Cepjenje proti hpv

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 408

tema odprta - 24. nov 2010 12:26 | ogledi: 11.191 | odgovori: 20

Nahajam se pred dilemo : cepiti enajstletno deklico proti HPV, ali ne...Zanimajo me vaši pogledi na to ter razlogi za in proti. Hvala

eta

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

24. nov 2010 12:39

Jaz sem svojo punčko dala cepit. Danes smo veliko po svetu, že otroci gredo nekateri ven študirat. Nikoli se ne ve, s kom se bo spetlala in če bo zaradi tega vsaj malo zaščitena pri raznih spolnih boleznih, bom vesela, da sem ji to omogočila. Baje pa je to cepivo kar drago, čez 300 eur in dokler nam ta država to da, bom izkoristila. Ravno včeraj so imeli sistematski in to ceplenje, in ni nobene reakcije razen na tisti roki, kjer so ji vzeli kri. Ne bi pa se cepili proti gripi in raznim podobnim boleznim, ker to pa se mi zdi nateg. Malčica

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

24. nov 2010 13:00

Cepljenje proti HPV ščiti proti spolno prenosljivim boleznim (ne spolnim boleznim, ker to ni isto), ki jih povzročajo določeni sevi virusov HPV. Ti so vpleteni v nastanek raka na materničnem vratu in nekaterih bolj redkih oblik raka - na penisu, v nožnici, na zunanjem spolovilu in v ustih oziroma v žrelu, poleg tega pa tudi v nastanek papilomov - benignih, ampak nadležnih kožnih bradavic. Proti ostalim spolno prenosljivim boleznim ostaja glavna oblika zaščite še vedno le kondom. Trenutna oblika cepiva ščiti le proti štirim sevom HPV, pri ostalih je zaščita nepopolna ali je ni; ampak ti štirje sevi so vpleteni v nastanek raka na materničnem vratu pri 75% vseh obolelih, po domače povedano, tri četrtine žensk, ki bi sicer zbolele za rakom materničnega vratu v razviti ali začetni obliki, se bodo temu izognile. To pomeni tri četrtine manj konizacij, hudih operacij, obsevanj in glede na današnje številke približno 50 smrti manj - na leto. Meni se zdijo te številke dovolj prepričljive, da cepljenje globoko priporočam, zlasti zato, ker imam dnevno opraviti prav s takšnimi bolnicami, odločiti se mora pa seveda vsak sam. lp, proxima

tipica5  

član od: 31.7.2009

sporočila: 49

24. nov 2010 13:02

Tudi moji dve hčeri sta cepljeni že par let proti HPV (rak mateničnega vratu). Cepljenje je bilo popolnoma brez posledic, pri vseh treh dozah. Priporočam tudi ostalim, da cepijo hčerke. Negativnih posledic res ne vidim. tipica5

LUCIJA99  

član od: 13.2.2009

sporočila: 34

24. nov 2010 13:04

Tudi moja hči je bila cepljena prejšnji mesec. Sama se je po pogovoru s starejšimi kolegicami in sošolkami odločila za cepivo. Verjetno je bila odločitev prava. LUCIJA99

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

24. nov 2010 13:19

Proxima, nekje sem zasledila, da priporočajo cepljenje med leti od - do (pa sem pozabila točna leta). Ali je priporočljivo, da se cepijo deklice čim prej, ali je mogoče celo bolj pametno, da se počaka do recimo 15. leta (ker do takrat vendarle večina (?) deklic nima spolnih odnosov)? Sorodnica je namreč v dilemi, kaj storiti, deklica pa je prav tako stara 11 let. Za morebiten odgovor se že v naprej zahvaljujem. Lep pozdrav sonci

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

24. nov 2010 13:39

Zaenkrat kaže, da naj bi bila zaščita po cepljenju dolgotrajna (več deset let) in naj ponovni odmerki (booster, kot na primer za protitetanusno vakcino) ne bi bili potrebni. Starost 11-12 let so v Razširjenem strokovnem kolegiju za ginekologijo predlagali prav zato, da cepljenje zajame čim več deklic oziroma mladostnic pred začetkom aktivnega spolnega življenja (v Sloveniji naj bi bilo spolno aktivnih 23% mladostnikov po dopolnjenem 15. letu, in ta starostna meja se v zadnjih desetletjih sicer počasi, ampak zanesljivo znižuje). Jaz mislim, da čakanje nima smisla, seveda pa cepljenje ne more nadomestiti pogovora, pouka in zgleda o varni spolnosti oziroma o varnem vedenju nasploh, kar je pa itak stvar družinske oziroma nacionalne kulture (če otroku najprej pridigaš o varnem vedenju, potem pa naslednji dan vidi, kako ata prehiteva po desni na avtocesti s 180/h, mama si pa s fenom suši lase v banji, so po mojem vsakršne pridige precej bob ob steno). lp, proxima

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

24. nov 2010 14:43

Zanimivo.

Ko pa sem jaz vprašala mojo osebno zdravnico,kaj meni o tem in če bi dala svojo deklico cepit je bil njen odgovor-nikoli.

In potem sva pogledale še malo statistiko,na en razred se cepita dve deklici,redkokdaj se jih cepi več.

 

Sem pa vesela,da je proxima malo bolj se razpisala.

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

24. nov 2010 15:22

Zanimiva debata .... načeloma sem proti cepljenju, sploh če so v vprašanju razne oblike grip, rota virusov, .... pri cepljenju proti virusu/om HPV pa sem se malo ustavila, ker je moja tašča prebolela raka na materničnem vratu .... ker je zadeva razmeroma nova, sem prav vesela, da bom postavljena pred to vprašanje šele čez 10-11 let...

katjushka

LUCIJA99  

član od: 13.2.2009

sporočila: 34

24. nov 2010 16:00

Anaeva, ni res, da se mogoče samo dve deklici v razredu cepita. V razredu moje hčerke so se cepile vse, in tudi prejšnja generacija je bil rezultat skoraj 100 %. To je rezultat v našem kraju in tudi potrditev s strani hčerine zdravnice. Jaz sem o tem razmišljala celo leto, na koncu je padla odločitev, da se bo cepila. Stranskih učinkov ni bilo, imaš pa upanje, da mogoče hči le ne bo zbolela za to obliko raka. LUCIJA99

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

24. nov 2010 16:24

Nikakor ne moreš reči"ni res",če sem pa o tem govorila z zdravnico.

Seveda pa je pri vas lahko drugače.Tam kjer sem se jaz pozanimala so mi povedali tako.

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti