Pomoč - sladkor trd kot kamen!

Lee Ann  

član od: 11.2.2006

sporočila: 90

tema odprta - 25. nov 2010 19:19 | ogledi: 7.288 | odgovori: 9

Mi lahko svetujete, kaj naj naredim z 12 kg navadnega belega sladkorja, ki se je v shrambi popolnoma strdil in je tako trd, da ga niti s kladivom ni mogoče razbiti kaj šele kakorkoli drugače razbiti ali razdrobiti nazaj v prah..

Jasno mi je, da v shrambo celega paketa sladkorja ne smem več spravljat, ker je očitno tam prehladno in v kombinaciji z vlago se je tudi strdil oziroma zlepil.. Cel paket sem prestavila v kuhinjo, kjer je toplo, ne zgodi se nič, tudi v vrečko sem dala posamezne kilske pakunge, tolkla s kaldivom, nič.. Trdo!!!

Toda, ali ima kdo kako idejo ali celo izkušnjo, kako bi ga lahko spet naredila uporabnega.. Škoda bi ga bilo vreči stran, vseh 12kg, ampak če ne bo šlo drugače, bo ta šola nekaj stala..

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

25. nov 2010 19:23

NImam pojma, ampak v vsakem primeru ga ne vrži stran... če že ne kuhaš tako velike količine čaja, da bi v vročo vodo vrgla kilo sladkorja, ga ponudi kakšnemu čebelarju gratis ali v zameno za kilco medu. LP Staša

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. nov 2010 19:45

Začni peči baklave, se kar nekaj sladkorja porabi za sirup. Vsekakor ga ne vrzi stran. Če posamezen kg raztopiš v vodi in potem sladkorni sirup uporabljaš za sladjkkanje, pa hrani ga v hladilniku, se bo tudi počasi porabil.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 25.nov 2010 19:47

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

25. nov 2010 20:27

Poizkusi ga razrezati - nož zapiči notri, potem kar razpade. Če seveda ni preveč zlepljen, v tem primeru je rimljankin nasvet na mestu. Veliko ga gre tudi za marmelade - iz zmrznjenega sadja tudi lepo uspe, vsaj borovničeva.

peter

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. nov 2010 20:35

Oh, zdaj je čas za marmelade iz agrumov, ravno v soboto in nedeljo sem delala (za presenečenje na eni obletnici) marmelado iz limon, pomaranč, klementin, grenivk, začimb za spekulase in ingverjevega soka. Bo sladkor kar skopnel.

rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

25. nov 2010 21:15

Poskusi ga naribati z ribežnom.

nola

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

25. nov 2010 21:44

Meni se je zgodilo enako. Ampak v taisti kleti shranjujem sladkor že 20 let in strdil se je samo tisti, ki ga najboljši sosed prodaja pod lastno znamko.  Ostali pa nikoli - ne prej, ne kasneje.

Vsega sem prihranila za kuhanje marmelade in sirupov.  Če pa tega ne delaš, je rimljankin nasvet, da ga spremeniš v sladkorni sirup na mestu.  Kilo po kilo, ne vse naenkrat, pa ga bo čez zimo zmanjkalo.

Z nožem, kot svetuje ibiza, se ga jaz ne bi upala lotiti, prehitro je laho nesreča tu.  Mogoče bi pa poskusila z dletom ali močnim izvijačem + kladivo.  To bi skoraj moralo vsaj na grobo razdeliti kepo.

Cila

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

26. nov 2010 9:41

Jaz pa nasveta nimam, sem se pa od srca nasmejala, ko sem si predstavljala, kako tolčeš s kladivom, pa nič...

Drugače me je pa baklava kar navdušila, je že celo večnost nisem delala. No, 12 kg je definitivno dovolj za vse ideje, od baklave, do sirupa, marmelade...

čoko

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

26. nov 2010 10:38

Se pridružujem vsem tem idejam. Se je pa tudi meni že zgodilo, da sem iz trgovine prinesla zlepljen sladkor prav tako od ene blagovne znamke trgovine, pa sem ga porabila za marmelado. Sem pa seveda v trgovini povedala, naj ne dajejo takšnega sladkorja na police. Sedaj sem pa že pri nakupovanju pozorna na to ali je sipek ali zlepljen. regina

Lee Ann  

član od: 11.2.2006

sporočila: 90

27. nov 2010 12:08

Ja, res je verjetno bilo kar smešno videt, ko sem ga tolkla Pa ker ga s kladivom nisem niti malo razdrobila, se ga z nožem niti lotila več nisem, čeprav najprej sem ravno z nožem poskusila, nisem mislila, da je tako zelo zlepljen.. Je pa od znanega proizvajalca, ni trgovinske znamke, mi je pa lansko leto tak čas ista količina trgovinske znamke v istih pogojih zdržala brez zlepljenja.. Ah, saj ne moreš vedet.. Verjetno ga bom res kar kilco za kilco v vodi stopila, pa bo! Hvala vsem za ideje in predloge!! Lee Ann

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti