Vzgajanje solate pozimi

Jejža  

član od: 6.9.2007

sporočila: 180

tema odprta - 2. jan 2011 13:11 | ogledi: 20.315 | odgovori: 25

Zdravo!

Zanima me, če imate izkušnje z vzgajanjem solate pozimi. Npr. na podstrešju, stopnišču ...

Sama nisem poznavalka teh rastlin, gotovo imajo nek svoj ritem, a kljub temu me zanima, ali je kaj možnosti, da v nizke posode posadim npr. motovilec, ki je majhen, in bi mi uspel v tej meri, da bi ga lahko obrezovala in imela svežo, domačo solato tudi pozimi.

Hvala :)

Jejža

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

2. jan 2011 15:05

A ni na podstrešju in na stopnišču odločno premalo svetlobe? Pa če upoštevamo še kratek dan pozimi.... Boš morala kako luč prižgat

lp

cervus

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

2. jan 2011 18:30

Vse kar pozimi posejemo je vrtna kreša ali pa kakšni kalčki,ki jih lahko vzagajamo kar na kuhinjski polici .

Za vse ostalo pa je skoraj potrebna toplota,svetloba in pomlad.

Mogoče bi šlo v kakšnem greenhaus prostoru ali zmskem vrtu.

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

3. jan 2011 10:32

Jaz imam v lončkih le peteršilj in rožmarin, vse ostalo pa nakupim pri branjevki na tržnici. Namreč nimam dovolj prostora, da bi si lahko privoščila kaj več. Sicer pa zakaj pa ne bi poskusila. Vrečka semena ne stane veliko, izkušnjo pa lahko podeliš z nami. Npr. vzameš korito za rože, poskrbiš za primerno zemljo in poseješ solatko - berivko. Poskrbiš za primerno svetlobo in vlago in toploto, mogoče pa ti uspe. Moja mami je vedno spomladi v lončke posejala določena semena, da je pridobila sadike za vrt. Je pa res, da jih je imela na okenski polici.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jan 2011 12:32

Solata je sončna rastlina, pomeni, da zahteva polno dnevno svetlobo in več ur dneva kot ga je zdaj. Nič ne bo s tvojo idejo.

Včasih so pozimi jedli kislo zelje, repo, repne cime (ko je repa v temačni kleti počasi odganjala zelene (bolj rumenkaste sicer) liste..... pa sveže zelje, dokler so bile glave v kleti., fižol v zrnjnu, črno redkev, morda lokalno še kje kaj.

žDanes bi k temu dodala še kalčke in skoraj končala. Letošnja zima ne omogoča nabiranja na vrtu, vsaj pri nas je ves čas seng, ampak, saj bo kmalu pomlad, pa regrat u solat......

rimljanka

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

3. jan 2011 12:57

Edino siljen radič imaš lahko tako v lončkih preko zime.

Sergej

arima  

član od: 11.5.2010

sporočila: 147

3. jan 2011 13:47

Smo probali jaseni posaditi solato vegorko v rasllnjak, tako kot posadimo motovilec, ki lepo uspeva in ga lahko nabiraš preko cele zime tudi, če je veliko snega kot je letos, solata pa nima nobenega okua arima

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

3. jan 2011 13:51

Zanimiv članek o siljenju radiča je v sveži, torej januarski številki revije Moj mali svet. Sicer pa občasno v črni kroniki lahko beremo kaj o dosežkih botanične pridelave v zaprtih prostorih, samo da so tisti pridelki precej donosnejši od solate (seveda takrat, kadar ne pridejo do črne kronike, ampak do specifičnega tržišča), zahtevajo pa tudi kar precej materialnega in možganskega inputa (umetna razsvetljava, dovajanje vode in gnojil, prezračevanje, zaščita pred škodljivci), in mislim, da bi se dalo dosežke te botanične veje sicer smiselno uporabiti tudi pri solati, dvomim pa, da bi se splačalo. Jaz bi na tvojem mestu šla v knjižnico in/ali pobrskala po internetu, kaj je napisano o pridelavi zelenjave v rastlinjakih, o hidroponiki in podobnih geslih, potem pa razmislila, ali se v resnici hočem s tem ukvarjati. Za domač okus in nekaj svežih vitaminov se pa raje loti kar kalčkologije, kot ti je že Rimljanka namignila. lp, proxima

neznan uporabnik

3. jan 2011 13:54

Kislo vložene kumarice in paprika, rdeča pesa...a ni to zimski vir vitaminov?

 

Ja, ja, vprašanje je bilo v zvezi z motovilcem. Razmišljam: če prezimi na vrtu, bi tudi v koritih. Edino čas sejanja si najbrž zamudila.

Se pa rastlince ne dajo kar tako. Pozabljamo, da imajo one svojo pamet (ki je mi ne razumemo) in dobro vedo, kako dolg je dan in kako dolga je noč (niso pred računalniki totalno zje***e bioritma), tako da lepo čičajo in čakajo na optimalne pogoje.

Joj, men je narava tolk všeč ker se ne pusti motit!!

 

japaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jan 2011 14:19

Ja, siljen radič. Članek, ki ga omenja proxima, je res dober. Ampak, nanj je treba misliti že najmanj junija, ko sejemo radič za korenine, ki jih bomo silili.

Tako, kot opisuje proxima ilegalno pridelavo opojne travce, skoraj tako, pra vzaprav je vzgojena solata, ki je voljo na polisah trgvoin. Tista, ki ji jaz rečem, da je videla ssonce, če so jo od tovor njaka do trgovine morda po soncu peljali........

Skratka, koliko korit z motovilcem pa bi bilo zadosti, da bi, na stopnicah, recimo, pridelali dovolj za solato povprečne slovenske družine? Nimamo vsi Španskih stopnic doma.........

rimljanka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

3. jan 2011 15:42

Rastlinice, ki jih omenja Proxima so res dobičkonosne da je kaj čeprov tudi siljeni radič ni ravno poceni zadeva in bi se splačalo razmišljati o njegovem gojenju tako na veliko. Je pa tudi uporaba čudežnih rastlinic bolj vsestranska saj denimo , je izvrsten dodatek za kakšne piškotke, siljen radič pa pač ne. lp hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti