Hobotnica in lignji

Blitva  

član od: 9.5.2007

sporočila: 61

tema odprta - 6. jan 2011 19:21 | ogledi: 10.471 | odgovori: 11

Namen imam delati hobotnico s krompirjem v pokritem pekaču v pečici, dodala bi tudi cele očiščene lignje, vendar ne vem kdaj jih naj dodam, da ne bo za njih predolga peka in bodo gumijasti . Imate kaj izkušenj s tem ?

Blitva

Blitva  

član od: 9.5.2007

sporočila: 61

7. jan 2011 8:04

Morski strokovnjaki prosim pomagajte???? Blitva

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

7. jan 2011 8:41

jaz bi dal hobotnico v peč za kaki dve uri, lignje, če bi že moral bi vrgel noter zadnjih 20 minut. Pečina okoli 200 stopinj. Ampak to čisto iz glave, lahko da bi bila nesreča.

Bi pa raje lignje pripravil posebej v solati, hladne. Bi bilo fajn za zraven, osvežilno.

Commis débarrasseur

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. jan 2011 9:38

Kot je rekel zzak1977, kakšnih 20 minut pred koncem peke dodaj lignje. Ne bodo gumijasti, brez skrbi, lepo se bodo navzeli vsega, kar bo še v pekaču.

Mamamia

mamamia

KristinaG  

član od: 23.8.2005

sporočila: 87

7. jan 2011 9:43

Ravno med prazniki je fant delal hobotnico na krompirju v pečici in je izpadlo super. Postopek:Hobotnico očistiš, če morda predhodno ni očiščena. Odstraniš oči in tintno vrečko. Lovke pustiš cele, ostalo telo pa razrežeš na primerne kose. Najprej hobotnico skuhamo- in to v pečici. V pekač damo na kolobarje narezano čebulo in 2 stroka narezanega česna. Na vrh položimo hobotnico, malo popramo in solimo, a ne preveč. Lahko dolijemo malo vode ali vina, sicer pa hobotnica spusti tudi veliko vode, tako da dodatna tekočina ni ravno potrebna. Pekač prekrijemo s folijo in damo v pečico pri 180 st. Celzija za cca. 1 uro in 15 min. Vmes poskusimo če je že kuhana. Potem v drug pekač damo na kose narezan krompir z malo olivnega olja in nekaj začimbami (sol, rožmarin poper) ter ga pečemo kakih 20 min samega na 200 st. Celzija, nato pa dodamo kuhano hobotnico. Skupaj pečemo še 20 minut oz dokler oboje ni pečeno. Če boste predolgo pekli, bo hobotnica postala gumijasta. Zato krompir damo prej pečt. Zadnjih pet minut pečenja dodamo še mozarelo in češnjeve paradižnike. Mi2 nisva dodajala lignjev, po mojem pa bodo pečeni, če jih dodaš hkrati s hobotnico na krompir (to je zadnjih 20 minut), saj so hitro kuhani/pečeni. Poročaj kako bo uspelo! Aja, še to! Tekočine, ki jo hobotnica spusti po kuhanju nikar ne zavrzite. shranite jo v zamrzovalniku in jo uporabite pri pripravi rižote z morskimi sadeži - zelo dobro!!! KristinaG Sporočilo je spremenil(a) KristinaG dne 07. 2011 09:45

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

7. jan 2011 9:52

Za moj okus, je bolje da se hobotnica peče ves čas skupaj s krompirjem, to je tudi čar peke izpod peke, oziroma približka ki ga prakticiramo doma. Česen je tudi sovražnik hobotnice, če že, blaga čebula. krompir samo olupim in celega naložim pod hobotnico. Tudi hobotnice pustim cele, ponavadi muškatne. pred tem jo dam plavat v vodo za nekaj minut da spusti nekaj vode, nekaj jo pa more obdržati, da lepo aromatizira in pokuha krompir.

Commis débarrasseur

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

7. jan 2011 10:05

Hobotnica se peče na krompirju od začetka do konca. recept je enostaven : krompir na ploščice za podlago, nanj zabrišemo hobo, pokapljamo z olivnim oljem dodamo dva , tri brizge belega vina , nič soli, nič popra, nič česna. tako so me naučili moji otoški prijatelji. Damo v pečico in pečemo od 1 ure do ure in pol. Lignje lahko dodaš že na začetku, samo naj bodo solidne velikosti, tiste micene ,ki jih dobiš v marketih, že očiščene in zmrznjene in ki po peki postanejo obupno mickeni ne pridejo v poštev. Biti morajo tisti pravi, jadranski, sveži in odrasli osebki. Komot pečeš zraven , preverjeno velikokrat. Pa tudi sicer velja pravilo da se lignji pečejo ali 4 minute ali pa 40 minut. Vse tisto ,kar je vmes ni ok saj postanejo gumijasti. Evo to je to, loti se peke ni težko in bo grozno dobro. lp hedonist

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. jan 2011 10:28

Tudi "dalmoši" imajo različne navade pri pri pripravi hobotnice ispod peke. Mi smo prevzeli način, da hobotnico najprej damo v pisker s toliko vode, da je dno komaj pokrito, damo to na ogenj, da hobotnica spusti sok. Potem damo hobotnico na krompir in malo čebule in pod peko, kot je opisano zgoraj. Tekočini, ki  se je nabrala v loncu, dodamo malo olivnega olja in vina, in s tem proti koncu pečenja prelijemo hobotnico.

 

Mamamia

mamamia

KristinaG  

član od: 23.8.2005

sporočila: 87

7. jan 2011 11:00

Očitno res vsak malo drugače pripravlja hobotnico. Mi2 sva jo delala prvič in je bila zelo dobra. Morda naslednjič poskusiva po kakem drugem postopku. KristinaG

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. jan 2011 11:17

Saj, vsi malo poskušamo, potem ugotovimo, kaj nam najbolj ustreza, in to je to. Važno je le, da je hobotnica mehka ...

Mamamia

mamamia

KristinaG  

član od: 23.8.2005

sporočila: 87

7. jan 2011 11:25

Očitno res vsak malo drugače pripravlja hobotnico. Mi2 sva jo delala prvič in je bila zelo dobra. Morda naslednjič poskusiva po kakem drugem postopku. KristinaG

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti