Kisla smetana

Evaaa  

član od: 11.1.2011

sporočila: 2

tema odprta - 12. jan 2011 17:01 | ogledi: 30.456 | odgovori: 18

Zdravo,

zanima me ali je oz. koliko ni zdrava kisla smetana...

Po internetu sem iskala, vendar nisem nikjer našla kaj konkretnega.

Jaz si kuhinje brez kisle smetane sploh ne morem predstavljati. Že prej sem jo imela rada, vendar sem imela nekako v glavi, da res ni zdrava. Mož pa jo obožuje! Sedaj jo dajem povsod (v omake, solate, pire je skoraj tekoči od vse smetane, ...)

Kaj pa vi mislite oz. veste?

Evaaa

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

12. jan 2011 17:16

Kisla smetana ni zdrava z vidika maščob, ker jih je notri res veliko. Problem nastane, ker so maščobe še v drugih jedeh (vidne in skrite) in če vse skupaj združiš, rata tega res preveč. Taia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. jan 2011 17:19

Evaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, dobro nam došla, tako na prvo žogo: nič skrbet, kar veselo uporabljat ( v čast in slavo pok. I. Ivačiča  ). Edino če imate kakšne zdravsvene omejitve maščob ja morda vredno pomisleka, pa če ( po moje ) smetano uporabljate s zelenjavo ne more bit nič narobe. Seveda, to ni nobena znanost, le moje mnenje.

ežoj

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

12. jan 2011 17:31

izberi takšno z manj maščobami, pri zelenjavnih juhah jo lahko nadomestiš z mlekom, ravno tako pri pireju. okus res da ni isti, vendar je še vedno dober, ob nedeljah pa žgi po smetani ;)

kisle smetane se lahko precej razlikujejo po vsebnosti maščob.. npr jogurtova kisla smetana, ali hoferjeva smetana sta 10g/100g,  se mi zdi. (10 g maščob). meni se žlica takšne smetane v celem loncu zrezkov ne zdi preveč pohujšljiva ;)

www.mojalbum.com/naredilaana

Sanjab1  

član od: 7.10.2004

sporočila: 98

12. jan 2011 17:46

Tudi jaz uporabljam preveč kisle smetane in jo včasih nadomestim z mlekom, še večkrat pa z lahkim jogurtom ravno zaradi prevelike vsebnosti maščob. Sanjab1

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. jan 2011 17:48

Pri pravi kisli smetani, ki ima zame edina res tisti pravi okus, se je pač treba sprijaznit z maščobami (pa zato nanje pazimo kje drugje). Ampka, kot je zapisala bannanna, se dobijo tudi take z manj maščobami, okus je temu primeren, ampak gre ... Če že mora biti tako. Jaz raje res samo občasno kakšno žlico, zato pa res samo tisto ta pravo ...

V hrani jo pa nadomešča s sladko smetano, jogurtom ... ali zmešaš eno od tega s kislo smetano, pač prilagajaš okusu.

Mamamia

mamamia

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

12. jan 2011 18:29

...ali pa se enostavno navadiš brez, mi smo se. Na začetku so bile muke, danes (po 15 letih) se niti ne spomnim nanjo, niti ne iščem nadomestkov.  Morda jo kupim dvakrat na leto, bolj za spomin na stare čase ali ob kakšni posebni hrani, a me ne prepriča več, ima hrana brez nje boljši okus

lp

 

mzm

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

12. jan 2011 19:29

Jaz sem jo eno obdobje uporabljala veliko, zdaj jo npr. za ene pol manj. Moram vam pa zaupat, kako sem sredi kuhanja odstavila kislo smetano z žlico v njej, globoko na kuhinjskem pultu. Jaz hop ven iz kuhinje, kot mama še vmes kaj drugega naredim, ko se kosilo kuha mirno naprej. Med tem pa je tamal tam okoli 3 leta star, stol pristavil k pultu, vzel kislo in se skril pod svojo posteljo ker jo je pokončal. In seveda, je mama kot mama, ko je otrok nekaj časa sumljivo tiho pokukala kaj dela. Našla sem dvoje žarečih učk pod posteljo, prazen lonček in žličko. Na srečo ni bilo več veliko notri, ko si jo je polastil. http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

12. jan 2011 19:35

Če pri kuhi uporabljaš kislo smetano, se pač odreči kaki drugi maščobi ali njeno količino vsaj zmanjšaj. Ampak, roko na srce.... kisla repa in stročji fižol nista prava brez ocvirkov s kislo smetano. Saj za zdravje lahko narediš tudi kaj drugega, ne? Dober tek! Sonja

palalačinka*  

član od: 25.2.2010

sporočila: 113

12. jan 2011 21:00

se mi zdi, da če ne poješ ravno celega lončka na dan, pač ni krize

palalačinka*

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

12. jan 2011 21:29

Kisla smetana je zakon! Je pa tako, kot z vsako drugo stvarjo v prevelikih količinah. Moj prijatelj biolog pravi, da se da umreti tudi od prevelike količine zaužite vode... strelka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti