Ali so živali enakovredne ljudem?

***amy***  

član od: 24.1.2008

sporočila: 289

tema odprta - 13. jan 2011 18:07 | ogledi: 9.485 | odgovori: 46

Dober dan vsem.

Ne morem si kaj, da ne bi.

Danes se je tokom dneva razvila skrajno burna debata, ki se je začela s pogovorom o našem odnosu do živali in se končala pri tem, da je skoraj prišlo do množičnega amoklaufa.

Prišlo je do velikega spora o tem, ali so živali enakovredne ljudem?

Moje mnenje je - ne, niso nam enakovredne.

Vem, da temu sledi burno protestiranje živaloljubcev, zato naj glasno pripomnim, da imam tudi sma zelo rada živali, ampak to ne spremeni dejstva.

Ljudje smo na samem vrhu prehranjevalne verige, evolucija nas je oblikovala take kot smo, in nam bogato postregla z razumom. Mi smo na vrhu, imamo moč, da izbiramo, si prilagajamo naravo. To je prav - ampak samo do določene mere. To, kar se dogaja dandanes: ni več prav. Pretiravamo.

Ampak.

Mislim, da sam odnos do živali nima posebne (da ne rečem nobene) zveze s tem, ali so nam enakovredne ali ne. Sama mislim, da smo ljudje vredni več, pa se vseeno močno zavzemam za to, da se z živalmi ravna lepo, se skrbi zanje. In predvsem - stop mučenju! Vendar: ljudje imamo pravico, da živali jemo.

Tudi živali se med seboj plenijo. Zakon močnejšega. Lev požre antilopo, brez da se sprašuje, ali je to prav, ker bi morala biti enakovredna. To je zakon narave, ljudje.

Če smo si tako enakovredni, zakaj je potem žaljivka, če nekomu rečeš svinja? In zakaj se nihče ogorčeno ne glasi, ker množično ubijamo muhe in komarje?

Ali je potemtakem krava večvredna od muhe, ker to je pa (naenkrat) narobe, da jemo govedino?

In potemtakem, ali ni potem narobe tudi to, da jemo rastline? Navsezdanje, tudi rastline so živa bitja!

In kaj bomo jedli potem? Tablete? Tablete, ki jih prej preizkusimo s poskusi na podganah?

Ja, če smo tako enakovredni, ali se ne bi potem strinjali, da je vseeno ali zdravilo proti raku preizkusimo na podgani ali na človeku? Saj je vseeno, kdo lahko umre, če pa vlada taka famozna enakovrednost?

In če v časopisu piše, da je pri katastrofalni prometni nesreči umrlo pet ljudi, ali nismo vsi zgroženi? Kaj pa če piše, da je umrlo pet krav, ker jih je povozil tovornjak? Ali to sploh piše v časopisu? Ali jim priredimo žalno slovesnost?

Do živali se moramo obnašati lepo. Če se odločimo zanje, moramo zanje skrbeti.

Ampak svinjske, kravje, piščančje farme so dobre. So nujne!

Seveda mora biti zanje tam dobro poskrbljeno. To je druga stvar.

Ampak niso nam enakovredne.

To je moje mnenje in res bi me zanimalo Vaše.

Kaj mislite o tem Vi?

Lep pozdrav vsem.

(SPREMENILA SEM NASLOV, DA BO TAKOJ JASNO O ČEM SE GRE.)

***amy***

Temo je spremenil(a) ***amy*** dne 13. jan 2011 18:56

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. jan 2011 18:17

Samo en stavek bom napisala: ko bi dandanes (večina, se bojim) ljudi povezala znanje (ki ga, upam, ima) biologije in svoj pogled na to, o čemer piše ***amy***, sem prepričana, da bi bilo mnogo, mnogo manj vsakršne nestrpnosti.

  VIR. Morda bo komu malo pomagalo, če se bo zazrl v tole filogenetsko drevo, ali pa grm, če hočete, tam na desni je ena vejica Animalia = živali, temu kraljestvu pripada tudi vrsta Homo sapiens. Poglejte, koliko drugih kraljestev je še, v vsakem koliko vrst,........mi smo le ena izmed okrog 1,8 milijona danes živečih, opisanih vrst (ocena je, da trenutno živi na Zemlji med 10 milijoni in 100 milijoni vrst). Učlovečenje je človeka naredilo NE LE žival.  Veljajo pa zanj TUDI biološki zakoni.

Vsaka vrsta ima svoje mesto v biosferi naše edine Zemlje, zakaj bi se preveličevali, zakaj podcenjevali?

Nikoli nobena skrajnost ni dobra. Po treznem razmisleku bo vsak, če bo le hotel, našel odgovor.

Okrog 3 milijarde let nazaj sežejo naše korenine, ki so, v končni fazi skupne VSEM živim bitjem na svetu. Dandanes ni dileme, skupni prednik VSEH živih bitij na Zemlji je isti, znanost mu je dala ime LUCA - Last Universal Common Ancestor = zadnji skupni prednik. Dokazov ne manjka.

ps: no, stavek ni en sam, priznam.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 13. 2011 18:24

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

13. jan 2011 18:18

Amy s šestimi zvezdicami , mnogo tega , kar si napisala je res nekaj pa si pobrkljala in zmešala en antivegetarijanski koktejl. V osnovi pa je tvoje razmišljanje kul . Si pa dregnila v osje gnezdo, pripravi se , letelo bo perje. Ali pa morda ne zdaj ko sem to napisal . Amoklauf praviš, a ? lp hedonist

***amy***  

član od: 24.1.2008

sporočila: 289

13. jan 2011 18:25

Ja, hedonist, zavedam se tega. Zato hočem, še preden se začne, poudariti, da spoštujem vsakršno mnenje, zato prosim, naj bo tudi obratno. ***amy***

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

13. jan 2011 18:36

Vse je ok, razen naslov meni ni preveč všeč. Po moje naj bi že iz naslova človek zvedel za kaj gre, da po nepotrebnem nekdo ne zgublja časa.

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

pomarančika  

član od: 3.3.2008

sporočila: 34

13. jan 2011 18:37

Jaz se totalno strinjam z Amy! I love animals! Ampak ljudje smo ljudje in živali so živali! Ogromno je živih bitij, ampak kaj to spremeni v odnosu ljudi do živali? Seveda gre za simbiozo, ampak vedno je nekdo gostitelj. :D Endjoy people. :D pomarančika

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

13. jan 2011 18:50

Ljudje smo si pravico nad tem, katera žival bo umrla in katera ne, priborili v tisočletjih razvoja. Lahko bi bilo tudi obratno. Kaj si mislite ob tem, da bi neki pujs odločal, kdo izmed nas je najbolj primeren za koline? booris

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

13. jan 2011 19:00

***amy*** je napisal/a:
Danes se je tokom dneva razvila skrajno burna debata...
V kateri debati?
***amy*** je napisal/a:
...Evolucija nas je oblikovala take kot smo, in nam bogato postregla z razumom. Mi smo na vrhu, imamo moč, da izbiramo, si prilagajamo naravo. ...Vendar: ljudje imamo pravico, da živali jemo.
Tudi živali se med seboj plenijo. Zakon močnejšega.
Ravno zato, ker smo bogato obdarjeni z razumom, ker imamo moč (in dovolj druge hrane), smo drugačni od plenilcev. Mi nismo levi, ki morajo uloviti antilopo, če hočejo preživeti. Poleg tega je večina človeštva od pradavnine do pred 100 leti jedla meso redko. Danes je meso "poceni hrana" in meni se ne zdi "uravnotežena prehrana", če ješ meso vsak dan (kar je pri nas kar nekako običajno). perpetua

***amy***  

član od: 24.1.2008

sporočila: 289

13. jan 2011 19:03

Med prijatelji, kar tako, nobena javna debata ali kaj takega. In nisem govorila o tem, da bi jedli meso VSAK DAN. In tudi proti vegeterijanstvu nisem. Celo sama sem bila nekaj časa. ***amy***

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

13. jan 2011 19:13

Se mi zdi, da ko tako lev pogleda skozi tebe, ti je takoj jasno, o čem razmišlja. Samo ta pripomba o argumentiranju s prehransko verigo.

Moje mnenje: Če smo večvredni ali ne, se lahko debatira. Če smo res najbolj zahojena vrsta na tem planetu, pa zelo težko.

LP

Sergej

Gabriela  

član od: 25.10.2003

sporočila: 112

13. jan 2011 19:46

Zanimivo… Če dobro pomislim, vse je relativno. Zame je moj pes neprecenljiv. Včasih se mi zdi, da imam dva otroka –enega, ki sem ga rodila (hčerko) in enega, ki sem ga posvojila (psičko). Obe sta mi ljubi. Ne moreta pa biti enakovredni. Možgani, pamet, na katere se človek tolikokrat sklicuje, ko se primerja z živalmi in se zaradi tega povzdiguje--- je to mar blagoslov ali poguba? Najhujše stvari, največja grozodejstva je zakrivil človek, ne žival. Mogoče bi se kakšni živali zdela žaljivka, če bi jo primerjali s človekom.Kdo bi ji zameril? In priznam, da jem meso. Sicer redko, toda jem ga. Zdaj pa vprašanje za vse vas: koliko bi vas jedlo meso, če bi morali žival ubiti, odreti in razkosati sami, za lastnimi rokami? Jaz ne. Še nekaj, česar nisem nikoli razumela: zakaj se govori, da se ob petkih ne je meso, zato pa so na jedilniku ribe? Halooo ??? Kaj pa je potemtakem riba? Lp, G. Ps: Kljub temu, da imam normalno samopodobo in nimam nikakršnih hudih kompleksov, menim, da nisem nič več vredna od moje psičke. Meso (trupla živali) sicer jem, toda na to nisem posebej ponosna. Gabi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti