Neizplačane plače, kako do njih

sarah key  

član od: 3.8.2007

sporočila: 41

tema odprta - 11. jan 2011 9:43 | ogledi: 7.508 | odgovori: 8

Moj mož je zaposlen pri privatniku, ki ima odprt s.p., vendar plače ni dobil že od avgusta 2010, regresa pa ni dobil že 2 leti. Da je problem še večji, je od novembra lani mož v bolniški, tako, da bi sedaj prejemal nadomestilo plače od zdrav.zavarov., a kaj, ko oni nakazujejo nadomestilo delodajalcu, ki pa ima blokiran račun. Drugače, pravijo, ni možno. Kaj storiti, da pridemo do denarja? Na inšpektorat za delo sva že poslala prijavo. Kaj še lahko narediva?

sarah key

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

11. jan 2011 10:18

Ker ZZZS plače refundira, je moral delodajalec tvojega moža tja podati zahtevek. V zahtevku je moral napisati tudi datum izplačila svojemu delavcu. Torej, delodajalec mora delavcu izplačati nadomestilo plače in potem vloži zahtevek za vračilo. Kot kaže, je lagal. Obstaja tudi neka možnost prijave oz. samoprijave, če v obdobju 6 mesecev (nisem prepričana glede obdobja, povprašaj na inšpektoratu za delo) ne dobiš plačila. Na osnovi tega si potem lahko urediš prijavo na Zavodu za zaposlovanje, kjer dobivaš nadomestilo, kot ti pač po zakonu pripada. Neizplačane plače in regres pa seveda terjaš po sodni poti. Ni odveč tudi se pozanimati na ZPIZ, če so plačani prispevki. Ognjič

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

11. jan 2011 13:15

k odvetniku za delovno pravo in v tožbo; druge ni Lakica

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

11. jan 2011 15:06

In na koncu ne boste rešli nič. Tako kot nisem jaz, ko sem ostala brez 4 plač in regresa pa pol. Smo šli v tožboseveda še prej na inšpektorat za delo, sposodla sem si denar, da sem lahko sploh šla v to, pa ji na koncu niso meli več kje vzet, ker so pobrali ostali pred mano ( davčna,..). Na davčni je celo lagala, da mi je plače nakazala, s seboj je imela plačilne liste in sem se morala z delavko na davčni kregat, da nisem dobila nakazila. Prinesla sem izpiske iz banke, ki bi jih pa lahko tudi oni pridobili in tam je bilo razvidno, da je lagala. No na koncu bi morala plačat še izterjevalca, ki nam je pa lepo povedal, da ji itak nima kaj vzet in da bom le isterjevalce plačevala, ko jo grejo iskat na ta naslov, na oni,... Da je blo še vse skupaj lepše, mi ni želela napisat odpoved in sem si jo na koncu dala sama, ker me je pooblastila za vse živo( to smo na davčni ugotovili). Kar je blo pa najhujše, je blo pa to, da sem bila noseča in so rekli, da če mi ne da odpoved, da ne bom dobila niti porodniške, da bom morala tožit še za porodniško. Mi pa v podnajemu,.. niti za kilo sadja nisem mela. En teden pred porodom, sem končno dala sama sebi odpoved in šla na porodniško. ne me vprašat kako. da ne omenjam še vsega drugega sra***. Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. jan 2011 21:57

Delodajalec po moji oceni ne bo plačal ničesar.

NAjprej pojdi na Inšpektorat za delo, kjer bodo ukrenili vse, kar je potrebno.

Nato pojdi na Zdravstveni zavod, da si urediš bolniško nadomestilo.

Ker je račun blokiran, to pomeni, da bo nemogoče izterjati denar tudi preko sodišča.

Razmisli o brezplačni pravni pomoči, kjer bodo napisali tožbo.

Če delodajalec na izplača 3 plač, je mogoče podati pisno odpoved pogodbe ( ker je delodajalec ne spoštuje), pravice na zavodu pa potem pripadajo kljub odpovedi, ki jo da delavec sam. To pomeni, da bo potrebno iskati tudi informacije na Zavodu za zaposlovanje.

 

F r i n a

anaboleyn  

član od: 18.1.2010

sporočila: 91

12. jan 2011 20:40

Sarah Key, inšpektorat ne more pomagati, da bi mož dobil denar ( terjatev, ki je iztožljiva), lahko pa drugače ukrepa in predvsem možu pojasni pravice - kako pridi do nadomestila za brezposelnost ( možna odpoved pogodbe s strani delavca zaradi neizplačanih plač in prijava na zavod z vsemi pravicami). anaboleyn

sarah key  

član od: 3.8.2007

sporočila: 41

13. jan 2011 8:21

Hvala vsem, vendar, ko berem vse izpovedu drugih, ki so bili v podobnih položajih, se sprašujem, v kakšni državi živimo. sarah key

sarah key  

član od: 3.8.2007

sporočila: 41

13. jan 2011 11:23

Ali je mogoče komu znano, kako je z obveznim zdravstenim zavarovanjem? Delodajalec ga tako ne plačuje, moj mož pa zdravnike prav zdaj zelo potrebuje (rak). Za zdaj je bilo brez problemov, je kartica ,,potegnila". Ne bi rada potem dobila računa za zdravstvene storitve, prevoze,...Koga potem bremenijo? sarah key

anaboleyn  

član od: 18.1.2010

sporočila: 91

13. jan 2011 21:56

Ad1.V PROBLEMATIČNI. Ad2. Pojdi na inšpektorat za delo, na ZZZS, na davčno in uredi oz. naj ti pomagajo urediti, da bodo nadomestilo nakazali možu in ne delodajalcu. Vse se da, če se hoče ( izkušnja). Kot sem napisala, pogodbo naj odpove in si uredi status, s.p.-ja naj pa toži. So odgovorni s svojim premoženjem za dolgove in ponavadi hitro najdejo denar, ko jim gre za avto.... Kar se pa zavarovanja tiče, načeloma delavec ne sme imeti problemov, saj ni on tisti, ki ne plačuje prispevkov zase. Poskusi urediti plačevanje in nadomestilo na njegov račun. Pa veliko sreče pri zdravljenju! anaboleyn

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti