Fuži

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. nov 2012 15:17

sunygold je napisal/a:

No da še jaz odgovorim kaj so fuži! Fuži so tesenine ali po domače pašta. Vsebuje pšenični zdrb, jajca in sol. Fuž pomeni samo oblika pašte. Bistvena razlika med pašto, ki se jo kupi na  trgovinski polici in fuži je pa ta, da so fuži le delno osušeni med tem, ko je pašta iz trgovinske police pečena. Fuži se prodajajo kot polsuha pašta , ki mora biti hlajena na primerni temperaturi in ima sorazmerno kratek rok uporabe. Dobimo pa jo seveda tudi v zmrznjeni obliki.

Najbolj znane jedi so: Fuži s tartufi, s šparglji ali bluščem, z refoškovo omako, v poštev pridejo tudi razni divjačinski golaži, golaž iz kokoši, ali pa dober vsem znan goveji golaž.

 

Lp



sunygold

 

hehe, po devetih letih si obudil temo???

Pa dobrodošel  na Kulinariki.

 

Fuži vemo, kaj so,  kupiti se jih da v več "agregatnih" stanjih, gre pa dejansko za obliko testenine. In ni nujno, da so le iz pšeničnega zdroba, tudi iz moke so lahko (no, tako vsaj pravijo tisti IStrijani, ki jih poznam, morda tvoji ali ti menite drugače). 

In najbolj teknejo z žgvacetom, to pa tudi vemo, kaj je, pa s pršuotm recimo in čisto malo svežega naribanega tartufa gor. Ampak res čisto malo.

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. nov 2012 15:18

auachiuaua je napisal/a:

I ja bih želela jesti istarske fuuže, sa boškarinom.



auachiuaua

 

A ti veš, da so Istrijani s hrvaške strani "poslali" nekaj boškarinov na slovensko stran, da še na naši strani malo oživimo to žival, ki daje taki fini mesek?

mamamia

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

26. nov 2012 15:56

mamamia je napisal/a:

auachiuaua je napisal/a:

I ja bih želela jesti istarske fuuže, sa boškarinom.



auachiuaua

 

A ti veš, da so Istrijani s hrvaške strani "poslali" nekaj boškarinov na slovensko stran, da še na naši strani malo oživimo to žival, ki daje taki fini mesek?



mamamia

Tega nisem vedel, si pa ne morem kaj, da se na poti domov z "morske rezidence" ne bi ustavil v Buščini in pomlackal njihove domače fuže z boškarinom, pa še kaj... :)

auachiuaua

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

26. nov 2012 16:26

auachiuaua je napisal/a:

mamamia je napisal/a:

auachiuaua je napisal/a:

I ja bih želela jesti istarske fuuže, sa boškarinom.



auachiuaua

 

A ti veš, da so Istrijani s hrvaške strani "poslali" nekaj boškarinov na slovensko stran, da še na naši strani malo oživimo to žival, ki daje taki fini mesek?



mamamia

 

Tega nisem vedel, si pa ne morem kaj, da se na poti domov z "morske rezidence" ne bi ustavil v Buščini in pomlackal njihove domače fuže z boškarinom, pa še kaj... :)



auachiuaua

Ja, odločit se bo treba: a si fantek ali punčka!

( odloči se za fantka, za punčko si preveč žleht )

ežoj

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 26.nov 2012 16:34

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. nov 2012 18:16

 

A ti veš, da so Istrijani s hrvaške strani "poslali" nekaj boškarinov na slovensko stran, da še na naši strani malo oživimo to žival, ki daje taki fini mesek?



mamamia[/citat]

Ja, zdaj pa mandrajo najlepše rastišče potonk pod Kraškim robom.

nola

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. nov 2012 20:40

UUUpppss, nola, tega pa nisem vedela ...

Tole o boškarinih sem izvedela od enega fletnega mladeniča, ki na puljski tržnici prodaja domače izdelke z njihove kmetije (no, včash grem kaj kupit le zaradi klepta z njim , mož tačas pri sosednjem kiosku pivo pije). Sem kupila tudi neko salamo iz boškarina in ker se takole čez pult poznamo že nekaj let, mi je povedal tole zgodo in tudi, kakšne težave so bile zaradi meje (ker Hrvaška še ni v EU).

 

Žal mi je za potonike, ampak šefa boškarinov za lase pocukaj!

mamamia

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

27. nov 2012 5:23

Boškarine sem čisto po krivem obtožila teptanja potonk. Menda so tiste krave iz druge štale, boškarini se pa vsi, kar jih zaenkrat je, pasejo v Škocjanskem zatoku pri Kopru.

Se opravičujem boškarinom in vsem, ki sem jih zavedla.

http://www.drustvo-boskarin.si/

nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. nov 2012 7:39

Pa tudi sicer, ne glede na to, za katere pasem govedo gre, potonk ne bo pojedlo, so strupene, jih pa bo, to je pa res, poteptalo in posledično ne bodo tako lepo cvetele. Sicer se pa lahko vprašamo, kaj je bolje, ali to, da jih teptajo noge goveda ali to, da jih čez nekaj (morda deset) let ne bo, ker se bodo tisti njihovi travniki zarasli v gozd. Tak je naravni proces na kraških travnikih, ko izostane kosa, vsaj enkratletna in kak gobec, ki pomuli, kar je za pomulit. Seveda, ni pa za pretiravati, niti s prvim, niti z drugim. Kot običajno, srednja pot je najboljša pot.

O fužih pa vse najboljše, konec koncev so tudi daleč v celinski Sloveniji delali podobne testenine. Doma hranimo leseno deščico z zarezami, po kateri so posvaljkali koščke testa in naredili nekaj fužem podobnega. Za pocrkljat kdaj, bi rekla, glede na številčnost takratne družine gotovo ne za vsak dan.

 

rimljanka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. nov 2012 8:10

Če je pa časa zmanjkalo, so bili pa tudi navadni blekci dobri.

Loni Makaroni

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. nov 2012 9:40

Fino se kombinirajo z naslednjim (moji top 3)
- s smetanovo omako z jurčki in tartufi

- z mesom v vinsko- paradižnikovi omaki

- s špargljevo omako s tartufi

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti