Prežganje

mpodlog4  

član od: 4.12.2009

sporočila: 39

1. dec 2010 16:24

Ja zgago lahko sproži veliko stvari,tudi sladko ali prežganje,kislo....vse pa je povezano z želodčno kislino,premočna, premalo,premalo kisla...ni pravila, ker smo ljudje različni,pa tudi človeško telo se z leti spreminja in je potrebno prisluhniti kaj mu še paše in kaj ne.Pogosto je tudi tako, da vam ista hrana škodi zvečer, dopoldne ali popoldne pa ne.Jaz imam kar veliko izkušenj,moj želodec je zelo "aklih" moj mož ima pa zelo hude težave s požiralnikom.Tako mu tudi prežganka. če jo je bolj proti večeru povzroča zgago.Tako tudi jaz bolj redko delam prežganje, če pa že,vedno na svinjski masti,čisto malo popražim česen sicer zagreni,malo moke in zalijem z malo tekočine (vodo ali od hrane,ki jo kuham),hrani da prežganje boljši okus! Lep pozdrav vsem. mpodlog4

basket  

član od: 3.1.2015

sporočila: 34

18. mar 2016 5:15

Vprašanje zakaj je prežganje nezdravo je bilo v tej temi že zastavljeno, prav točnega odgovora pa nisem zasledila. Že dolgo časa me zanima zakaj je prežganje tako nezdravo. Nekateri imajo po njem težave z zgago, kaj pa drugi? Tudi njim škoduje, čeprav jih zgaga ne peče?

Prežganje v svoji kuhinji uporabim enkrat na mesec, morda dvakrat. Naredim ga z maslom ali navadnim oljem in žlico moke. Moke nikoli ne zažgem, ampak v ne preveč vroči maščobi toiko premešam, da ni grudic ter dodam jedi, ki jo kuham. Pri tej količini prežganja, ga vsak jedec poje mogoče eno četrtino jedilne žlice. Zakaj naj bi bilo torej tako škodljivo? Saj z vsakim kosom kruha pojemo več moke, večjo količino olja pa najbrž zaužijemo s solato.

basket

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. mar 2016 8:44

Občano uporabljam prežganje, za kakšno domačo jed, uporabim mast. Ak' je bal, nek' je bal. Ne vem, zakaj bi prežganje škodilo, saj ga ne pojem vsak dan pol kg in ne prežgem maščobe ...

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

18. mar 2016 9:40

Prežganje je (po naši domači tradiciji) moka popražena na maščobi - olju ali masti. Koliko sta moka in mast sama po sebi zdrava - vemo: odvisno od olja, masti, moke in seveda (če ne predvsem) od količine, koliko tega pojemo.

Bolj kot je prežganje temno, zažgano z drugimi besedami, več razgradnih produktov maščobe, proteinov in kompleksnih sladkorjev je v njih, ti pa seveda niso vsi dobri za zdravje. Nekateri so celo zelo škodljivi - ampak spet smo pri količini.

Jaz se prežganja v glavnem izogibam - raje za zgoščevanje uporabim nariban ali pretlačen krompir, žlico drobtin, jajčevci in nekatere buče tudi naredijo krasno kremaste omake, ne da bi sploh vedel, da so zraven..... ampak tu in tam ga pa tudi naredim in to brez kančka slabe vesti.  

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. mar 2016 10:20

limnol je napisal/a:
Prežganje je (po naši domači tradiciji) moka popražena na maščobi - olju ali masti. Koliko sta moka in mast sama po sebi zdrava - vemo: odvisno od olja, masti, moke in seveda (če ne predvsem) od količine, koliko tega pojemo.

Bolj kot je prežganje temno, zažgano z drugimi besedami, več razgradnih produktov maščobe, proteinov in kompleksnih sladkorjev je v njih, ti pa seveda niso vsi dobri za zdravje. Nekateri so celo zelo škodljivi - ampak spet smo pri količini.

Jaz se prežganja v glavnem izogibam - raje za zgoščevanje uporabim nariban ali pretlačen krompir, žlico drobtin, jajčevci in nekatere buče tudi naredijo krasno kremaste omake, ne da bi sploh vedel, da so zraven..... ampak tu in tam ga pa tudi naredim in to brez kančka slabe vesti.  

Sonja

Za pasulj recimo, ne gre brez prežganja - mast, moka, rdeča paprika, česen ...

Omake, zelenjavne juhe in podobno pa zgostim kot limnol - z naribanim krompirjem, bučko ...

mamamia

basket  

član od: 3.1.2015

sporočila: 34

18. mar 2016 11:12

Limnol, lahko deliš recept za omako z jajčevci ali bučami?

basket

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

18. mar 2016 11:44

Nobenega posebnega recepta ni - pač daš zraven v mesno ali zelenjavno omako še naribane jajčevce ali bučke. Bučke so malo bolj čvrste, pa tudi odvisno od vrste, jajčevci pa zelo hitro povsem razpadejo.

Sonja

basket  

član od: 3.1.2015

sporočila: 34

20. mar 2016 3:28

Hvala, bom preizkusila ob priliki.

basket

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti