Ali so živali enakovredne ljudem?

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

14. jan 2011 21:39

Ej, elaphus, biologija sicer ni moj foh in tudi ne neka posebna ljubezen, ampak kar tako se pa cvekov tudi ne deli (pri biologiji že ne, za debatne krožke pa ne vem). Simbioza je lahko parazitska, komenzalska ali mutualistična. Se pravi, da ti lahko škodi, da je prav vseeno ali pa imaš od nje koristi. Čeprav mi neki notranji glas pravi, da to tudi pomarančiki ni čisto jasno, ampak vem pa ne. Kaj čemo, ni lahko biti razsodnik Sonja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. jan 2011 22:33

Pri simbiozi kot taki, torej v ožjem pomenu besede, ki jo nekateri (jaz tudi) enačijo kar z mutualizmom, gostiteljev ni. Če pa vzameš za simbiozo sožitje v širšem pomenu, pa pride ven, kar si ti napisala.  

lp

cervus

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

15. jan 2011 11:33

mamaF je napisal/a:

Jaz se pa sprašujem, zakoj bi se sploh spraševali o "večji vrednosti" (vrednosti v kakšnem smislu?) različnih živih bitij.

Priznajmo svoje mesto v naravi in priznavajmo in spoštujmo tudi mesto vseh živih bitij. Zakaj bi se morali sploh deliti na "manj" in "več vredne"?

 

 

Mojca
Se popolnoma strinjam s tem. Ampak vseeno bi še enkrat poudarila, čeprav so že povedali to pred mano, pa se mi zdi, da ***amy*** ni dobro razumela. Recimo, da je pomembna večja vrednost. Čeprav ne. Ampak, večja vrednost je vedno odvisna od stališča, na katerem stojiš. Človek bi najbrž na robu prepada rešil človeka, saj gre za pripadnika iste vrste. Če bi isto vprašanje namenili kakšni drugi vrsti, recimo šimpanzem, bi najbrž dobili drugačen odgovor. Torej smo spet tam - ljudje smo sami sebe postavili med "več vredne" in zato tudi naša odločitev o tem, koga bi pa mi rešili na robu prepada "več šteje". Ali pač ne, amy?? nike

neznan uporabnik

15. jan 2011 11:53

Glede na vse sorte terapij z delfini, konji, kužki..reševanjem z lavinskimi psi, odkrivanju bomb s podganami....zdej ne vem, kdo brez koga ne more, tudi v tisti intimni sferi našega bivanja...

 

Po drugi strani mi v možgančke vdira ubijanje ljudi, no dobro, malo bolj humanitarni biznismeni vsaj nekoga v kadi, polni ledu, pustijo...

Govorim o ugrabljanju ljudi za odkupnino, govorim o ugrabljanju ljudi za servis rezervnih delov, govorim o ugrabljanju ljudi za zaslužek, govorim o prisilni prostituciji, o rekrutiranju izgubljenih primerkov v kanonfuter namene....

 

Ja ja, simbioza zna biti ena lepa stvar. Žal se je ljudje nismo naučili oz. je ne obvladamo.

 

Skratka, moj zakljućek je:

živali niso enakovredne ljudem.

japaja

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

15. jan 2011 16:43

Kako poživljajoča tema v teh pustih meglenih dneh! daga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti