Kako razmastiti mleto meso

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

tema odprta - 30. dec 2010 15:54 | ogledi: 11.314 | odgovori: 30

Ker pričakujem nam vsem ljubo gostjo, ki se zadnje čase sooča z napadi zaradi žolčnih kamnov, bo za njo na jedilniku bolj dietna hrana. Ampak gospa ne je rib, ne perutnine, ne divjačine... Svinjino pa bi, pa ne sme. Poje kakšen košček puste govedine ali teletine, pa še to komaj prežveči in jo potem vse tišči. Zamislila sem si torej, da ji pripravim dietne polpete iz mlete puste govedine ali teletine, pa še to bi rada čim bolj razmastila. Ali obstaja še kakšen način razen mečkanja z mrzlimi rokami? Da ne bo žvečila ravno samo pustega krompirja in pasiranega korenčka...

Hvala za nasvete!

čoko

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

30. dec 2010 16:09

Če so problem samo maščobe, jih ima pusta svinjska ribica po nekaterih tabelah manj od piščančjih prsi brez kože (in tudi manj kalorij) in sodi med priporočene vrste mesa tudi pri strogih dietah. Kako naj bi mečkanje z mrzlimi rokami vplivalo na "razmaščevanje" mletega mesa, mi pa čisto nič ni jasno. Vsekakor je koristen nasvet, naj ti mesar zmelje posebej odrezan kos mesa, seveda pa nič ni narobe, če to napraviš kar sama z multipraktikom (v tem primeru lahko noter vmešaš še 10-15% teže ali še več radenske ali piva, kar bo pusto mesno maso vsaj malo zrahljalo, sicer bodo polpeti zbiti in podobni briketom iz žaganja). lp, proxima

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. dec 2010 16:17

Evo, čoko, problem je rešen: svinjska ribica v naravni omaki; gospa bo zadovoljna, ker bo jedla svinjino, ti pa tudi, ker ji boš ustregla, pa še komplikacij s polepti in kombinrianjem,  kaj jim lahko dodaš in česa, se izogneš.

Tudi sama sem, ko sem bila na zelo strogi dieti zavoljo maščob v krvi, smela jesti svinjsko ribico. Nisem je prirpavljala na maščobi, ampaks em jo opekla na teflonu, potem pa zalivala z malo vode, solila in dodala kakšna sveža zelišča. Je bilo čisto spodobno za jesti, upoštevajoč okoliščine seveda (gotovo bolj okusno od kuhanega piščančjega fileja ....). Zraven pa postrežeš na pari kuhano zelenjavo, prelito z malo olivnega olja, ali kuhano ajdovo kašo (ali oboje).

 

Mamamia

mamamia

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

30. dec 2010 16:21

Jah na mrzle roke naj bi se maščoba prijela, čeprav se mora prej ogreti, da postane voljna.

Velja upoštevati proximin nasvet - pusto meso sama zmelji ali naj ti ga mesar, če ti to dela pred očmi.

V maso dodaj še kakšno jabolko in drobno naribano zeleno - odlično!

peter

sensia  

član od: 17.4.2009

sporočila: 98

30. dec 2010 17:10

Oj, če maš pa meso že zmleto in bi ga rada porabila, ga pa na pol prepraži na suho in odlij odvečno maščobo.Nato pa dodaj kak jajček in seveda še vse ostalo kar daješ ponavadi v polpete pa mogoče še malo drobtin, da ti bo maso bolj skup držalo.Gospe pa reči, da je samo pusto meso in boš vidla, da jo ne bo čisto nič tiščalo, ponavadi taki ljudje,če ni po sredi res kakšna resna bolezen, pojedo vse kar dobijo na krožnik sam povedat jim ne smeš kaj je.Is tvojega pisanja sem dobila občutek, da je malo kapricasta,če se motim se tudi že kr v naprej opravečujem.lp sensia

kajzar  

član od: 28.2.2010

sporočila: 39

30. dec 2010 17:26

Jaz naredim polpete iz 2x mlete puste govedine, v katero dodam sestavine podobne kot za tatarski biftek, v maso pa vmešam še žličko sode bikarbone. Polpeti so rahli in okusni. Za prilogo pa pire iz kuhane zelenjave. kajzar

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

30. dec 2010 18:22

Polpete delam vedno iz puste govedine, dodam kruh, najbolje sredico, da so potem mehki.

Lahko denimo dodaš kozarček moke pa malo pecilnega notri, pa bodo zagotovo  sočni. Če se ne motim je v bazi tak recept od Galje, če ga najdem ti ga prilepim.

Lahko vmešaš tudi kakšno zelenjavo, denimo bučke...lahko narediš iz pustega svinjskega in govedine mmmmm.

Joj, sem prav lačna postala

 

 

 

http://www.kulinarika.net/recepti/5907/mesne-jedi/hlebc

 

Nikoli ne reci nikoli

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 30.dec 2010 18:25

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

30. dec 2010 18:55

Ob misli, da ti delaš pojedino, anamarija, se mi zdi, da bom zdaj zdaj umrl od lakote!

peter

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

30. dec 2010 19:19

O, zlati ste!

Glede mrzlih rok-se kar precej maščobe prime gor, ampak je to po mojih izkušnjah trdo delo- je treba tisto maščobo sproti dol umivat, tako da so na koncu roke čisto zdelane za tistih par kapljic maščobe.

Svinjine si ne upam ponudit, ker jo ima na seznamu prepovedanega, pa ji bom to varianto samo omenila za doma, mogoče ji bo pa všeč...

Sicer pa ne gre za kaprice (čeprav je sicer res bolj izbirčna), ampak jo vidim zraven, kako trpi ob vsakem manjšem prekršku, čeprav je zelo potrpežljive sorte. Med čakanjem na operacijo brez besed melje suhi krompir in tisto pusto zelenjavo, ki ji je dovoljena, pa bi ji vsaj malo popestrila jedilnik, ko pride k nam. O mletem sem pa razmišljala, ker že malo težje prežveči hrano in ji bo kakšen slabo prežvečen zrezek najbrž še bolj obležal...

Bom preverila, kaj od zelenjave ji je dovoljeno, pa bom res poskusila to vmešati v polpete, da ne bo kot žaganje.

Hvala!

čoko

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

30. dec 2010 19:39

Brez skrbi ji lahko narediš svinjsko ribico. Daš jo v ponev in priliješ malo vode. Ko povre jo spet dodaš, malo posoliš in spet doliješ vodo. Pusti, da povre do konca, da pridobi malo barve. Tako pečeš kakih 20 minut, odvisno od količine oziroma debeline mesa.Na koncu mora ostati malo vode, da ne bo tako suho. Zraven skuhaš krompir z blitvo, vse skupaj zmečkaš in odlični obrok je na mizi. Tako kuham zase, saj imam tudi sama težave z žolčnimi kamni. daga Sporočilo je spremenil(a) daga dne 30.dec 2010 19:42

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

30. dec 2010 23:09

Ne morem si kaj, da ne bi obvestila celo kulinariko, kako sočno svinjsko ribico sem spekla te dni. Obložila sem jo s čebulo in česnom in zalivala z govejo juho. Sicer to običajno delam s pečenkami, ribica je pa bolj pusto meso in sem mislila, da bom ven dobila bolj žaganje. Nekateri pač ne prenesejo nobene maščobe, pa sem se odločila za ta kos mesa. Potem pa je izpadlo njami. Se pa z leti spreminjamo. Nekoč nisem smela videti najmanjše kožice ali špehka, ki bi se držal mesa, zdaj pa že malo popuščam in vidim, da še kako paše kakšen bolj žmahten zalogajček.

Oprosti čoko, ker sem malo zavila s poti.

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti