Pohanje?

kalika  

član od: 3.2.2010

sporočila: 51

tema odprta - 23. dec 2010 11:27 | ogledi: 24.287 | odgovori: 16

Pozdravljeni,

prijatelj me klical in vprašal kako bi se obneslo, če bi paniranega piščanca dal v pečico, namesto, da ga cvre na olju na štedilniku. Jaz prisegam na star način, torej v olju. Spravil pa me je v dilemo, ker resnično ne vem, če je kakšna varianta. Pomagajte prosim.

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

23. dec 2010 11:41

Preizkušeno v redu.

Panirane kose piščanca sem naložila na pekač, obložen s peki papirjem, pokapljala z oljem in pekla. Enkrat jih je vmes dobro obrniti.

Issi

poldka  

član od: 28.6.2009

sporočila: 25

23. dec 2010 11:52

Pohanje v pečici se zelo dobro obnese pri velikih količinah pohanja . V globok pekač od pečice dam olja da je lepo pokrito dno približno za pol prsta, položim meso v pekač in dam v pečico. Po potrebi obrnem meso dokler ni pečeno oz pohano . Veliko uspeha. poldka

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

23. dec 2010 12:44

Kakila, odlično je!!! Jaz ga dam na peki papir, po vrhu meso pošpricam z oljem (sem si za ta namen prav kupila šprico) in spečem, vmes enkrat obrnem, da se zapeče še na spodnji strani. Na enak način delam tudi polpete, pri pohanih marelah pa mi ta način ni bil všeč, saj je goba v notranjosti skoraj izginila, ostalo je le pohanje.

mejačka

kalika  

član od: 3.2.2010

sporočila: 51

23. dec 2010 13:00

Ne vem - moram poskusit. Kako dolgo se pa peče?

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

23. dec 2010 13:17

Ali lahko "pohanje" v pečici primerjamo s pravim pohanjem?

Pohanje je namreč način priprave, ko panirano živilo damo v veliko količino mačobe, ki mora biti segreta na primerno visoko temperaturo, da panada skoraj trenutno zakrkne. S tem se okrog živila ustvari skorjica, ki preprečuje vdor olja v živilo in zagotavlja, da živilo ostane sočno, ne premastno in se speče do konca. Če panirano živilo damo v pečico in ga pošpricamo z oljem, bo prenos toplote na panado in živilo počasnejši, saj je zrak v primerjavi z oljem slabši prevodnik toplote. Posledično bo verjetno tudi na ta način "pohano" živilo bolj mastno. Ali se motim? Nisem še probal.

Še slabše utegne biti, če meso v pekaču kar prelijemo s hladnim oljem in potem vse skupaj damo v pečico. V tem primeru se olje segreva počasi in nimamo tega trenutnega zakrknjenja panade.

Miroslav Vulović

Sporočilo je spremenil(a) sarabande dne 23.dec 2010 13:18

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

23. dec 2010 13:37

Zanimivo in hvalevredno razmišljanje. Pozabil pa si, da se živilo v pečici ne segreva le s konvekcijo (vroč zrak), ampak tudi s kondukcijo (podlaga, na kateri se peče) in iradiacijo (s sten pečice). Glede količine maščobe bom pa ob eni naslednjih prilik peke piščanca v pečici skrbno izmerila (stehtala) olje, s katerim poškropim kose paniranega mesa, nato pa še papirnate serviete, na katerih jih po koncu peke odcedim, skupaj z maščobo, preostalo na peki papirju (in seveda bom odštela težo peki papirja in papirnatih serviet :)))) (Kitajci v Trstu imajo kar najbolj zanimive gadgete, med drugim na stotinko grama natančne digitalne tehtnice, po mojem jih v glavnem uporabljajo razni dealerji, in tole je kot nalašč za poskus.) Glede zdravja pa: da ocvrta živila ne sodijo med najbolj zdravo prehrano, je že znano, dvomim, da način cvrtja to kaj dosti spremeni. Po drugi strani pa je moja filozofija, da se moraš vsake toliko časa zadet s holesterolom, da žile vedo, v čem je razlika (ne velja za tiste, ki se morajo držati diete, ki jim jo je predpisal zdravnik na osnovi laboratorijskih izvidov). lp, proxima

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

23. dec 2010 17:08

Jaz sem tudi po vzgledu kolegice,dala pohat v pečico.No meni je bolj všeč klasicno v ponvi na plošči.Res porabiš manj olja v pećici.Seveda,če se izogibaš preveč mastnim jedem je to ok.Samo pri nas se v zadnjih letih malo poha tako,da ko že poham je to v olju in na plošči,klasično. dari

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

23. dec 2010 20:30

jaz pa kose piščanca nasolim in spečem v pečici in ko se meso ohladi ga normalno spaniram in na hitro na olju ocvrem, toliko da dobi cvrtje barvo. Ne vem če porabim kaj manj olja, je pa preverjeno, da meso pri kosti ni več krvavo - včasih zna biti, sploh pri malo debelejših kosih. kleo

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

23. dec 2010 21:24

Piščanca normalno spaniram, ga povaljam v olju in nalagam na pekač. Pečem ga cca 50 do 60 min. na 160 stopinj C (ventilator), vmes ga enkrat obrnem. Pečenega poberem na papirnate seviete, da se odcedi vsa maščoba. Tako pripravljen piščanec po okusu in videzu ne zaostaja za klasično ocvrtim, je pa sigurno manj masten, pa tudi skrbi, da ne bi bil do kosti prepečen, ni. Če pečemo večjo količino mesa, pa prihranimo tudi pri času.

Julija

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

24. dec 2010 8:14

Super pride, mi vedno pečemo v pečici, če imamo več kosov, da se lahko kar naenkrat vse speče. Lakica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti