Božična večerja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

14. dec 2010 11:01

Božični večer je 24.decembra in tudi pri nas je takrat na sporedu bolj bakala in druge ribe.

25. decembra je pa Božič in takrat je na vrsti bogato kosilo v krogu družine.

26.januarja je Štefanovo, to je dan za obiske, takrat letajo vsi s flaškami in panetoni okrog.

nola

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

14. dec 2010 11:24

Hvala Nola, torej je prav tako ,kot delam. lp hedonist

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

14. dec 2010 11:43

Midva bova letos prvič sama za Božič, ponavadi sva pri starših mojega fanta. Z božično večerjo se vedno zelo potrudi njegov oče, pripravi kaj ribjega, ponavadi to, kar je na trgu sveže. Lani smo imeli škampe, omako iz bakalaja, in orado. Božično kosilo 25. je v znamenju domačih testenin in paradižnikove omake, rostbifa, orehov, mandarin, pannettone in torroncini so tudi obvezno na sporedu. 26., kot pravi NOla, je dan za darila in prijatelje. Novoletno kosilo pri mojih starših je tradicionalno: sarma in pire krompir (svinjska pečenka za zbirčne), poslušanje dunajskih simfonikov, popoldne torta (dva rojstna dneva 1.januarja in moj nekaj dni prej). Saša

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

14. dec 2010 11:50

Jaz običajno božično večerjo pripravim bolj zgodaj namesto kosila. Vsi pridejo pozno domov in so lačni. Začnemo običajno s kakšno juho, da nasitimo želodčke za prvo silo. Okoli 6 h pa sledijo prve majhne predjedi, nato še glavna jed, sladica. Med večejo tudi odpremo darila pod jelko, se pogovarjamo, skratka en tak lep družinski večer ob svečkah. Ker ostane še dovolj časa gremo še na kakšen sprehod... Letos se nagibam k temu, da bi pripravila predjedi - hobotnico v solati in hladni krožnik s pršutom, sirom. Če bodo seveda za, če ne ostane zgolj juha, pa mogoče le kakšen popečen kruhek z kakšnim namazom. Mika me, da bi letos spekla romba z krompirjem v pečici. Zraven pa solato. Za sladico pa zacher torto. Za sam Božič pogosto nimamo posebnega obreda za kosilo. Čisto po željah. Po bolj pozni noči nam najbolj prija goveja juha, pražen krompir ali pire, meso in solata. Nedeljski stil. Novoletna večerja - če bomo doma pa bo definitivno polnjena svinjska ribica (z tartufato in feto), ovita z pršutom, zraven pa ajdova kaša z jurčki in smetano, skutini štruklji, pa malo kuhane zelenjave. Novoletno kosilo pa seveda sarme, ki jih pa predhodno pripravim že pred prazniki. Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 14.dec 2010 11:51

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. dec 2010 11:53

Pri nas je po neki tradiciji glavnina dogajanja na božični večer, torej 24. decembra. Pod smrečico damo darila, seveda še vedno skrivamo kdo komu kaj podari in otroci, stari od 16 do 25 let, se še zdaj delajo, da verjamejo, da darilo prinese dobri mož z brado, ne pa da ga kupijo starši in dedki in babice.

Popoldan začnemo pripravljat svečano večerjo, vsak nekaj dela - nam je prav skupno pripravljanje večerje - tri družine smo skupaj - eden glavnih obredov pred božičnimv ečerom. Ob 19. uri zazvoni zvonček in si razdelimo darila, potem pa sedemo k mizi. Pogovor, veliko smeha, včasih kakšna pesem ... dokler nam je, sedimo in klepetamo, ob hrani obvezno dobro vino.

 

Naslednji dan, božič, je namenjen lenarjenju in obisku mojih staršev, tam smo na kosilu, s seboj vedno vzamemo še taščo, da ni na tak praznik sama doma.

 

Novoletno kosilo je pri moji mami: sarma, sarma, sarma ....in kuhan krompir v kosih. Zjutraj je pa, pokozarcu penine, obvezna kisla juha v taščini kuhinji.

 

Mamamia

 

Mamamia

 

 

 

 

mamamia

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

14. dec 2010 12:29

Pozabila sem dodati, da sem pred leti za praznike kuhala in kuhala, tako, da sem ob večeru ko je bilo najbolj luštno od utrujenosti padla dol. Namreč cel kup predjedi, pa glavna jed,....da ne govorim, da sem na silvestrovo cel dan porabila za sarme, zvečer pa za večerjo...Pa delala polnjene žepke z različnimi nadevi za zajtrk na novega leta dan, ko so vsi prišli k meni na zajtrk in obenem kosilo- sarme... Tako se mi je nekega silvesterskega večera zgodilo, da sem zaspala ob 10 h in se zbudila ko je že veselo pokalo....Takrat sem sklenila, da bom za praznike že kuhala, ampak predvsem uživala. Zdaj si pripravim že vnaprej načrt, tudi kupim pravočasno in ne kompliciram. Raje manj, kot pa do zadnjega v trgovinah in nervozno v kuhinji. Sploh pa še najmanj eksperimentirati z jedmi, ki se lahko ponesrečijo, pa še veliko časa potrebujejo.... Prazniki so res najlepši, če smo nasmejani, spočiti ...

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

14. dec 2010 12:58

Bravo Trixi. Tudi sama se bolj, če se le da nagibam k temu kar sama pišeš. Že prej, če se le da nabavim vse in pri vsem ne kompliciram toliko.  Lepo je, če pripravimo nekaj, kar pač ne jemo vsak dan ali pa vsako nedeljo, toda do onemoglosti komplicirati - pa zakaj. Itak poješ lahko toliko in ne več, lahko spiješ toliko in ne več.  Lepo je, da smo skupaj, da si kaj povemo ali tudi da skupaj na kavču zaspimo v pričakovanju.

tedyka

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

14. dec 2010 13:32

@Trixi: se strinjam! Nima smisla utrujati se do nezavesti in pripravljati jedi, ki se lahko ponesrečijo... lahko prej pokvarimo obrok, kot pa ga naredimo lepšega. Saša

neznan uporabnik

14. dec 2010 13:34

In lepo je, da čez čas z veseljem vzameš v roke kakšno fotografijo, na kateri smo vsi s tistimi lepimi, prazničnimi obrazi.... evo, to je bila meni pred leti prelomnica v dojemanju praznikov: pokvarila sem posnetek, sama sebe sem videla s tistimi rdečimi lički, kakršne imamo ponavadi zagrete kuharice ob štedilniku, edina nisem  bila urejena tako, kot sem želela biti...in gostje so se spominjali, da so sicer dobro jedli (kaj, je bilo že na pol pozabljeno), ampak "Ojoj, kakšna si pa ti tukaj !?" je s sliko vred ostalo v analih zgodovine

Tko da......

 

Saj tematske večere z eksperimentalno kulinaričnim programom se da tudi kdaj v jeseni ali spomladi zorganizirati

 

Skratka, uživajte!

japaja

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

14. dec 2010 13:53

Najboljša kulinarična in družabna srečanja so panavadi tista neplanirana, kot tudi spomini.

Commis débarrasseur

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti