Zelje brez mesa in ajdovi žganci -pomoč

JetFlash  

član od: 2.5.2007

sporočila: 6

tema odprta - 30. nov 2010 12:16 | ogledi: 19.394 | odgovori: 26

Živjo.

Danes se bom tega lotila prvič, ker nima doma nobenega mesa, me zanima, kako lahko pripravim zelje, brez mesa, da bo okusno? Kako?

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

30. nov 2010 12:28

Težko. Zelje brez mesa je pač zelje brez mesa in je blj tko tko. Prepraži čebulo, daj nanj zelje, zdrobljen strok ali dva česna, lovorjv list, posuj z žlico rdeče mlete paprike in nekoliko zalij ter duži ene dvajset minut . Poskusi kako je slano, če je treba dosoli in to je to. Je pa vse boljše, če malo svinja stopi v zelje, to so vedeli že naši predniki zato ti svetujem, da si za drugič le omisliš kakšna rebrca, kračo ali vsaj prekajene kosti. Dobro kuho ti želim. lp hedonist

S325  

član od: 30.11.2010

sporočila: 1

30. nov 2010 12:35

Bolje da danes skuhaš kaj drugega in greš v trgovino po meso pa zelje prestaviš na jutri :) S325

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

30. nov 2010 12:51

Tudi brez mesa se da kuhati dobro in kvalitetno. Ti pripravi zelje tako, kot ti je napisal hedonist (jaz v dušeno kislo zelje vedno dodam še malo strtega koriandra in nekaj brinovih jagod), ajdove žgance zabeli z nekaj žlicami pregretih ocvirkov ali prepražene slanine, če tudi tega nimaš doma, pa s čebulo, prepraženo na maslu (če imate radi čebulo, seveda). Boš videla, da bo prav okusno, obrok je pa polnovreden tudi brez mesa, ker ajda vsebuje precej beljakovin. Če za poobedek ali večerjo postrežeš z mlekom, skuto ali jajci (na primer palačinke s skutnim nadevom), si zmagala. lp, proxima

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

30. nov 2010 13:13

Recepta hedonista in proxime sta preizkušeno odlična (nam), če nisi ravno od žgancev, pa lahko skuhaš ajdovo kašo. Tudi polenta, popečena na olivnem olju, je dobra priloga k zelju. Lahko ji že med kuho dodaš prepraženo čebulo, morda posušen paradižnik...skratka, brez mesa zna biti zelo dobro!

lp

P.s. sem šele zdaj prebrala cel naslov, no, ena ideja več..

mzm

Sporočilo je spremenil(a) mišzmoke dne 30.nov 2010 13:23

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

30. nov 2010 13:28

Če je mišljeno kislo zelje ga obožujem s posebej skuhanim krompirjem, zabeljenem z ocvirki. Običajno je zraven še krvavica ali pečenica, ampak vedno rečem, da bi tole lahko jedla brez mesa, ker mi je tako dobro. Zelje pripravim podobno, kot je napisal hedonist.

Iz sladkega zelja pa bi naredila enolončnico s krompirjem in zelenjavo, katera je pri roki. Za posladek pa palačinke ali puding.

Lijana

neznan uporabnik

30. nov 2010 13:40

Kislo zelje brez mesa je čisto okej. Po receptu Hedonista in Proxime (tudi brinovo jagodo je potrebno malce natreti, tako kot je potrebno kumino posvaljkati v dlani).

Če ti manjka aroma po mesu, lahko zblefiraš s česnom. Na kockice (4 - 5mm) nasekljan česen popražiš na maščobi do temne zarumenitve (pazljivo), dodaš zelju in to je to. Le pazi, da česen ne postane grenak.

 

Mi tja, kjer ni nujno potrebno, ne dajemo mesa. Tako je pri joti, pasulju, zelju...se ne spomnim naprej.

Meso jemo posebej. Lahko brez dodatkov.

Meni je pač škoda vsepovprek dodajati vse sorte in začinjati te vse sorte z vedno enimi in istimi začimbami.

No, tole je pa zdaj že druga tema.

 

Aja, zelje bo super, če ga popreje nič ne skuhaš ampak ga kar surovega dodaš na prepraženo čebulo. Prihrani ga pa eno pest oz. slabo tretjino zelja, ki jo dodaš na koncu, ko je že vse skuhano. Poudari okus.

japaja

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

30. nov 2010 14:06

Če imaš doma kaj skuhanega fižola, lahko skuhaš joto.

mejačka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

30. nov 2010 14:24

Zelje pa čebula? Oprostite ampak meni kislo zelje in čebula ne gresta preveč skupaj. Čebula je sladka, če mi želimo dušeno kislo zelje, ampak res kislo, mora biti česen, drugače ni kislo zelje ampak je čebulasto zelje...

Na masti prepraži sesekljan česen, daj ga ful... začiniš s poprom in brinove jagode, da te ne bo "razneslo"

lp!

P.s. To je moje mnenje, tak je moj okus!

Nikoli ne reci nikoli

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 30.nov 2010 14:26

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

30. nov 2010 14:29

Jaz sem iz tiste kuharske šole, kjer se najprej olupi tri čebule in glavo česna, potem se pa začne ozirat po hladilniku, kaj se bo kuhalo (izjema so piškoti, torte, pite, baklave in take stvari...) lp, proxima

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

30. nov 2010 14:50

To je dobra šola. Njaprej pričneš s tistim kar imaš največ...

lp!

Nikoli ne reci nikoli

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti