Lisa - naj piškoti

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

tema odprta - 11. dec 2010 9:23 | ogledi: 19.792 | odgovori: 21

Eno vprašanje. A recepti morajo biti tvoji, ko jih oddaš, al je dovoljeno kopirati kak recept od kje drugod?

gledam malo zmagovalne recepte in vidim , da je bil za leto 2004 zmagovalen en recept iz ene italijanske revije, ki ga moja tašča peče že najmanj 10 let za vsak Božič. Kmečke hišice. Sicer je res zelo dober, ampak,.. Ne vem no.

Če je že kaka taka tema odprta, se opravičujem.

Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

Temo je spremenil(a) Katarina K dne 11. dec 2010 9:36

MiškaMiša  

član od: 30.1.2004

sporočila: 66

11. dec 2010 10:06

Na tem forumu (in tudi drugih) pa lahko preberemo res vse. Kaj pa zdrava pamet? Zakaj nihče ne vpraša ali lahko tisti televizor iz trgovine kar odnesem, ali ga je treba plačati?

Seveda lahko vse kopiramo, kaj si pa mislila. Kopiranje je legalno, moralno in na Lisi si želijo ogromno kopiranih receptov.

Ta tema me močno spominja na tiste, ki se pojavijo v stilu: "Rada bi ta in ta film, mi lahko napišete kakšen link do njega".

Ker moje področje sega tudi malo na avtorske pravice, ti povem le tole:

To da se krade in prepisuje, je balkanizem. Če nimaš dobrega recepta, potem se ne prijavljaj. Niti se ne sme, niti je moralno. In človeku, ki ima vse prav urejeno zgoraj, je to jasno brez da odpre tako temo.

Se opravičujem, mimo takšnih tem pa ne morem iti mirna...

Miška Miša

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

11. dec 2010 10:22

MiškaMiša je napisal/a:

Na tem forumu (in tudi drugih) pa lahko preberemo res vse. Kaj pa zdrava pamet? Zakaj nihče ne vpraša ali lahko tisti televizor iz trgovine kar odnesem, ali ga je treba plačati?

Seveda lahko vse kopiramo, kaj si pa mislila. Kopiranje je legalno, moralno in na Lisi si želijo ogromno kopiranih receptov.

Ta tema me močno spominja na tiste, ki se pojavijo v stilu: "Rada bi ta in ta film, mi lahko napišete kakšen link do njega".

Ker moje področje sega tudi malo na avtorske pravice, ti povem le tole:

To da se krade in prepisuje, je balkanizem. Če nimaš dobrega recepta, potem se ne prijavljaj. Niti se ne sme, niti je moralno. In človeku, ki ima vse prav urejeno zgoraj, je to jasno brez da odpre tako temo.

Se opravičujem, mimo takšnih tem pa ne morem iti mirna...

Miška Miša
Očitno nisi prav razumela mojega posta. Nisem vprašala v tem smislu, da če je ok, da se kopira recepte in pošilja na revije kot naj piškote. Tisti moje prvo vprašanje je bolj v prenesenem pomenu, ker meni je to totalno mimo, ko kopirajo recepte in jih pošiljajo na tekmovanja za naj piškote. Jezi me, da kdo to počne. pa je vseeno, če je to kak recept iz italijanske revije, ali pa kopiran od katere iz Kul slo. Se pa strinjam s tvojim zadnjim odstavkom. In ne zdi se mi nič narobe, če komentiram v tem smislu oz povem, da je nekdo recept gladko malo prepisal. kaj si pa ti razumela, pa pojma nimam. In ne hvala ne rabim kakega linka, si ga sama najdem. Sporočilo je spremenil(a) Katarina K dne 11.dec 2010 10:23

tarja2  

član od: 6.10.2008

sporočila: 113

11. dec 2010 11:51

Jaz sem sodelovala letos za Naj piškot 2010 in sem si sama zmislila recept. V reviji je bilo napisano da: recept za piškot mora biti originalen, narejen z domišljijo, biti mora nekaj posebnega in ne prepisan iz kuharskih knjig ali revij. Lp tarja2

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

11. dec 2010 16:04

Saj ni ne prvi, ne edini. Poznate zelo, zelo, zelo star recept za florentince? V božičnih revijah (res da nemških) so ga objavljali že ko sem bila deklica. V naših malo kasneje. In to že mnogo desetletij nazaj. Pa se mu je spremenilo ime in je tekmoval za Naj piškot. Še na tej strani spada s tem novim imenom med bolj popularne. Lisa

tarja2  

član od: 6.10.2008

sporočila: 113

11. dec 2010 18:47

Na žalost se to tudi dogaja da prepišejo recepte Katarina K hvala za pohvale tarja2 Sporočilo je spremenil(a) tarja2 dne 11.dec 2010 18:48

ledenka_  

član od: 27.12.2009

sporočila: 581

17. nov 2011 18:33

pozdravljeni

da ne odpiram nove teme.

zanima me kdaj in kako se izve, če si med finalisti ter če je katera že bila, če lahko pove kako je bilo.

ali lahko gredo na tisto finalno srečanje vsakdo kot gledalec?namreč v reviji sem prebrala da se zbira tudi recept po mnenju obiskovalcev.bi zelo rada videla kako to poteka v živo.

lp

ledenka_

Jerča  

član od: 24.11.2006

sporočila: 146

17. nov 2011 18:47

Živjo

 

Verjetno je najbolje, če počakaš na naslednji izvod revije in se potem zagledaš notri ali pa ne :)

Jagoda

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

17. nov 2011 22:57

Jaz pa bi imela recept od kmečkih hišic.

yulchi

kozamurnik

sporočila: 2311

18. nov 2011 6:12

http://www.kulinarika.net/recepti/14643/sladice/buckoti Recept od tarje 2 je enkraten , izviren ne le po imenu, ampak tudi po sestavinah. Vreden, da ga uvrstite med top five za novoletno peko! Katarina K je pa tako dobra, da ne potrebuje kopiranja(v primeru, da bi sodelovala na tem tekmovanju. seveda). Je pa res, da je izvirnost šla v pokoj. Ker zahteva pamet, delo, poizkuse, spremembe in popravke, pa še kaj bi se našlo. Da ni fer kopirati in se kititi s tujim perjem tudi ni treba posebej poudarjati murnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti