Zaseka

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

7. jan 2011 20:28

Poznam veliko ljudi, ki tu okoli prodaja zaseko. Tako da predlagam izlet iz megle na sonček - Prekmurje in Prkelija, pa še malo Štajerske ;))) yulchi

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

8. jan 2011 13:52

priporočam dobro zasko od mesarja Štajnbirta iz Škofje Loke. Mesnico in predelavo ima doma nasproti OMV v Škofji Loki. Je bil razglašen za naj obrtnika in mesarja leta 2008. Ima vse slovensko poreklo iz pašnih kmetij.

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

9. jan 2011 14:40

Ja yulchi, mi že vemo kaj je najboljše,ob tem smo odraščali, smo jo mazali na kruh,pekli jajčke,delali zaprške(ajn prajn),scvrli kot zabelo po krompirju in špehovo solato(šalato)in za vse možno, pa naj gdo reče, da nam je hudo.A ne ,da je tako.Pa povabljeni v Prlekijo, Prekmurje in Štajersko, ne bo vam žal. zaja

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

12. jan 2011 12:02

no, naj še jaz povem kako jo delamo pri nas doma:

Slanino skuhamo, toliko da postekleni, nato jo skoraj ohladimo in narežemo na trakove, da se lažje zmelje, (ne na premajhen nož-da se lepo cvre in da so vidni ocvirki, ko jo scvremo) vmes zmeljemo tudi čebulo( na 1kg šeha 2 večji čebuli) česna ne dajemo, nato jo samo še posolimo 2.5dag na 1kg slanine, dobro premešamo in spakiramo-lahko v posodice ali v vrečke in v skrinjo.Imamo kar nekaj stalnih odjemalcev,ki pravijo,da je to tista prava zaseka,ki jo je težko dobiti v trgovinah.

anibas

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

12. jan 2011 13:15

Anibas, naslednjo rundo zaseke bom delala s čebulo, ker se spomnim babičine in ona jo je delala kot pravi tvoj recept in bila je zelo dobra.In res je kot praviš, je to tista ta prava, ki jo je težko dobiti. zaja

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

12. jan 2011 13:41

probaj zaja, to je tisto pravo

anibas

Tiaja  

član od: 4.10.2006

sporočila: 66

13. jan 2011 11:30

Anibas in Zaja, lepo prosim za nekaj pojasnil glede zaseke. Ker mamo ta vikend koline, in ker me mož že ful dolgo priganja, da nardim zaseko, bi jo tokrat res,.. sam mi ni najbolj jasno.

 

Najprej me zanima: slanina - to je tisti špeh, ki  ma mal mesa notr, ko ponavadi delamo iz tega grimpe?

ANabis, ti pišeš, da jo najprej skuhamo, pol pa v oklepaju vidim, da se lepo cvre, da so vidni ocvirki.. Tule mi prosim povej.. Jo skuhaš, pol ohladiš, pol pa kaj? Al jo zmelješ al cvreš?

 

V čem je pravzaprav razlika med grimpovo mastjo in zaseko?

 

Upam, da nisem nasula preveč vparšanj. Ampak res si želim nardit to zaseko.

 

najlepša vama hvala za odgovor.

 

Lp

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

14. jan 2011 0:23

Tiaja, daj poglej nazaj 4.1. sem napisala kako se dela zaseka, naredi jo po tistem receptu pa boš vidla, da bo dobra.Ja, špeh pa naj bo debel,pa če ima malo mesa vmes je pa še boljši.Ko je pa zaseka narjena, jo pa lahko scvreš in pečeš na njej jajce,delaš tudi druge stvari.Scvrta in ohlajena je pa tudi zelo dobrega okusa.zaja zaja

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

15. jan 2011 18:10

tako kot je napisala zaja,narejeno zaseko pa uporabljaš tako da na njej spečeš jajčka,ali jo precreš za zabelo,na njej narediš tenstan krompir in ješ lahko tudi tako kot je na kruhu ali jo ponudiš zraven narezka!

Ali ti ta razlaga kaj pomaga?

lp



anibas

 ja,v prejšnem postu sem res bolj dvoumno napisala,ja špeh skuhamo in naredimo kot sem napisala zgoraj-samo ko jo meljemo jo zmelji na debelejši nož-da ko jo boš pač uporabljala za kuho,ko jo boš scvrla( daš žlico zaseke in jo popražiš v ponvi da se vidijo lepo rjavi ocviki in potem narediš kar te je volja,to sem ti pa nmapisala.

Sporočilo je spremenil(a) anibas dne 15. 2011 18:14

neznan uporabnik

17. jan 2011 9:20

Ko vidiš pujsa pomisli na srečo , ne na pečenko. Zaseko pa zamenjaj z olivnim oljem, ne jutri stori to še danes. kukii

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti