Poročna vabila

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

11. jan 2011 20:50

Ja no, saj je bilo meni tudi malo čudno, ko sta izrazila željo, da otrok na poroki ne bi bilo. To pa zato, ker sta "imela slabe izkušnje" pri prijateljih, ko so bili otroci (gre za otroke, mlajše od 5 let) med poročnim obredom  zelo nemirni, razgrajaški in so motili ceremonijo, tako da niti mladoporočenca niti starši teh otrok niso imeli lepega spomina. Mogoče sta obakrat naletela na izredno slabo situacijo. Zdaj pravita, da bo to njun poročni dan, ki ga želita imeti v najlepšem spominu, ne pa se ga spominjati po tem, da je bilo potrebno miriti otroke. Saj vem, da je to stvar staršev, pa vendar... Zato sta si pač vzela to "pravico", kot pravi kafetarca in sta izrazila takšno željo.

 

kača

Kalpana  

član od: 20.7.2009

sporočila: 62

12. jan 2011 0:10

Spomnim se enega podobnega primera iz naše družine. Vabljeni so bili samo moji starši, jaz (takrat najstnica) pa ne. Mladoporočenca sta stvar izvedla tako, da sta vabilo naslovila eksplicitno na moje starše - v smislu Tončka in Tone Novak in ne npr. družina Novak. Če se prav spomnim, so takrat vse družine v taki situaciji dojele sporočilo in ni blo nobenih "dodatnih gostov", je pa vseeno bilo nekaj negotovosti glede tega, kdo je zdaj vabljen in kdo ne. Jaz bi vseeno zraven dodala še dvojino in ustno izročilo, kot je predlagala že Vanja. Kalpana

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

12. jan 2011 8:37

Ampak, ali se ne povabi na poroko predvsem ljudi ki so nam blizu, s katerimi se dobro poznamo in uživamo v njihovi družbi. Jaz brez problema pokličem vse, ki bi jih povabil in jim enostavno povem, da se bomo zabavali brez otrok in nikjer ne bi bilo nobene zamere. To meni nikakor ne gre skupaj, kaj lahko sploh zameriš, problem lahko nastane le, če kdo nima možnosti varstva.

Commis débarrasseur

lenika83  

član od: 27.9.2010

sporočila: 22

12. jan 2011 8:54

Po mojih izkušnjah so ljudje toliko pametni (ali pa toliko leni), da večinoma podarjajo kar kuverto z denarjem. Midva nisva nikamor nič napisala, niti nikomur nič rekla, pa sva od velike večine povabljenih dobila denar in mogoče kakšno malenkost za spomin (recimo album za poročne fotografije). Večinoma pa niti nisva dobila ničesar za spomin, ampak je bila kuverta z denarjem malo bolj bogato dekorirana in je bilo to vse. Meni osebno ni všeč, da v vabilo pišejo o denarju. Saj se konec koncev niti ne poročiš zaradi daril ali denarja. Ali pač...

Kar se tiče nezaželjenosti otrok na poroki, pa moram priznati, da še nikoli v življenju česa takega nisem slišala. Tudi na vseh porokah, kjer sem bila, so bili otroci in ni bilo z njimi nikakršnih težav. Seveda je pa to v veliki meri odvisno od njihovih staršev. Mislim pa, da bi jaz osebno, to malce zamerila oziroma bi se mi zdelo vsaj nekoliko čudno. Res pa je tudi, da jaz na večerno poroko ne bi vzela otroka zraven, še posebej, če bi bilo predaleč peljati utrujenega otroka domov spat.

Iskreno povedano, pa nisem nikoli razumela nevest, ki želijo na poročni dan imeti čisto vse do zadnje potankosti strogo načrtovano in so zaradi tega že eno leto prej čisto živčne.

lenika83

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. jan 2011 10:42

Kača, če ima par sorodnike z obeh strani, ki  jim preprosto ne potegne, da so otroci, ki so mlajši od 6 let, po 19.30 doma in se pripravljajo na pravljico, umivanje in spat, ker je to edini način,da se otroka do prvega razreda navadi na en osnoven red, ki ga bo potreboval celo življenje,...potem za to svatbo itak ni srečne rešitve.  Ga ni dovolj subtilnega teksta, ki bi to povedal.

 

Bo pač še ena ohcet, ki se ne bo iztekla tako, kot si jo je par zamislil. Bo pač še ena situacija, kjer se bo prikazala kakšna "no-neck monsters family" (kdor ni bral Mačke na vroči pločevinasti strehi, jo lahko sedaj, da bo vedel, na kaj se referiram). In če bo samo ena, bo še v redu, če bosta pa dve, kjer bosta plodni materi tekmovali v tem, katera ima več otrok, kdo od teh je najbolj talentiran in katera se je bolj matrala na vseh porodih do sedaj..... In pač vrhunec večera ne bo ne prvi ples poročenega para, ne rezanje torte, ne metanje šopka.....pač pa verjetno kakšno masovno čiščenje oblek zaradi tega, ker so otroci podrli trto, dve babnici se bosta na mrtvo skregali... in  kar je še takih incidentov....

Vendelina jr.

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

12. jan 2011 10:46

Jaz sem se poročila lani poleti in sem preprosto na kuverto parom, za katere sem želela, da pridejo sami napisla npr. X in Y Novak, za tiste, ki pa so imeli dojenčka in mi je bilo logično, da ga ne morejo pustiti doma pa je na vabilu pisalo DRUŽINA NOVAK. Ni mi pa niti malo padlo na pamet, da mojega sinka ne bi bilo z nami (kar sem tudi že slišala, da so nekateri mladoporočenci naredili), je bil sicer ob svojih plesnih akrobacijah bolj v središču pozornosti kot midva, ampak vseeno. Je pa resnično morda tudi za ene starše lažje, če laho otroke pustijo pri babicah in dedkih. Jaz ne bi bila nič užaljena, če bi povabili samo mene in moža na kakšno poroko. Tako majhni otroci pač ne sodijo vsepovsod.

Kar se pa tiče denarja za darilo, sva midva napisala na vabilo: "Da pa z darili si ne bi delali skrbi, naj raje kakšen € v kuverti zašumi." Seveda se ne poročiš, da bi dobil darila, ampak so darila del poroke, in ne vem zakaj ne bi izrazil kaj ti bolj paše- denar ali kaj drugega. Morda pomagaš komu, ki je v dilemi kaj bi podaril.

Še vedno so nam tako v večini poklonili denar, določeni pa kakšno malenkost za spomin+denar. Tudi gospodinjski strojčki in brisače so se znašle med darili.

Jaz ne vidim nobene težave, če to v vabilo napišeš.

P.S. Vidim, da sem glede navedbe povabljenih napisala enako kot Kalpana.  

alexis



Sporočilo je spremenil(a) alexis dne 12. 2011 10:51

Sporočilo je spremenil(a) alexis dne 12. 2011 10:53

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

12. jan 2011 10:53

Ja, tudi pri nas se spreminjajo " ta veliki dnevi.." in vse postaja vsebolj podobno Ameriškemu ceremonialu, ki je včasih bolj podoben cirkusu. V časih, ko je moja generacija stopila pred oltar se pač še ni vedelo za razne načrtovalce porok, vabil nismo pošiljali po pošti, ampak je bilo obvezno povabiti svate osebno na njihovem domu, glede daril ni bilo dilem, ker pač velika večina ni imela že vsega, potrebnega za skupni dom. Takrat je bilo težko kupiti marsikaj, kar je sedaj na dosego roke vsakomur. Pa govorijo, da je sedaj revščina?! Ampak vse je bilo bolj umirjeno in naravno. Pripravljeni smo bili tudi za kakšne plane B. Dobro, ampak sedaj je pač kot je, kaj moremo. Jaz sem generacijsko bližje tebi Kača, čeprav še nimam otrok za pred oltar, pa bodo kmalu. Kar smiliš se mi. Mislim, da se bom, ko bo treba, jaz pač kar prepustila toku priprav ta mladih in ne bom dosti razmišljala, kajti zame je še vedno pomembneje tisto, kar bo sledilo velikemu dnevu D, od tu naprej namreč vsak scenarij in "načrtovalci" skupnega življenja odpadejo, kajne. Pa brez zamere. kara

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

12. jan 2011 11:04

Ali otroci sodijo na poroko ali ne, je malce odvisno tudi od stila poroke. Če gre za popoldansko zadevo, nekakšen party in potem večerjo, torej ne za klasično gostijo oziroma veselico, potem se strinjam, da je otroke, mlajše od petih, šestih let, bolje pustiti doma (jaz bi to naredila, tudi če bi bili vabljeni vsi, ne samo odrasli). Ker z majhnim otrokom v naročju od zabave nimam nič, pa da si ga z možem podajava sem in tja ... no, jaz na poroko ne grem zaradi tega, pač pa pa zato, da se zabavam. Toliko pa sem "komot". Ker tudi majhen otrok od tega nima nič.

 

Druga zgodba je poroka na prostem, ko je dovolj prostora za gibanje in se vedno najde "žrtev", ki bo pazila na otročaje.

 

Ampak, različni smo si, vsak ima svoj zorni kot tudi na to.

 

Če sem povabljena kot gost, skušam spoštovati željo tistih, ki so me povabili. To je njun dan, ne moj.

Mamamia

 

 

mamamia

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

12. jan 2011 11:23

Kača, naj se tvoja hči prijavi še na kakšen bolj poročni forum in mislim, da bo tam več odgovorov od 'novodobnih' mladoporočencev in tudi o njihovih izkušnjah, odzivih povabljencev. Meni se ne zdi nič narobe, če napiše v dvojini, in spodaj še, da pričakuje namesto daril denar. Se mi pa tudi zdi, da je prav, da povabilo izroči osebno in morebitne nejasnosti takoj razreši. Ko sem bila sama vabljena na kakšno poroko, sem vedno imela kakšno vprašanje :) Poroke so bile včasih drugačne, ja. Ampak zato še ni primerno, da se 'današnje' poroke označi kot cirkus. In zelo spoštujem mnenje tistih, ki imate otroke in priznate, da pozne zabave niso zanje. Kar je res. In še ena neprijetna izkušnja: na neki poroki so bili štirje majhni otroci, po določeni uri jih je bilo treba peljati spat. Peljal jih je očka dveh. Ni ga bilo nazaj, potem je v roku ene ure šel za njim še en, pa še ena, nevesta se je čudila, šla jih je iskat, v sobi so gledali nogomet... Seveda tega ne načrtuješ, ni pa bilo lepo. In mladoporočenca sta bila upravičeno užaljena. Ne bi razpravljala o morali svatov, ampak glede na rek 100 ljudi 100 čudi, se kaj takega prav lahko zgodi. Jaz na moji poroki nisem imela teh problemov. Lep dan! Sporočilo je spremenil(a) matejac dne 12. 2011 11:24

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

12. jan 2011 12:00

Poroka naj bi bila dan za mladoporočenca. Dan naj bi torej potekal tako, da bi se sama najbolje počutila in da bi bila ta dan središče pozornosti vseh navzočih, slavljenca, pač. Ko se je poročila znankina hči, so tako tudi načrtovali. Seveda niso niti pomislili, da bi izključevali otroke povabljenih. Pa jim je bilo kasneje zelo žal. Poroka je izpadla kot otroški piknik, eni so se drli, drugi lovili med nogami natakarjev, eni so hoteli spat, drugi absolutno ne, ena 5-letnica je ves dogodek nadlegovala vse prisotne moške z zahtevami po plesu (enkrat je lahko simpatično, potem pa to postane hudo nadležno). V glavnem - mladoporočencev se skoraj niso ogledali, ker so vsi hiteli streči in umirjati mladež - dandanašnji pač otrok ne vzagajaš ali jim kaj prepoveduješ, ker jim to utegne uničiti psiho. Torej je bil ves čas del povabljenih na kolenih in prosil in prepričeval potomce da bi morda dali za hip mir - recimo za kakšno napitnico, slikanje..ipd. Bolje zamera kot uničen tak dan. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti