Trdo kuhana jajca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. jan 2021 9:30

Če se ne motim, slamonela crkne pri 60 ali 70 stopinjah.  In če je kuhanje jajc v trdo na indukciji tvoj edini velik problem, ti je v življenju res lepo. Sprosti se malo, ne kompliciraj tam, kjer ni potrebno. Jaz dam jajca v hladno vodo, na indukcijo na stopnjo 6 in ko zavre, kuham še 8 do 10 minut. Amen.

Sicer sem pa indukcijo obdržala le na dveh prenosnih ploščah, v novo kuhinjo sem dala steklokeramično ploščo. Se na indukcijo nisem mogla navadit, za to, kar potrebujem, pa mi prenosni plošči zadoščata. 

 

 

mamamia

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

20. jan 2021 9:59

Javr, nalij več vode; po izklopu se bo večja masa vode počasneje hladila. Pri mojem "službenem" načinu kuhanja je po 15 min rumenjak čisto v trdo kuhan.

1. Večina zdravju škodljivih mikroorganizmov (tudi salmonel), potencialno prisotnih v živilih, je uničena pri temperaturi nad 70 °C. (vir)

2. Živila – zlasti beljakovinska, ki so hitro pokvarljiva (kot npr. meso, perutninsko meso,
jajčni melanž ipd.), je treba hraniti pri temperaturah, ki so niţje od 8 °C, ali pa, če so
bila toplotno obdelana, pri temperaturi nad 60 °C. V obeh primerih preprečimo
razmnoževanje salmonel (pri temperaturi nad 60 °C se celo uničijo). (
vir: Živilska mikrobiologija Avrelija Gojkovič-Kumperger; Mateja Bukvič, Ministrstvo za šolstvo in šport RS)

 

V 15 minutah tudi rumenjak po vsej verjetnosti doseže temperaturo 70°C, sploh, če je v malo večji količini vode. Lahko pa po 15 min izmeriš temperaturo vode (če je nad 60°C, si na varni strani)

Kako pa pečeš jajce na oko? Ga totalno prepečeš? Jaz ga ne...

 

 

V.

Sporočilo je spremenil(a) VilmaS dne 20. jan 2021 11:29

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

20. jan 2021 11:01

javr je napisal/a:
 
 

 

   Me pa zanima če se s takšnim načinom kuhanja uničijo vsi razlogi zaradi katerih jajc, mesa, rib, ne jemo surovih.

___

Vse kar si naštel seveda jemo surovo

jajca - majoneza

meso - tatarski biftek

ribe - suši

Sicer pa res, se strinjam z Mamamio, če ti je kuhanje jajc glavni problem v življenju, ti zelo zavidam. Glede na to, kako se lotevaš izzivov, me resnično zanima kako se lotiš kuhanja česa zahtevnejšega od jajc

Issi

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

21. jan 2021 13:45

VilmaS je napisal/a:

nalij več vode; po izklopu se bo večja masa vode počasneje hladila

sem nalil več, a manj kot je oznaka MAX, pa je prepozno izklopilo; sem imel poplavo; 2x preizkušeno, za vsak slučaj. Zgleda da senzor za izklop nekaj zmoti, ali je to soda, ali kis, ali neka snov v jajčni lupini da ne izklopi pravočasno. Sem že mislil da je pisker zanič, pa sem preizkusil z navadno vodo, nalito do oznake MAX, pa je nomalno izklopilo. Torej: gre z grelnikom vode, samo da ni vode več kot da so jajca pokrita.

   Pečem ne sploh. Moram prej najti avtomat da bo sam vse naredil

___

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. jan 2021 13:57

Jaz mislim, da ga ni avtomata, ki bi namesto tebe kaj naredil. Ker če te še grelnik za vodo v glavo hebe, potem ti ni pomoči. 

mamamia

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

21. jan 2021 14:23

javr:  aparatov za kuhanje jajc imaš na ponudbo kolikor hočeš.  V grelniku vode bi si pa jaz pomagala tako, da bi ga po 2 do  5 minutah ponovno vključila. Gotovo bi bila jajca potem kuhana v trdo.

Meni se  zdi pristop, kot ga ima javr, čisto na mestu. Pač gleda na določene stvari malo drugače od nas žensk kuharic in hoče povsod stvarem priti do dna. Že zato ga občudujem, ker se ne odziva na bodice, ki jih je tukaj deležen.

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 21. jan 2021 14:24

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

22. jan 2021 7:51

Jaz pa mislim, da se mal heca.

Anemiilat

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

28. jan 2021 19:46

Največji problem pri nas je bil, da so počile lupine. Preverila sem vse nasvete, pa ni pomagalo. Šele potem, ko sem upoštevala, da se jajca sobne temparature dajo v mrzlo vodo in nato mirno skuhajo, so ostale cele. Glede pokanja je pomembno, da so lupine trde in da jajca ne krožijo po posodi. 

Kupila sem celo kuhalnik za jajca, ki gre naslednjič v CPU. Ne potrebujem ga več, pa tudi prostor zaseda.

F r i n a

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

21. mar 2021 22:26

dal sem kuhat 6 jajc naenkrat. 5 jih je izpadlo ok, v enem je neka rjava brozga, brez vonja. Kaj bi to bilo ? Ekološke, kupljene na avtomatu. Dobavitelj ne ve. Sigurno sem jih prekuhal ker je rumenjak od zunaj zelen, a to se je pojavilo samo pri enem.

_

 

___

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti