Alergija na sirotko!

cvetka5  

član od: 30.9.2010

sporočila: 44

tema odprta - 1. dec 2010 16:48 | ogledi: 7.115 | odgovori: 9

Na alergijskih testih so mi ugotovili da sem alergična na sirotko. Zaradi tega imam posledično probleme s prebavo. Zanima v vseh katerih izdelkih je sirotka?? Ali je sirotka v vsakemu mleku?

cvetka5

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

1. dec 2010 17:28

Če si alergična na sirotko, si po vsej verjetnosti alergična tudi na mleko. Sirotka namreč nastane iz mleka, to je tista tekočina, ki se loči pri kisanju mleka, in vsebuje v bistvu praktično vse, kar vsebuje tudi mleko, seveda v manjših količinah (razen vode). Lep pozdrav, Sonja

cvetka5  

član od: 30.9.2010

sporočila: 44

1. dec 2010 17:42

ali je to samo v kravjem mleku ali je tudi v kakšnem drugem? cvetka5

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

1. dec 2010 19:00

Alergeni (snovi, ki povzročajo alergije) so običajno beljakovinske molekule. Če imate potrjeno alergijo na sirotko, potem so za vas problematične sirotkine/serumske beljakovine: albumini in globulini (moje laično razmišljanje, kar naj me kdo popravi, če je treba...). Te iste beljakovine so tudi v (kravjem) mleku, mislim da tudi v kozjem. Načeloma lahko uživate sir, saj se le-ta sestoji iz kazeinov (sir ne vsebuje sirotkinih beljakovin, saj ostanejo v sirotki). Osebno vidim največji problem v industrijskih izdelkih. Sirotka in sladka sirotka sta pogosta sestavina najrazličnejših izdelkov sladkega in čokoladnega asortimenta, raznih krem in polnil, dresingov , pekovskih izdelkov... Res "super", da so na izdelkih 10-jezične deklaracije, kjer so črke (z izjemo neto količine) že skoraj neberljive . Bo treba kr' doma kuhat & pečt, še sreča da imamo pred nosom dobro bazo receptov . Zdaj pa še malo šale: če vas skrbi uživanje mleka in sira... Komot si date duška s sojinim "sirom", riževim, kokosovim in še kakšnim "mlekom" kafetarca

cvetka5  

član od: 30.9.2010

sporočila: 44

1. dec 2010 20:56

hvala za nasvete :) mi je kar odleglo, zdaj ko vem da lahko jem sir cvetka5

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

1. dec 2010 21:10

cvetka5 je napisal/a:
hvala za nasvete :) mi je kar odleglo, zdaj ko vem da lahko jem sir cvetka5
Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee Cvetka, vem da se je šala prav razumela . Ne paše v to temo, a ker sem ravno dreznila v gnezdo, naj povem, da so naslednji izrazi strogo prepovedani: "sojin sir/smetana/mleko/jogurt", "kokosovo mleko/smetana", "riževo mleko", "rastlinska smetana" ipd. Poleg običajnega mlečnega sira se sme "sir" (zaenkrat) uporabljati le v različici "mesni sir" ---> Uporaba izrazov "mleko" in "mlečni izdelki" kafetarca

cvetka5  

član od: 30.9.2010

sporočila: 44

1. dec 2010 21:30

aha ok dobr zdej bom pa vedla hvala cvetka5

ELMA  

član od: 19.4.2008

sporočila: 93

6. dec 2010 21:10

cvetka5 kje so vam ugotovili da ste na sirotko alergični ? Jaz imam kronično koprivnico , in mi nemorejo ugotoviti točno na kaj sem alergična , pa je bilo jim lažje napisat da sem na vse alergična :( Zanima me kje ste točno delali te teste ??? ELMA

brezlj  

član od: 1.9.2010

sporočila: 5

9. dec 2010 17:08

cvetka5, zakaj raje ne vprašaš tam, kjer so ti delali teste. Tam bi zagotovo najbolje vedeli, katera hrane je primerna in katera ni. Škoda je namreč, da mi dajamo nasvete, ki so lahko po vrhu vsega še napačni. Samo beljakovine so npr. različne: take beljakovine, mlečne beljakovine,...

brezlj

cvetka5  

član od: 30.9.2010

sporočila: 44

12. dec 2010 13:43

ELMA te teste sem delala v Diagnostičnemu centru Bled. cvetka5

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti