tek, hitra ali zmerna hoja, kolesarjenje, plavanje, rolanje so tetelsna dejavnost, ki jih toplo priporočajo vse, ki želijo vzdrževati določeno telesno vzdržljivost, skrbeti za svije dobro počutje in istočasno izgubljati odvečne kilograme.

Intenzivne oblike vadbe ( fitnes in podobno), pri katerih se sicer potiš, ne prispevajo toliko k izgubi maščob in kilogramov, so bolj namenjene krepitvi in oblikovanju  mišic oziroma telesa.

 

Tako da si obliko rekreacije izberi glede na cilj, ki ga želiš doseči, in upoštevajoč tvojo fizično prirpavljenost. Najprej zmerno, potem pa vse bolj intenzivno, če boš videl, da zmoreš.

 

Mamamia

mamamia

adalbert  

član od: 2.2.2008

sporočila: 285

20. jan 2011 14:31

Tudi mene so pred leti kolena bolela in sem začela bolj kolesariti.Kaj pa nordiska hoja,jo zelo priporočajo ker se razgiba celo telo!! adalbert

tunna  

član od: 11.9.2010

sporočila: 288

20. jan 2011 15:04

leiiča je napisal/a:

tunna je napisal/a:
ja asfalt je strup za kolena, in razlika, če se teče 1 uro po asfaltu ali pa 1 uro po makedamu ali gozdni poti, je neverjetna, kakšne bolečine oz čuden občutek nastane na asfaltu ... poleg tega se meni zgodi, da je večje trenje na asfaltu in mi je tako zelo vroče v noge! seveda poleti, pozimi je naravno hlajenje vključeno :)

tunna http://titabota.blogspot.com/

Mene nekaj zanima ali nimaš težav pri teku po gozdnih poteh? Jaz nikakor ne morem teči po svojem tempu, ker imam občutek, da se bom spotaknila ob kakšno vejo in pristala na nosu ali pa me iz ritma vrže kakšna luknja. Vedno si najdem dobro utrjene makadamske poti ali pa šolska igrišča s tekaško progo.  Vendar imam zelo rada naravo in gozd ampak enostavno mi ne odgovarja.

LP, Lea
moja gozdna pot je pravzaprav kolovoz oz. nekaj med makedamom in godzno potjo, ki gre najprej čez polja, potem pa po gozdu ... tako da nekaj gozda pot v smislu korenin in lukenj ni tunna http://titabota.blogspot.com/

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

20. jan 2011 15:17

Kaj pa, ce bi za spremembo enkrat tekel, drugic kolesaril? Oboje je OK, pazi na kolena in si nabavi dobre superge. 

S hojo v hrib je pa tako: Vecina ljudi, ne glede na to, kake tezave imajo s koleni, prilezejo na marsikateri vrh, problem je spuscanje v dolino. 

 

Vanja

ATNES  

član od: 25.3.2008

sporočila: 198

20. jan 2011 15:26

Jaz pa sem 25let lenarila, ko sem se pred 3 leti odločila, da bom začela migati sem začela:

+4 km hoje

+4 km hitre hoje

+4 km počasni tek

+45min vzpon na bljižnji hrib

+4 km hitri tek

Sedaj pa ne mine teden da ne pretečem 7km vsaj dvakrat in dvakrat vzpon na hrib. Bolečin ni več. Imela pa sem jih povsod.

ATNES

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti