Problem

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

7. jan 2011 16:19

Draga archireal, upam, da se zavedaš, da ste jo do sedaj s psom vred zelo srečno odnesli. Kot so že predhodnice zapisale, mora biti pes vedno pod nadzorom, pa če je še tako "majhen in prijazen". To pomeni pripet na povodcu (na vseh javnih krajih) ali opremljen z nagobčnikom, oziroma mu mora biti onemogočeno prosto sprehajanje brez nadzora lastnika (torej mora biti v stanovanju, v pesjaku ali na ograjenem dvorišču). Mimogrede, si predstavljaš, kaj bi bilo, če bi tvoj kuža med svojimi sprehodi naletel na kakšen strup? Kdo bi bil kriv? "Zlobni" ljudje, ki nastavljajo strup za podgane ali ... lastnik, ki ne ve, kaj počne njegov pes.

Pa če bi se slučajno mali pudeljček zazdel kakemu psu, ki ne tolerira drugih psov, preveč "privlačen" in bi ga ta napadel? Pa če bi vas enkrat doletel klic iz zavetišča, kamor bi po klicu kakega občana, češ, da se tam in tam nahaja zapuščen pes, odpeljali psička. Bi se jezili, ko bi bilo treba plačati prevzem psa in kazen za "zapustitev"?

To niso heci, res ne.

Druga stvar so deratizacije. Če so se podgane namnožile, je itak logično, da sam gostilničar ali vaš svet stanovalcev bloka o tem obvesti ustrezno službo, kajne. Torej - telefon v roke, pokličite na Zavod za zdravstveno varstvo v vaši regiji in se dogovorite za obisk oz. za ukrepanje. Čimprej, saj se menda zavedate, da brez vašega posredovanja podgane ne bodo kar prostovoljno zapustile tako "dobre destinacije".

Potem pa še enkrat telefon v roke in opravite klic na Center za socialno delo, kjer boste opisali stanje vaše sosede. Če so pristojni za take zadeve, bodo ukrepali, sicer pa vas bodo napotili na druge pristojne službe (magari sanitarno inšpekcijo).

 

Mojca

vesoljka  

član od: 14.4.2008

sporočila: 134

7. jan 2011 17:58

Če za podgane ve soseska in gostilna, se lahko v bližini znajde tudi kak strup (pomešan s hrano). Mogoče bo ta namenjen tudi tvojemu kužku, ker ni malo ljudi, ki preprosto ne marajo psov. Ne privošču mu takšne grozljive smrti. Takih zgodb sem slišala že polno, že samo poslušati jih je hudo. vesoljka Ah, je že MamaF napisala. Se opravičujem. Sporočilo je spremenil(a) vesoljka dne 07. 2011 18:00

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

7. jan 2011 19:58

...glede na starost se bo morda babica hitro preselila... yulchi

archieal  

član od: 6.1.2011

sporočila: 4

9. jan 2011 11:50

Rada bi vam razjasnila nekaj reči. S padganami smo imeli probleme še pred pudeljčkom, med drugim nam je ravno tisto leto preden je on prišel v hišo ena pritavala iz školjke. Da ne govorim, kolikokrat smo jih imeli pred vrati. Nazadnje se je fantu še avto vgreznil, ker so dobesedno naredile rove izpod asfalta - še sama sreča, da je hitro ukrepal in avto umaknil, ker bi pristal cel en štuk nižje, gre pa za velikost avta tipa limuzina. Takrat smo na veliko kupovali na lastne stroške strup za podgane in metali v luknje in pohvala še naši komunali in občini, ki se vsaka otepa svojih pristojnosti, pa se ne morejo zmeniti, katera je zadolžena za odpravitev problema. Po dveh mesecih je komunala storila le toliko, da je luknjo zamašila in se je sedaj nadaljnjih treh mesecih ponovno vdrla. Problem z našo sosedo nimamo samo mi. Njenim prvim sosedom je muka, saj, kakor sem vam že navedla, vso svojo kramo nalaga na verando in verjamem, da ni lepo prenašati tega. V babičino življenje ne nameravam posegati, saj ima svoje "skrbnike", kakor sem razumela babe tračke, ki vejo vse. Tudi sama imam babico v kritičnem stanju, do katere se je treba peljati celih 6ur pa še vedno ni na takem nivoju. Po sveh svojih zmožnostih se z družino kombiniramo tako, da vedno nekdo poskrbi zanjo. Torej podgane so me motile že od prej, ne samo odkar je kuža doma. Je pa toliko bolj intenzivno vse skupaj, odkar je on pri nas. Da pa ne bo nejasnosti glede naše skrbi za psa, ker padajo obtožbe, da se ne skrbi za psa... Zvečer se gre na dalši sprehod, ker je čez dan doma bolj malo časa in smo doma za cele pol ure do uro, ko je treba kaj storiti doma, imamo s kužijem navado pred blokom igrati nogomet, kar obožuje, to pa je vsaj 2-3 krat na dan po 15 min oz kolikor nam čas dovoli. Ne vidim razloga, da bi ga kaznovala zato, ker je v bližini soseda in ne bi imel izpusta do večera, ker drugače ne utegnemo na sprehod. Moja napaka je, da mu kljub nadzoru uspe uiti in pridobiti kako kost pod zob in svoje odgovornosti od tu naprej se zavedam, zato ni potrebe opominjati. To se zgodi občasno, a takrat trpi muke. Bodimo realni - še meni včasih zadišijo dobrote iz gostilne, verjemite, da psu toliko bolj in bo ob vsaki priliki želel priti do dobrote, saj je vendar žival in to počne nagonsko in ne razmunsko - to ni zdravo zame. Kar se gostinca tiče, ne vem, kako in kaj misli. Je svoj ego in ni kaj dosti ljubezniv s sosedi. Jaz sem vsaj v toliki meri, da me razume glede psa in mu ne škoduje, kadar pritava do njih ter občasno spijemo kako kavo pri njemu. Podgane in početje sosede motijo mene in jaz se obračam k vam po nasvet in ne obtožbe, ker se svojih dolžnosti in odgovornosti v primeru,če.... popolnoma zavedam. In ker vem, da v naslednjih 10 letih bo kuža doma in bodo kmalu tudi otroci, ne želim tvegati. Lotiti se želim problema, ker imamočitno največjo potrebo po tem, dobrobit pa bodo imeli vsi sosedje, ne samo jaz. Poskusila sem dopovedati sosedi, zakaj to ni vredu in zakaj ni vredu za psa. Vidim, da ne gre, pa jo želim drugače opozoriti. Verjemite pa, da ni fajn, ko zjutraj odpreš vrata in tvoj pes za dobro jutro preganja prosto sprehajajoče podgane. To je že vsesplošni problem, le da je ponekod toliko bolj izrazit. Pri nas na žalost je. archieal

archieal  

član od: 6.1.2011

sporočila: 4

9. jan 2011 11:52

Pe še za yulchy... naj babica živi nadaljnih 20 let :) archieal

onaon  

član od: 21.6.2010

sporočila: 72

9. jan 2011 13:15

za podgane je potrebno narediti dobro deratizacijo, kdo je za to odgovoren ne vem, mogoče bi bilo potrebno najprej potrebno narediti pri gostilničarju, ker obstaja velika verjetnost da je leglo prav tam. Je pa res, če ne bo sodelovala celo naselje, ne bo deratizacija uspešna, ker kot razumem je problem zelo pereč. Ker so podgane tudi prenašalke številnih bolezni, predlagam za začetek prijavo na sanitarno inšpekcijo. Zadeva še pa mora hitro urediti, saj se podgane tudi zelo hitro razmnožujejo. Pa ena deratizacija še zdaleč ne bo dovolj, mogoče bo tretja prinesla rezultate. sem pa že videla podgane, ko so v bližini podirali stara skladišča. Da o velikosti ne govorim... Glede kužka, pa kot so napisali že ostali, ta ne sme biti brez nadzora, saj nikoli ne veš kaj se najde. Tudi sama ga imam, pa sodedje tudi, vsi so lepi cortkani, ampak brez nadzora pa niso nikoli. Če drugega ne , ker živimo na deželi obstaja vedno možnost, da se v naravi najde kaj stupenega, kakšna vaba ali kaj drugega. Sosedo je to že izučilo, in od zastrupitve psi niso nikoli brez povodca. O babici pa upajmo, da setudi nam ne bo to dogajalo. onaon Ne veš, kaj zmoreš, dokler ne poskusiš.

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

9. jan 2011 14:51

archieal je napisal/a:
   ...Ne vidim razloga, da bi ga kaznovala zato, ker je v bližini soseda in ne bi imel izpusta do večera, ker drugače ne utegnemo na sprehod...

archieal

 

Daj tole, kar si napisala, še enkrat preberi.

Ne gre za kaznovanje, pač pa tvojo dolžnost, da je pes v urbanih naseljih (kar prostor pred blokom nedvomno je) vedno na povodcu. Kateri del tu ni razumljiv?

 

Če psa ne utegnete sprehajati drugače kot z "izpustom", bi bilo mogoče smotrno razmisliti o tem, da se mu odpoveste in bi ga morda kdo dgug z veseljem sprehajal.

 

Sporočilo je spremenil(a) Issi dne 09. 2011 14:53

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. jan 2011 17:23

Dolžnost lastnikov psov je, da je pes zaprt in se ne  potika naokoli brez spremstva lastnika. Pa še takrat naj bi bil na povodcu. Pika.

lp

cervus

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

9. jan 2011 18:11

Tole je kombinacija večih težav: gospa ne bi smela brskati po smeteh. Potrebno je obvestiti CSD, vendar po mojih izkušnjah ne bodo storili ničesar. Lahko bi ji posavili skrbnika, saj je verjetno z njo narobe še kaj več in je v nevarnosti njeno zdravje.

Drugi nasvet je gostilničarju, ki naj ji prepove brskanje po njegovih in tujih smeteh. To bo po moje razumela.

Pismo sem razumela tako, da je pes pri lastniku ( ni potrebno, da je na vrvici), če je dovolj blizu in sploh če je vrt domač. Gospa meče smeti psu in to pomeni, da je vseeno, če je na vrvici.

Problem podgan je hrana, ki se stresa v kanalizacijo in odpadke, zato je treba preveriti, kaj je z deratizacijo. Lahko pogrizejo tudi električno instalacijo, ker jedo vse.

 

Jaz bi gospo fotografirala pri brskanju po smeteh in to poslala na CSD.

Tako bi jaz, drugih idej pa nimam.

F r i n a

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. jan 2011 21:31

archieal je napisal/a:
Rada bi vam razjasnila nekaj reči. S padganami smo imeli probleme še pred pudeljčkom, med drugim nam je ravno tisto leto preden je on prišel v hišo ena pritavala iz školjke.

.....
Torej podgane so me motile že od prej, ne samo odkar je kuža doma. Je pa toliko bolj intenzivno vse skupaj, odkar je on pri nas.

....
Podgane in početje sosede motijo mene in jaz se obračam k vam po nasvet in ne obtožbe, ker se svojih dolžnosti in odgovornosti v primeru,če.... popolnoma zavedam. Poskusila sem dopovedati sosedi, zakaj to ni vredu in zakaj ni vredu za psa. In ker vem, da v naslednjih 10 letih bo kuža doma in bodo kmalu tudi otroci, ne želim tvegati. Lotiti se želim problema, ker imamočitno največjo potrebo po tem, dobrobit pa bodo imeli vsi sosedje, ne samo jaz.

archieal

Torej, če se omejim samo na dele tvojega pisanja, ki se nanaša na podgane, je edini odgovor ta: Pokliči že enkrat Zavod za zdravstveno varstvo in se dogovori za deratizacijo!

Če ste imeli probleme s podganami že prej in jih imate še zdaj, jih boste imeli še naprej (tudi čez 10 let), če ti oz. vsi sosedje ne boste naročili deratizacije. Tule sladke besede in tolažba ne pomagajo prav nič in če si se obrnila na nas s prošnjo po nasvetu - tule je moj. Ukrepajte, dokler vam podgane resnično ne zagrenijo življenja do konca.

Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti