Beljakovine v prehrani

Volkica  

član od: 18.6.2008

sporočila: 59

tema odprta - 9. jan 2011 11:51 | ogledi: 10.684 | odgovori: 22

Pozdravljeni, kulinaričarke in kulinariki!

Ker ste prava zakladnica idej, se obračam na vas za nasvet. In sicer ugotavljam, da mi v prehrani nekako 'zmanjkuje' beljakovin oz. so zapostavljene na račun OH. Ker pa vem, da je uravnotežena prehrana še kako pomembna, me zanima, kako naj v obroke vnesem več beljakovin.

Kosilo vsaj med tednom ponavadi jem pri starših. Mesa ne jem, tako da takrat, ko je zraven meso, ponavadi vzamem le prilogo in zelenjavo. Rada imam ribe, vendar ostali družinski člani nekako ne delijo tega navdušenja z mano, vseeno pa so pri nas ribe na sporedu približno 1x na teden. Za večerjo dostikrat jem kak jogurt, sir ... vendar, če pogledam na ovitek, spet ugotovim, da ima večina jogurtov več OH kot pa B ... . So mi že predlagali, naj meso zamenjam s tofujem, pa mi nekako ne sede ... tako da so še kake ideje zelo dobrodošle.

Lp,

Volkica

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

9. jan 2011 12:17

 

navadni jogurti nimajo toliko OH. Vendar pazi! grozno je da so določeni skoraj brez maščob, a imajo dodane sladkorje, čeprav ne piše na embalaži. takšne hitro okusiš. npr šparov navaden je definitivno sladkan, čeprav ne piše gor.

 

 

jaz ponavadi ravnam obratno: pojem zelenjavo in meso, prilogo pa pustim.



www.mojalbum.com/naredilaana

Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 09. 2011 12:24

nina _  

član od: 31.10.2008

sporočila: 156

9. jan 2011 12:20

Ojla! Dober izvor beljakovin je tudi pusta skuta (poizkusi namesto jogurta). Namesto riža skuhaš kvinojo. Ti ne sede tofu ali vsi sojini izdelki? Načeloma se mi zdi, da je pri vseh teh najbolj pomembna priprava (beri začimbe). Morda dimljen tofu? Drugače pa če ješ ribe, si lahko privoščiš tudi konzervirane. Sicer pa jej kaj ti paše. Se mi zdi da zadnje čase vsi malo pretiravajo z vnosom beljakovin. Normalno je, da prevladujejo OH (če nimaš drugače predpisane diete). Lp nina _

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. jan 2011 13:33

Kakor je že nina_ ugotovila, je normalno, da v prehrani prevladujejo OH. Sledijo jim vitamini in minerali, šele potem beljakovinska živila (to se v OŠ učijo v šestem razredu). Sicer nisi napisala, koliko si stara. Če si stara nekako do 20 let, potrebuješ na dan približno 1,1 -1,3 g beljakovin na kg telesne teže, ravno toliko, če si stara več kot 70 let. Če si pa nekako med 20 in 70, pa potrebuješ prb. 0,80g beljakovin na kg telesne teže na dan. To pa ni tako grozno veliko, ne?

lp

cervus

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

9. jan 2011 13:53

potreba po beljakovinah je odvisna tudi od fizične aktivnosti. Za aktivno populacijo se priporoča okoli 1.5 g beljakovin na kg telesne teže masters

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. jan 2011 17:20

Fizična aktivnost nima kaj veliko opraviti s potrebo po beljakovinah - in 1,5g beljakovin se mi za odraslo populacijo zdi kar veliko - razen pod pogojem seveda, da si bodybuilder in da hočeš kar se da ogromne in napihnjene mišice. To pa ni več normalen način življenja.

Od fizične aktivnosti je odvisna predvsem potreba po energiji - se pravi predvsem po OH.

lp

cervus

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

9. jan 2011 18:28

[citat=--elaphus--]

 Če si pa nekako med 20 in 70, pa potrebuješ prb. 0,80g beljakovin na kg telesne teže na dan. To pa ni tako grozno veliko, ne?

lp

/citat]

 

hihi, odvisno kolko jih maš ;)

www.mojalbum.com/naredilaana

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. jan 2011 19:30

Hja, vsa tale priporočila se nanašajo na normalno telesno težo. In če imaš cca 80 kg, sploh ne potrebuješ 64 g beljakovin, ampak prekleto manj. In ogljikovih hidratov tudi, o maščobah pa sploh ne bi  .

lp



cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 17. 2011 06:58

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

9. jan 2011 20:13

elaphus je napisal/a:

Fizična aktivnost nima kaj veliko opraviti s potrebo po beljakovinah - in 1,5g beljakovin se mi za odraslo populacijo zdi kar veliko - razen pod pogojem seveda, da si bodybuilder in da hočeš kar se da ogromne in napihnjene mišice. To pa ni več normalen način življenja.

Od fizične aktivnosti je odvisna predvsem potreba po energiji - se pravi predvsem po OH.

lp

cervus
se pravi 80 kg športnik potrebuje enako beljakovin kot 80 kg moški ki cel dan sedi za računalnikom? Ja seveda... Novejša dognanja na področju zdrave prehrane postavljajo potrebo po B med 1 in 1.5 g na kg puste mase. masters

Lee Ann  

član od: 11.2.2006

sporočila: 90

9. jan 2011 20:31

ah, jaz sem veganka, tko da sploh ne jem živil živalskega izvora (mesa, niti ribjega, jajc, mleka, sira, itn.), pa sem že dolga leta zdrava kot riba hmm, al pa še bolj tut nosečnosti sem prestala in ravno še eno prestajam popolnoma brez problemov (trkam, trkam), skratka vse super ok!!! ne kompliciram, dobro sem se podučila o prehrani, tako da vem kaj delam in dajem v usta, bannanna je vse super zapisala, vendar je tega veliko 'za pamtit', zato ti priporočam, da se držiš tega osnovnega pravila, da poješ čimveč zelenjave (temno)zelene barve, recimo solate, blitve, špinače, brokolija, ohrovta, .. potem je tu še soja, dobi se zelo ugodno v obliki sojinih kosmičev narejenih kot faširano meso ali kot zrezki, ima do 4x več beljakovin kot meso, jo pa samo namočiš pred uporabo, nato pa uporabiš kot meso.. jami! uporabljam pa tudi tofu, tempeh in sejtan, mešano, po želji potem stročnice, kaše, super da priloge niso samo krompir in riž in še in še, bannanna je dobro povzela!! jaz se držim tega pravila o zeleni zelenjavi, ki jo uživam v taki in drugačni obliki pri kosilu in večerji, največ pri kosilu, žitarice recimo pa pri bogatem zajtrku, karkoli že jemo, (temno)zelena zelenjava bo zagotovo zraven v taki ali drugačni obliki pa veliko uspeha, no Volkica, zdaj pa sem lačna kot volk - pa ti hormoni Lee Ann

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. jan 2011 17:40

Samo mimogrede, ni vse samo v KOLIČINI beljakovin, bistvena je tudi njihova aminokislinska sestava, ki mora biti ustrezna temu, kar pač človek potrebuje. Tako ali tako v prehrani NE potrebujemo beljakovin, ampak le njihove gradnike, amino kisline, ki pa jih, večinoma, seveda, dobimo z vnosom beljakovin, ki jih potem razgradimo (prebavimo) do amino kislin in te preidejo v naše telo oz. najprej v telesne tekočine (notranje okolje), od tam pa v celice, kjer se porabijo za izgradnjo nam lastnih beljakovin.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti