Trdo kuhana jajca

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

2. jan 2021 9:40

Pokanje jajc pri kuhanju ima svoje muhe. Kadar lahko načrtujem naprej, jih dam iz hladilnika vsaj pol ure pred kuhanjem in do vretja  kuham na zelo majhnem ognju. Dobro se skuhajo tudi v posodah tipa AMC - se pravi z odebeljeni dnom. V taki posodi dam na dno vode le za prst, skuhajo se v pari, tudi če počijo, se beljak ne razleze preveč, oziroma, ne dobi vodenega priokusa. Verjetno bi se obneslo tudi pri navadnih posodah, le toliko je treba poskrbeti, da voda pred koncem kuhanja povsem ne izhlapi. Nisem pa še preizkusila kuhanja v posodi za kuhanje nad paro. Mislim, da bi šlo, a bi bilo treba čas kuhanja verjetno podaljšati?  Med nasveti sem prebrala tudi, da koristi, če daš v vodo žlico polnomastnega mleka.  Izkušnja: včasih deluje, ne pa vedno.

 

PS. Drobnejši, ko je jajček, manj nevarnosti je, da bi pokal. Da ponovno potrdim, kar sem imela v spominu, sem pravkar skuhala 6 drobnih, izvenserijskih, ki sem jih po izredno ugodni ceni dobila na kmetiji, kjer jih kupujem.  Četudi so še povsem sveža, ni počilo niti eno. Vzeta iz shrambe s temperaturo  18 °C, kuhana brez kakršnihkoli dodatkov.

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 2. jan 2021 10:29

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 2. jan 2021 10:30

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

2. jan 2021 11:05

 

Javr, kompliciraš!

ne bi rekel; iščem pa način da vzamem jajca iz hladilnika, jih dam kuhat brez nadzora, in potem pridem nazaj čez 15 minut ali pol ure ali 2 uri, itd., brez da me čaka čiščenje prekipele mešanice vode in beljaka.

   Zgleda da obstajajo namenski kuhalniki za jajca, okoli 10€ na Mimovrste. Je pa tam tudi omenjeno da imajo posebno posodo z vbodno iglo za preprečevanje pokanja jajc. Bom pa še to poskusil namesto soli, kisa ali sode: lupino prepiknil pred kuhanjem.

Poskusil sem tudi v mikrovalovki: gre z 15 minut na 410W ali 11 minut na 570W. Na 700W še nisem poskusil, ker se mi je že enkrat prej ponesrečilo ko sem jih dal v MV kuhat s premalo vode... ker je lupina že bila počena in sem mislil da zdaj pa jih tako ali tako ne more raznesti...   takrat je šele bilo čiščenja....  

___

Tjassi  

član od: 6.11.2007

sporočila: 8

2. jan 2021 12:19

Tudi pri meni je bilo tako, jajca hranjena v hladilniku se mi nikoli niso lepo lupila, sedaj jih hranim na sobni temperaturi in nimam več problemov z lupljenjem. Jajca ne potrebujejo hladne verige.

Tjassi

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

2. jan 2021 15:45

Trdo kuhana jajca se težko lupujo, ko so sveža. Teh delikatnih zadev ni treba kuhati 15 minut, ker je to preveč tudi za 7 centimetersko pljučno pečenko. 
Jajca se dajo v hladno vodo v posodo s pokrovko. Ko voda zavre, pustimo vreti eno minuto in odstavimo z ognja. Po dvanajstih do trinajstih minutah, odvisno od velikosti, vzamemo jajca iz vroče vode in jih damo v mrzlo vodo. Rumenjak bo lepe rumene barve in kremast. 

Vanja

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

2. jan 2021 16:21

Res nisem vedela da je kuhanje jajc taka umetnost.

Sveza se nikoli ne lupijo lepo, biti morajo vsaj kak teden stara.

Jajca dam v posodo, zalijem z vodo da so pokrita in na indukcijo, ko zavre, timer na 8 min in se vgasne. Rumenjak trdo kuhan in lepo rumen.

testeninca

pikec85  

član od: 27.8.2008

sporočila: 44

2. jan 2021 22:38

Vedno dodam sol ... tako pridejo po 8 minutah jajca vedno taka, da se lepo olupijo! Trika me je naučil kolega in deluje!

pikec85

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

3. jan 2021 13:29

Ma mati moja, cela znanost za skuhat jajca. Če so iz hladilnika se dajo v hladno vodo, počakaš, da zavrejo, 6 min in evo.

branka

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12641

3. jan 2021 13:40

branka.mahnic je napisal/a:

Ma mati moja, cela znanost za skuhat jajca. Če so iz hladilnika se dajo v hladno vodo, počakaš, da zavrejo, 6 min in evo.

branka

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

3. jan 2021 15:15

čemu je potem namenjeno dodajanje soli ali kisa ali sode ? Da lupina med kuhanjem ne poči, ali da se jajca lažje lupijo, ali oboje ?

 

 

___

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jan 2021 15:41

Recimo, da je obojemu, ker sta oba razloga povezana.

Ampak, a ni bistvo, da deluje?

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti