Ali so živali enakovredne ljudem?

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

14. jan 2011 3:42

Amy, malce si se ujela v začaran krog pri tvojem tuhtanju, nikakor nočeš razumeti (ali vsaj poskusiti) rimljankinega linka, niti kasnejših razlag o, recimo temu, enakovrednosti vseh bitij, živečih na zemlji. Poskusi pogledati še s tega zornega kota, preberi še enkrat rimljanko in limnol, ne trmoglavi, ampka segrej tisto sivo reč, saj ti je ne manjka in morda se ti odpre nov pogled. Vsi smo bili v tvojih letih in mnogim so noči minile v vročih debatah, na primer o tem, kaj je bilo pred pokom, kako je sploh kaj lahko bilo, o nedoumljivosti neskončnega...in vedno se je poskusilo razmišljati skozi pogled nasprotnega dokazovalca tez, le tako se je misel lahko širila. Jej, koliko lepega "nakladanja" te še čaka...

Kar se pa Darwina tiče, ni imel prav! Citiram F.M. Ježka:

"... Darwin nima prav!

 NE! NE! NE! NE! NE!

 Človek ni eden, človeka sta dva,

 prvi ma puf, drug pa mošnjo zlata...."

(saj bi celo napisala, bi pasala sem, a je malo pozna ura)

lp

mzm

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. jan 2011 6:26

Amy, eno malenkost te bom vprašala: so v tropu šimpanzov VSI posamezniki enakovredni med sabo? Ali ima kdo več besede? Je tu uporaba besede "enakovredni" ustrezna ali bi jo zamenajla s katero drugo? Če, s katero in zakaj?

Po tvojem psianju sodeč si v srednji šoli, hvalevredno je, da debatirate o takih rečeh (ne samo o vsebini rumenega tiska, ....), ampak dobro preberi še to, kaj je napisala mišzoke ali se pa udeleži kakšne debate, kjer boš videla, kako se debatira (najtežje je v debati zagovarjati stališče, s katerim se ti osebno ne strinjaš, ob tem se ti najbolj osvetlijo ozadja).

Na splošno pa tole: govoriti o enakosti, enakopravnosti, enakovrednosti in to mešati s tem, s čim in kako se kdo prehranjuje (vnaša vase zanj nujne hranilne snovi) je neumnost. Ni življenja brez hranjenja (tiudi avtotrofi to počno, pač na svoj način), ni življenja brez smrti, pa  - tudi smrti ni, če ni bilo najprej življenja.

A pri pouku, pri kakšni ustrezni uri, pa tega vprašanja niste postavili? Po moje bi se znala razviti zanimiva debata. Če bi vsi znali strpno debatirati, seveda. Morda pa poskusite.

rimljanka

Mojca2007  

član od: 11.10.2007

sporočila: 133

14. jan 2011 7:21

Pozdravljeni, zanimiva debata. :) Priporočam v branje knjigo IZMAEL (avtor Daniel Quinn). Gre za vprašanje, kdo bo rešil svet pred nami, ljudmi?... Gre za zanimiv pogled na "superiornost" človeka na Zemlji. več tukaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Ishmael_(novel) Npr.lovci imajo "zanimiv" pogled na urejanje življenja / in čudna merila /in občutek superiornosti. Oni pravijo, da če kje vidijo kakšno žival, ki je nepopolna (npr.pri srnjačku je en rog malo manjši od drugega in ni estetsko) ali pa je videti bolna, jo je treba ustreliti, da se ne bo mučila. Lovcu, ki je to izjavil, sem rekla: "No, super, povej, ko te bo naslednjič bolelo koleno, bomo poskrbeli, da se ne boš preveč mučil...:" ..::))) Lp, M. PS: he he.. zanimiva je tista s človekom in psom na robu prepada. Moja prva misel je bila: rešiti psa. Če namreč rešiš človeka ter ga pri tem po nesreči mičkeno poškoduješ, je bolje, da si takoj dobiš dobrega odvetnika..:::)))))

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. jan 2011 16:09

Jaz se pa sprašujem, zakoj bi se sploh spraševali o "večji vrednosti" (vrednosti v kakšnem smislu?) različnih živih bitij.

Priznajmo svoje mesto v naravi in priznavajmo in spoštujmo tudi mesto vseh živih bitij. Zakaj bi se morali sploh deliti na "manj" in "več vredne"?

 

 

Mojca

HEMA  

član od: 2.3.2004

sporočila: 505

14. jan 2011 18:36

MamaF, tako je. Če gledamo skozi naše, človeške oči nam itak nihče ni enakovreden, ker smo se postavili na vrh vseh mogočih verig in lestvic.........Čeprav se mi zdi, da bi tale naša zemljica brez človeške rase čisto lepo živela in preživela (kar nam zdaj ne kaže najbolje) Brez čebel, naprimer bi bilo v 4 letih konec nas ljudi in še vrjetno ktere druge vrste..... In če smo si že skozi toliko in toliko tisočletji podredili in zasužnili vse živo, bi bilo prav in pošteno če bi tudi znali in mogli skrbeti za vse te, nam v korist dane živali. Velikokrat bi bilo dovolj že če bi jih pustili pri miru. Slabo mi je ob misli, koliko živali bodo, oz. so jih že, zdaj v teh dneh pobili v farmah po evropi zaradi človeške pogoltnosti hema

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

14. jan 2011 21:04

***amy*** o  katerih in kakšnih vrednotah ali celo vrednostih pa sploh debatiramo? Kaj je čemu enakovredno ali več vredno ali manjvredno?

Ali je na lestvici od ena do sto prvi tisti, ki so mu vsi drugi za kosilo?  In ta je  v tej  vrednostni lestvici prvi v vrsti in za njim se lahko postavimo v vrsto vsi -  levi, stenice  in humanoidni gurmani, kdo od tamalih jedcev ima največji apetit nam bo povedala rimljanka ali katera od poučenih kolegic - pa spet zakaj pa bi, kje v tej prehrambeni verigi je pa njihova motivacija?

Vem in verjamem, da gre zares in samo za kosilo - in vse, čemur rečemo civilizacija je seveda čisto zares in samo v službi iskanja obroka.

Ampak draga kulinarična sopotnica, tvoja dilema, no, saj je ni bilo, mi je bila samo smešna.

Eno mičkeno sem se pa ustrašila ob eni od tvojih somišljenic.

Ma ni važno. Je treba delat  tudi sz vami spoštljivo (ali kako že?)

 

   

nola

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

14. jan 2011 21:12

pomarančika je napisal/a:
Jaz se totalno strinjam z Amy!

I love animals!
Ampak ljudje smo ljudje in živali so živali!
Ogromno je živih bitij, ampak kaj to spremeni v odnosu ljudi do živali?
Seveda gre za simbiozo, ampak vedno je nekdo gostitelj. :D

Endjoy people. :D

pomarančika

 

I love Jews

Ampak Arijci smo Arijci in Judje so Judje!

Ogromno je živih bitij, ampak  kaj to spremeni v odnosu arijcev do ćefurjev?

Seveda gre za simbiozo, ampak vedno je nekdo gostitelj.

 

End of joy for the people.

nola

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

14. jan 2011 21:24

Nola, vrhunsko!

nola je napisal/a:

pomarančika je napisal/a:
Jaz se totalno strinjam z Amy!

I love animals!
Ampak ljudje smo ljudje in živali so živali!
Ogromno je živih bitij, ampak kaj to spremeni v odnosu ljudi do živali?
Seveda gre za simbiozo, ampak vedno je nekdo gostitelj. :D

Endjoy people. :D

pomarančika

 

I love Jews

Ampak Arijci smo Arijci in Judje so Judje!

Ogromno je živih bitij, ampak  kaj to spremeni v odnosu arijcev do ćefurjev?

Seveda gre za simbiozo, ampak vedno je nekdo gostitelj.

 

End of joy for the people.



nola

saša

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. jan 2011 21:29

Pomarančika, v simbiozi ni gostiteljev. Ti so pri zajedalstvu. Sedi, nezadostno!

lp

cervus

verjana  

član od: 6.3.2009

sporočila: 21

14. jan 2011 21:34

Bravo, Nola! Ko se začne tehtati večvrednost , manjvrednost, pa kaj vem kakšno vrednost še, smo prav kmalu pri tvojem zapisu. In potem? Raje ne bi nadaljevala. Bi pa bilo dobro za veliko ljudi, da bi večkrat prebrali rimljanikine zapise.Enkrat je bilo očitno premalo- Pa lep pozdrav verjana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti