Manj soli

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. jan 2011 17:15

drejcek je napisal/a:

@kafetarca: Martin Krpan ni švercal NaCl, ker je bilo tega od nekdaj na pretek - odpariš morje in to je to, LP


Drejček

Ma, Drejček, lepo te prosim, no, včasih je bilo soli na trdini malo in bila je tako cenjena, da je Udarni Jalan za vrečko soli dobil kar celo Sinjeoko Kodrolasko....

lp

 

 

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. jan 2011 18:01

S soljo je tako, kot z marsičem drugim: po pameti. Preveč soli je enako slabo kot premalo. Ledvica so tista, ki uravnavajo količino soli (pomeni ionov Na, Cl, K, Mg, in mnogih drugih) zelo natančno, enako regulirajo tudi količino vode v telesu. In najmanj pol litra seča na dan je potrebno, da lahko uspešno odstranimo skozi ledvica (drugje jih tako ali tako le zanemarljivo količino) dušikove presnovke, ki nastanjeo ob razgradnji amino kislin in števil ni drugih molekul v naši presnovi, katerih sestavnoi del je dušik.

Ja, sredi morja umremo od žeje, z destilirano vodo se pa tudi ubijemo........ Prava pot je torej nekje vmes....

rimljanka

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

10. jan 2011 19:55

kafetarca je napisal/a:
Pred časom sem bila na enem seminarju. Med slušatelji je bila gospa, ki je delala kot tehnolog v pekarni. Povedala je, da zna biti sodelovanje s peki v proizvodnji včasih prav nemogoče. V recepturi npr. jasno piše, da se v mešalec doda 1 lopata soli, pek pa jih da včasih 2 lopati in pol, drugič eno in pol, če ima dober dan pa 3 . kafetarca
Mene pa bolj skrbi, odkar sem slišala za informacijo, da so v precejšnjem inventurnem manjkuv precej pekarnah razni dodatki za lepši kruhec, ki so verjetno bolj škodljivi kot sol. Verjetno gre tudi tu bolj po načelu raje lopata več, da je kruhec lepši... Staša

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

10. jan 2011 20:14

rimljanka je napisal/a:

... z destilirano vodo se pa tudi ubijemo... rimljanka

Rimmy, zakaj?

tulka

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

10. jan 2011 21:12

Vidim, da se večina ne strinja z mojo "pridigo" o prekomerni porabi soli . Očitno ste dovolj ozaveščeni in potemtakem razumem, da se vam zdi vsa ta govoranca odveč . Moj zapis je kratek povzetek diskusije enega živilskega kongresa (tehnologi, nutricisti in zdravniki). Takrat sem se prvič zamislila... --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- WHO (Svetovna zdravstvena organizacija) in FAO (Organizacija združenih narodov za prehrano in kmetijstvo) priporočata za odraslo populacijo največ 5 g soli na osebo na dan oz. 2 g natrija na osebo na dan kot maksimalen dnevni vnos, vključujoč vse možne vire soli v prehrani. Temu priporočilu naj bi sledila tudi Slovenija. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tudi v našem gospodinjstvu se trudimo jesti "zdravo", vendar marsikdaj kupimo kruh, pa sir, pa še kaj. Malo solim solato, malo vodo za špagete,... . Zagotavljam vam, da tisti, ki vsaj deloma uživa trgovinska gotova živila, ne rabi skrbeti za pomanjkanje natrija, joda in še kakšnega minerala. Lasje mi grejo pokonci, ko slišim posploševanje o "E-jih ...". Povsem jasno mi je, da sol ni največji baw-baw živilske in domače prehrambene industrije. Se pa počutim nekoliko "nategnjeno" , ko se zavem, da so nekemu izdelku zavoljo podaljšanja obstojnosti (in v izogib kakšnemu drugemu "E-ju" ) dodali abnormalno količino soli (čeravno točno toliko, kot je v recepturi in niti lopate več ). Kamuflaža, blamaža . Ampak kruh je v splošnem res slan. Vem, ker me tu-pa-tam doleti, da ga moram poskusiti 5, 10 kom. Morda se situacija obrača na boljše, saj je bilo v zadnjem času kar nekaj govora na to temo, upam. kafetarca kafetarca klik

Sanjab1  

član od: 7.10.2004

sporočila: 98

12. jan 2011 17:50

Obožujem sol, ampak se trudim, da bi jo uporabljala čim manj. Večinoma tudi jaz uporabim kar Soyino omako ali kakšno drugo začimbo, ki že ima sol. Včasih pa, pri določenih jedeh, sol enostavno izpustim in malo pogoljufam recimo s kisom ali limono. Sanjab1

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

12. jan 2011 17:58

elaphus je napisal/a:

Riddle je napisal/a:

Poleti spijem nekje do 5 litrov vode (ker hitro dehidriram), pozimi malo manj, glede soli pa se zanašam na svoj okus.

Lp od R.

Normalno, da dehidriraš, če spiješ toliko vode. Voda spira sol iz telesa (znoj in urin sta slana) in ker se voda nima kam vezat v telesu, ga veselo zapušča skozi najrazličnejše odprtine ), s seboj pa odnaša še preostanek soli.

S soljo je tako, kot z vsako podobno stvarjo - preveč in premalo škodi.

lp



cervus

 

elaphus, hvala za pojasnilo, vendar sol, ki gre iz telesa, nadomeščam - oziroma vsaj poskušam. Je pa res vprašanje, kdaj je zadeve dost, al pa premal, kot ste že nekatere rekle ;)



Lp od R.

Sporočilo je spremenil(a) Riddle dne 12. 2011 18:00

repica  

član od: 2.10.2008

sporočila: 27

12. jan 2011 19:30

Zanima me če je kdo zasledil izdelke v trgovinah ki so označene z IZDELEK Z MANJ SOLI ker mislim da smo ljudje vse bolj osveščeni in bo to potrbno repica

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

13. jan 2011 8:13

Ravno če si osveščena, ti tega ni treba počet, saj že s tem ker si, vnašaš v telo pravo mero soli?

Commis débarrasseur

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. jan 2011 9:55

zzak1977 je napisal/a:

Ravno če si osveščena, ti tega ni treba počet, saj že s tem ker si, vnašaš v telo pravo mero soli?



Commis débarrasseur

 

Natanko tako. Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti