Lupljenje mandljev

linolina  

član od: 15.3.2008

sporočila: 531

tema odprta - 2. dec 2010 16:09 | ogledi: 15.006 | odgovori: 11

Lep pozdrav vsem skupaj! Letos bi spekla potico z mandljevim nadevom, pa ne vem ali naj jih olupim ali ne. V nekaterih receptih piše olupljeni mandlji, v nekaterih pa nič. Ali se potem tam uporabljajo neolupljeni? Še nikoli nisem delala nobenega peciva z mandlji, pa da ne bom kaj narobe naredila. Priporočam se za nasvet.

linolina

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

2. dec 2010 17:44

Moj nasvet: NE lupi. Nič, tudi "lepši" izgled, ne odtehta polnega okusa neolupljenih mandljev.

lp 

mzm

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

2. dec 2010 17:54

Če jih hočeš olupiti, jih 2 minuti kuhaj v vreli vodi. Lupina gre z lahkoto dol. Samo za mletje jih moraš po tem še posušiti.

karnak

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

3. dec 2010 2:21

Redno pečemo mandljevo potico in definitivno je boljša iz olupljenih mandljev.

Če pustiš lupine, je bolj taka zrnata, "kot žaganje", iz olupljenih pa je skoraj kot marcipan. Seveda paše zraven dosti sladkorja, smetane, sneg....

Lupimo jih pa tako kot pravi karnak, še čimbolj vroče.



Nasja

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 03.dec 2010 02:23

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

3. dec 2010 3:26

Se strinjam z Nasjo. Za piškote navadno uporabim neolupljene mandlje, za potico (ki jo sicer delam bolj redko) pa jih VEDNO olupim in nato še RAHLO zarumenim v pečici. Tako se lepše zmeljejo in dobijo plemenitejši okus. Za lupljenje pa: zavrem vodo, vanj stresem mandlje, pustim, da voda še enkrat zavre. Nato jih stresem na cedilo, polijem z mrzlo vodo in jih začnem "slačiti". Gre kar hitro. teta torta

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

3. dec 2010 6:44

A se tudi lešniki lahko lupijo na tak način? Jaz sem jih do sedaj pražila, pa se mi vedno zgodi, da jih vsaj nekaj preveč prepražim in imajo potem preveč grenak okus ....

katjushka

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

3. dec 2010 9:58

Ne, lešnike se, kolikor vem, lahko olupi zgolj s praženjem. Pa ni treba pretiravati, ko začne kožica pokati, je dovolj. Tisti, ki se nočejo olupiti, se ne bodo tudi, če jih pustiš dlje. strelka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

3. dec 2010 10:32

strelka je napisal/a:
Ne, lešnike se, kolikor vem, lahko olupi zgolj s praženjem. Pa ni treba pretiravati, ko začne kožica pokati, je dovolj. Tisti, ki se nočejo olupiti, se ne bodo tudi, če jih pustiš dlje.

strelka

 

 

aha, .... kaj pa potem storite s tistimi, ki se ne olupijo ... jih odstranite?

katjushka

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

3. dec 2010 11:14

Ma kje pa, lepo jih pohrustamo:):) Naenkrat spražim cca pol kile lešnikov, ki izginejo najkasneje v dveh tednih kot prigrizek pred televizijo. Če pečem, moram računati, da jih spražim ustrezno več. strelka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

4. dec 2010 7:32

Lešnike pa vedno "pražim" v pečici, se mi zdi, da bolj enakomerno porumenijo. Največkrat jih potrebujem za kremo za torto, tako da jih dam v pečico, ko pečem biskvit. Tiste, ki jih ne morem olupiti, uporabim seveda kar zraven, saj kožica ni strupena, v manjših količinah pa ne vpliva na okus. teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti