Trdo kuhana jajca

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

4. jan 2021 22:13

slabo pest soli ? Za koliko jajc ? Jaz dam malo žličko soli.

kako da se na okusu ne bi nič poznalo če pride sol skozi ?

 

Sporočilo je spremenil(a) javr dne 4. jan 2021 22:25

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. jan 2021 8:23

mamamia je napisal/a:

Mater, cela znanstveba ekspertiza za trdo kuhana jajca. Ma hecam se, prav zabavno je. 

mamamia

Ko zaključimo z jajci, lahko začnemo s palačinkami.

Cila

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

5. jan 2021 10:09

javr je napisal/a:

slabo pest soli ? Za koliko jajc ? Jaz dam malo žličko soli.

kako da se na okusu ne bi nič poznalo če pride sol skozi ?

 

Sporočilo je spremenil(a) javr dne 4. jan 2021 22:25

Javr,

soli pride skozi toliko, kolikor pride vode, ker je pač raztopljena v vodi. Naslednjič, ko ti bo uspelo skuhati jajce , pri lupljenju torej preveri, koliko je v njem vode. Voila.

Jajca vedno kuham v velikih količinah, ker se mi enega po enega preprosto ne da. Sicer so pa tako pesti kot žličke različnih velikosti.

Sem pa absolutno za debato o palačinkah, ker tu sem pa tudi sama potrebna pomoči.

Sonja

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

5. jan 2021 12:35

Jest mam še boljš idejo: debata o kuhanja krompirja v oblicah :) :) :) je nekje tm tm  :) :) :)

 

hedonist

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. jan 2021 13:59

Jaz sem za palačinke. Ker mi do leto dni nazaj niso uspevale. Ali je šlo testo v smeti, ali je nastal šmorn. In pred nekaj meseci ali slabim letom sem si vbila v glavo, da mi morajo uspeti. In so mi. Tri krat zapored, predvčerajšnjim pa je komaj še šlo skozi, da so ratale palačinke in ne nek pocn.

 

Lahko pa tudi o čevapih začnemo. Tri sestavine in 2356478675 receptov, pa se zmeni, čigav je najboljši.

mamamia

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

5. jan 2021 15:45

vsem, ki jim je smešno: jajca skuhat na plin, elektriko ali drva nikoli ni bil problem. Zdaj pa sem naletel na tole indukcijsko ploščo kjer pa so zadeve drugačne. Dodatna zahteva je še da samo nastavim stopinje ali moč in čas, in skuha samodejno. Zato se je pač treba nekaj stvari na novo naučiti.

 

___

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

6. jan 2021 7:19

Meni se ne zdi nič čudno, da ti vse skipi. Še dobro, da ti po petnajstih minutah burnega vrenja še jajc ne zmeče iz piskra

In če že pristopamo znanstveno, predlagam, da narediš poskus- jajca daj v vodo, indukcijo nastavi na 100°C, vključi in štopaj čas do vretja (da boš vedel nastavitve za naslednjič, ko te ne bo zraven). Ko zavre, takoj ugasni in pusti jajca v kropu. Po dveh minutah in pol so jajca v mehko kuhana, po desetih (ali petnajstih) minutah pa definitivno v trdo, pa še počijo ne. Preverjeno iz prve roke.

Zaradi korone smo bili namreč zaposleni v režiji nekaj časa prisiljeni malicati po pisarnah in smo si včasih jajca skuhali kar v grelniku vode, ki samodejno ugasne takoj, ko voda zavre. Brez soli in kisa, čeprav kis morda ne bi bil slaba ideja- že zaradi kamna. Itak, da sem v mehko kuhana kljub moji želji bolj malokrat jedla, ker me je zmotil telefon, mail ali kaj podobnega, da sem pozabila nastaviti časovnik.

Pri vsej tej volji in pomoči, ki smo ti jo vsak po svoje ponudili pa upam, da boš poročal o končnem rezultatu

V.

Folibert  

član od: 16.4.2015

sporočila: 15

12. jan 2021 11:23

Preizkusen nacin kuhanja jajc 'v trdo': v hladno vodo dodamo jajca, lahko cisto sveza in dolijemo priblizno 0,5 dl zgane pijace, mi uporabljamo kar dolenjski sadjevec. Pokrito zavremo, pustimo vreti 3 min., ugasnemo in pocakamo, da se ohladi. Jajca se z lahkoto lupijo in imajo svezo, prijetno aromo. Se vedno so jih vsi pohvalili!

Folibert

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

16. jan 2021 23:06

VilmaS je napisal/a:

In če že pristopamo znanstveno, predlagam, da narediš poskus- jajca daj v vodo, indukcijo nastavi na 100°C, vključi in štopaj čas do vretja (da boš vedel nastavitve za naslednjič, ko te ne bo zraven)

- na 2000 W (polna moč): 3 min 19 sek;

- na 100°C: 5 min15 sek;

- na 800 W: 9 min.

   Zgleda, da indukcija pri nastavitvi na 100°C deluje z nižjo močjo kot je najvišja možna.

Možne nastavitve moči, časa in temperature so zelo grobe: 200-400-600-800-1000 W itd., 5-10-15-20 min itd., 80-100-120°C, itd.

   Plošča tudi ne uravnava temperature in moči zvezno, ampak s prekinjanjem, vklop-izklop-vklop-izklop; višja kot je nastavljena moč ali temperatura, daljši je čas "vklop".

   V glavnem: zaradi pregrobih nastavitev se ne da nastaviti da bi jajca rahlo vrela nek določen čas, npr. 10 minut. Da bi po zavretju ugasnil in pustil v vroči vodi - to mi nekako ne ustreza zaradi  salmonele in podobnih stvari, ki jih uničiš samo z vretjem.

   Zaenkrat kaže da se bo treba prilagoditi (pre)grobim nastavitvam plošče z nabavo večje posode s težjim pokrovom, v katero bo šlo več vode.

   Uporabi soli pri kuhanju pa se bom poskusil izogniti z uporabo sode. Kis se preveč peni. Tudi soda se, a ne tako močno.

 

___

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

20. jan 2021 8:29

VilmaS je napisal/a:

in smo si včasih jajca skuhali kar v grelniku vode, ki samodejno ugasne takoj, ko voda zavre

hvala za idejo. 2 jajci, srednje velika žlica sode, (hladne) vode toliko da so jajca pokrita: zavre in izklopi 3min 45sek po vklopu. 15 minut po vklopu (ali dobrih 11 minut po koncu vretja) je rumenjak skuhan, a ne do konca, in malo je gumijast.

   Me pa zanima če se s takšnim načinom kuhanja uničijo vsi razlogi zaradi katerih jajc, mesa, rib, ne jemo surovih.

 

___

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti